Gizlilik ve Güvenlik Açısından Hangisi Daha İyi?

Sanal Özel Ağlar (VPN) ve Güvenli Kabuklar (SSH), çevrimiçi kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullanılan popüler ağ teknolojileridir. Ancak her ikisi de aynı amacı paylaşırken, farklı işlevleri vardır. Bu gönderide, ev veya ofis ağınız için daha uygun ve uygun maliyetli bir veri güvenliği çözümü seçmenize yardımcı olmak için her bir teknolojinin artılarını ve eksilerini […]

Gizlilik ve Güvenlik Açısından Hangisi Daha İyi?

Sanal Özel Ağlar (VPN) ve Güvenli Kabuklar (SSH), çevrimiçi kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullanılan popüler ağ teknolojileridir. Ancak her ikisi de aynı amacı paylaşırken, farklı işlevleri vardır. Bu gönderide, ev veya ofis ağınız için daha uygun ve uygun maliyetli bir veri güvenliği çözümü seçmenize yardımcı olmak için her bir teknolojinin artılarını ve eksilerini size sağlayacağız.

SSH nedir?

SSH veya güvenli kabuk, SSH’yi destekleyen bir uygulamayı bir SSH sunucusuna bağlamak için bu tür bir şifreleme protokolü kullanarak işte ve evde cihazınızın güvenli iletişimini sağlamak için kullanılır. Bir SSH protokolü aracılığıyla şifrelenmiş bir tünel kullanır, böylece şifrelenmemiş trafik aktarılabilir ve veriler korunabilir.

SSH’yi karakterize eden üç faktör vardır: şifreleme yetenekleri, parola doğrulaması ve açık anahtarlı doğrulama. Bu, veri paketlerinin bir sunucudan bir istemciye yönlendirilmesi için bir SSH istemcisinin SOCKS proxy işlevi görmesini sağlar. Verileriniz alıcısına ulaşmadan önce bir proxy IP adresiniz olur.

VPN nedir?

VPN veya sanal özel ağ, veri trafiğinizi şifreleyen ve veri paketlerini uzak bir sunucu üzerinden güvenli bir şekilde yönlendiren bir teknoloji biçimidir. Bu şekilde, IP adresiniz maskelenir, böylece yetkisiz tarafların trafiğinizi kesmesini ve kişisel bilgilerinizi kötü amaçlarla kullanmasını engellerken çevrimiçi anonimliğiniz, çevrimiçi gizliliğiniz ve güvenliğiniz sağlanır.

SSH ve VPN arasındaki farklar nelerdir?

SSH ve VPN arasındaki temel fark, neyin şifrelenmiş olduğudur. Bir VPN’de, veri paketleri şifrelenir ve yeni bir ağ protokolüne gönderilir, böylece kötü niyetli bilgisayar korsanları ve hatta İSS’niz tarafından ele geçirilemezler. SSH’de veri paketleri de şifreli bir özel tünelden geçirilerek güvenli bir şekilde gönderilir ancak geçtikleri ağ zaten şifreli olduğu için şifrelenmezler.

Ek olarak, SSH kurulumu karmaşık olabilir ve genellikle teknolojiden anlayan kişiler tarafından gerçekleştirilir. Bir VPN ile bir uygulama kullanılır, bu nedenle karmaşık kurulum işlemlerinin yapılması gerekmez.

Son olarak, SSH ayrı bir ağ olarak çalıştığı için uygulama bazında çalışır. Öte yandan bir VPN, tünelden geçen tüm bilgileri şifreler. Bant genişliğinizin yalnızca bir kısmını belirli uygulamalara ayırmak için bir VPN’nin bölünmüş tünel oluşturma özelliğinden de yararlanabileceğinizi unutmayın. Bunu yapmak, gerisini normal bağlantınıza bırakırken VPN tünelinden geçebilen web siteleri seçmenize yardımcı olabilir.

