Google Chrome, URL yazım hatalarını algılamaya başlayacak ve web siteleri önerecek

Calvin Wankhede / Android Otoritesi TL;DR Google, ürünlerine gelen yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu. Chrome tarayıcı, URL’lerdeki yazım hatalarını algılayacak bir özellik alıyor. Bu özellik artık masaüstünde Chrome için kullanılabilir. Bilmiyorsanız, bugün Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü. Bu haftanın başlarında Samsung, Galaxy Buds 2 Pro’ya gelen bir güncellemeyi duyurarak günü kutladı. Artık Google, Google Chrome da dahil […]

Google Chrome, URL yazım hatalarını algılamaya başlayacak ve web siteleri önerecek

Calvin Wankhede / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, ürünlerine gelen yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu.
  • Chrome tarayıcı, URL’lerdeki yazım hatalarını algılayacak bir özellik alıyor.
  • Bu özellik artık masaüstünde Chrome için kullanılabilir.

Bilmiyorsanız, bugün Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü. Bu haftanın başlarında Samsung, Galaxy Buds 2 Pro’ya gelen bir güncellemeyi duyurarak günü kutladı. Artık Google, Google Chrome da dahil olmak üzere ürünlerine erişilebilirlik iyileştirmeleri getiriyor gibi görünüyor.

Üzerinde şirketin bloguGoogle, bir dizi yeni erişilebilirlik özelliği sunduğunu açıkladı. Blogda bahsedilen tartışmasız en ilginç özellik, Chrome tarayıcısına gelen bir URL yazım hatası dedektörü oldu.

teknoloji devine göre, adres çubuğuna bir URL yazıldığında, Google Chrome yazım hatalarını tespit edecek ve düzeltmelere göre web siteleri önerecek. Google, bunun “disleksi olan kişiler, dil öğrenenler ve yazım hatası yapan herkes” için erişilebilirliği artırdığını söylüyor.

Özelliğin şu anda masaüstünde sunulduğu ve önümüzdeki aylarda mobile geleceği söyleniyor. Ancak özellik, en azından tarayıcılarımızda denediğimizde henüz yayında görünmüyor.

Ayrıca şirket, Canlı Altyazı’nın kullanılabilirliğini genişlettiğini duyurdu. Canlı Altyazı, sesli her şey için gerçek zamanlı altyazı sağlayan bir özelliktir. Bu özellik artık Android tabletlerde bir altyazı kutusuyla birlikte geliyor. Ayrıca, aramalar sırasında yanıtları geri yazmanıza ve yanıtın diğer arayana yüksek sesle okunmasına olanak tanır. Ve Google, Fransızca, Almanca ve İtalyanca desteği ekliyor ve Pixel 4 ve 5 ile diğer Android Cihazlara erişimi genişletiyor.

Wear OS 4’e gelen yeni bir metinden konuşmaya deneyimi, Google Haritalar’daki tekerlekli sandalye simgesinde yapılan bir değişiklik ve yapay zeka tarafından oluşturulan resim alt metni ve altyazılar, dikkate değer diğer birkaç açıklamaydı.

Google Chrome, URL yazım hatalarını algılamaya başlayacak ve web siteleri önerecek

Teknory