Google, ABD’de büyüyen tek markaydı (ancak bir yıldız işareti var)

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Google, 2023’ün 2. çeyreğinde ABD’deki gönderilerini artıran tek akıllı telefon markasıydı. Piksel gönderileri, 2023’ün 2. çeyreğinde %2’den %3’e yükseldi. Yine de Apple, ABD akıllı telefon pazarının yarısından fazlasını elinde tutuyor. Küresel akıllı telefon pazarı hala zorlu bir dönemden geçiyor ve ABD pazarı da farklı değil. Şimdi, Counterpoint Research ortaya […]

Google, ABD’de büyüyen tek markaydı (ancak bir yıldız işareti var)

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, 2023’ün 2. çeyreğinde ABD’deki gönderilerini artıran tek akıllı telefon markasıydı.
  • Piksel gönderileri, 2023’ün 2. çeyreğinde %2’den %3’e yükseldi.
  • Yine de Apple, ABD akıllı telefon pazarının yarısından fazlasını elinde tutuyor.

Küresel akıllı telefon pazarı hala zorlu bir dönemden geçiyor ve ABD pazarı da farklı değil. Şimdi, Counterpoint Research ortaya çıkardı Q2 2023 akıllı telefon raporu ABD için ve yalnızca bir marka sevkiyatlarını büyütmeyi başardı.

Rapor, ABD akıllı telefon pazarının 2023’ün 2. çeyreğinde yıllık bazda %24 düştüğünü gösterdi. Bununla birlikte, %2’lik düşük bir tabandan hala mütevazı bir seviyeye gelmesine rağmen, bu çeyrekte sevkiyatlarını artıran tek marka Google oldu. %3 Bu, onu ülkede dördüncü sırada TCL ile berabere bıraktı.

Counterpoint, bu büyümeyi Pixel 6a’nın çeyrekteki ön ödemeli odağına bağladı. Ayrıca, Pixel Fold’un bu çeyrekte piyasaya sürüldüğünden de bahsetmişti, ancak 27 Haziran çıkış tarihi ve yüksek fiyatı göz önüne alındığında, katlanabilir özelliğin Google’ın ikinci çeyrekteki genel payına anlamlı bir şekilde katkıda bulunup bulunmadığından emin değiliz. Google ayrıca Pixel 7a’yı 2023’ün ikinci çeyreğinde piyasaya sürdü, ancak bunun markanın pazar payına ve gönderilerine nasıl katkıda bulunduğu belli değil.

Google, önümüzdeki 12 ay içinde ABD’de Motorola’yı geçecek mi?

164 oy

Bunun dışında, Apple %55’lik devasa bir pay ve sevkiyatlarda yıllık %6’lık düşüşle ilk sıradaki yerini korudu. Bunu %23 ile Samsung (sevkiyatlarda yıllık %37 düşüş) ve %9 pazar payıyla (%17 düşüş) Motorola izledi.

Counterpoint Research Q2 2023 ABD pazarı

İzleme şirketi ayrıca, Apple’ın gönderilerde yıllık bir düşüş görmesine rağmen, iPhone üreticisinin pastadaki payının aslında bir yıl öncesine göre %10 arttığını kaydetti. Bu arada, Samsung’un pastadaki payı 2022’nin ikinci çeyreğine kıyasla %5 düştü ve Motorola sabit kaldı. TCL’nin toplam pazardaki payı %4 düşerken (şu anda pazarın yalnızca %3’üne sahip olduğu dikkate alındığında önemli bir rakam), Google’ın toplam pazar payı ise %2 arttı.

Her iki durumda da, ABD’nin hala iPhone ülkesi olduğu ve aslında liderliğini Android rakiplerine karşı genişlettiği açık. Bu, Samsung için özellikle kötü bir haber çünkü 1. Çeyrek’te duyurulan S23 serisinin 2. Çeyrek’te hala destek vermesini bekliyorsunuz.

Google, ABD’de büyüyen tek markaydı (ancak bir yıldız işareti var)

Teknory