SSH kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajlar:

 • Sizi kötü niyetli saldırılardan korumak için verileri şifreler
 • Standartlaştırılmış bir protokol kullanır
 • Uzak sunucu kontrolünü destekler
 • IP adresinizi gizleyerek IP adresi sahteciliğini önler
 • Tüm trafiği şifrelemek istemeyen kullanıcılar için iyi
 • VPN’den daha ucuz

Dezavantajları:

 • teknoloji meraklısı olmayan kullanıcılar için kurulumu karmaşık
 • Tüm veri trafiğini şifrelemez, bu nedenle her uygulamada bunu yapmak zaman ve çaba gerektirir
 • DNS sızıntısı önleme sağlanamıyor

VPN kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajlar:

 • Tüm trafiği otomatik olarak şifreler (kullanıcının bölünmüş tünellemeyi etkinleştirdiği durumlar hariç)
 • Bağlanabileceğiniz çok çeşitli sunucular sunar
 • Kurulumu kolay bir uygulama sunar, böylece teknoloji meraklısı olmayanlar bile onu kullanabilir

Dezavantajları:

 • Ücretsiz VPN’lerin kullanımı oldukça risklidir ve kişisel bilgilerinizi tehlikeye atabilir
 • Bir ücret karşılığında gelir

SSH veya VPN kullanmalı mıyım?

Her iki teknoloji de güvenli bir tünel sağlarken, bir VPN, tüm internet trafiğinizi daha iyi şifrelemek için güçlü şifreleme ve karma algoritmalar kullanır. Daha da iyisi, bir VPN özel bir uygulama sunar, böylece herkes onu kolayca kullanabilir ve hemen bağlantı kurabilir.

Herhangi bir ücretli VPN hizmetine güvenmemeniz gerektiğini unutmayın. Aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir:

 1. AES-256 şifreleme kullanır, güvenliğinizin kaba kuvvet saldırılarına dayanabileceğinden emin olabilirsiniz.
 2. Günlük tutma politikası yoktur ve bilgilerinizi diğer veri şirketlerine satarak itibarlarını asla riske atmazlar.
 3. Hızda çok az düşüşle hızlı ve kararlı bağlantılar.
 4. Sizi kötü amaçlı sitelere yönlendirmesi muhtemel rahatsız edici reklamlar ve açılır mesajlar içermez.
 5. Güvenli uçtan uca şifreleme, aktarılan verilerin korunmasını ve bir VPN ağ geçidinden diğerine değiştirilmemesini garanti eder.
 6. Veri kısma işlemine girmez. Çevrimiçi etkinliğiniz çok fazla bant genişliği gerektirdiğinde, İSS’niz hızınızı kasıtlı olarak azaltmak için bunu azaltabilir. VPN’niz, İSS’nizin çevrimiçi etkinliklerinizi algılamaması için cihazınızdan diğerine (bir sunucu gibi) bilgi gönderen bir tünelleme yöntemiyle verilerinizi etkili bir şekilde maskelemelidir.
 7. Kullanıcılarının hiçbir bilgisini asla ifşa etmez, hükümete bile.
 8. Özellikle coğrafi kısıtlamalı hizmetlere erişirken kalabalık sunuculardan kaçınmak için daha fazla sunucu kullanılabilir.

Güvenlik ve gelişmiş özellikler açısından en iyi VPN hangisidir?

ExpressVPN diğer VPN’lere kıyasla güvenlik söz konusu olduğunda tutarlı bir liderdir. Herhangi bir veri saklama biçimini yürütmenin yasalara aykırı olduğu İngiliz Virgin Adaları’na dayanmaktadır. Böylece ExpressVPN, müşterilerine, şirketin hiçbir şekilde kullanıcı etkinliklerinin veya bağlantı günlüklerinin kaydını tutmayacağını garanti eder. Birçok analist ve ürün yorumcusu, güçlü gizlilik ve güvenlik önlemleri, sunucuların küresel varlığı ve mükemmel bölünmüş tünelleme yeteneği söz konusu olduğunda ExpressVPN’nin benzersiz olduğu konusunda hemfikirdir.

Ücretli bir VPN kullanmaya hazır mısınız? ExpressVPN’i deneyin!

Güvenebileceğiniz güçlü güvenlik ve coğrafi bilgi sızdırma özellikleri sunan bir VPN istiyorsanız, her tarama deneyimini güvenli ve sağlam hale getirmeye başlayın. ExpressVPN bugünü planla Gizlilik ve güvenlikle internetin keyfini çıkarın!

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow