Google Chrome, yeni izleme sorumluluk reddi beyanını içerecek şekilde Gizli modu günceller

TL;DR Google Chrome Canary, Gizli mod için yeni bir sorumluluk reddi beyanı gösteriyor. Yeni sorumluluk reddi beyanı, Gizli modun, kullandığınız web siteleri ve hizmetler tarafından verilerin toplanma şeklini değiştirmeyeceği konusunda uyarıyor. Değişiklik, Google’ın Gizli modun nasıl çalıştığına ilişkin şeffaflık eksikliği nedeniyle toplu dava açmasından kısa bir süre sonra geldi. 2020 yılında Google’a federal telefon dinleme […]

Google Chrome, yeni izleme sorumluluk reddi beyanını içerecek şekilde Gizli modu günceller

TL;DR

  • Google Chrome Canary, Gizli mod için yeni bir sorumluluk reddi beyanı gösteriyor.
  • Yeni sorumluluk reddi beyanı, Gizli modun, kullandığınız web siteleri ve hizmetler tarafından verilerin toplanma şeklini değiştirmeyeceği konusunda uyarıyor.
  • Değişiklik, Google’ın Gizli modun nasıl çalıştığına ilişkin şeffaflık eksikliği nedeniyle toplu dava açmasından kısa bir süre sonra geldi.

2020 yılında Google’a federal telefon dinleme yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açıldı. Sorun, Chrome’un Gizli modundan kaynaklanıyordu; davacılar, modun kullanıcıları internet takibinden tam olarak korumadığını ileri sürüyorlardı. Geçen ay davayı çözdükten sonra Google, Gizli modun sorumluluk reddi beyanını biraz daha şeffaf olacak şekilde değiştirdi.

İlk kez fark edilen Android PolisiGoogle, Gizli modda yeni sekme sayfasında görünen sorumluluk reddini biraz değiştirmiş gibi görünüyor. Yeni sorumluluk reddi beyanı Chrome Canary sürüm 122’de yer alıyor ve Gizli modun nasıl çalıştığını daha iyi açıklıyor. Canary, Chrome’un yinelemeleri hızlandırmak ve hata izlemeyi amaçlayan deneysel sürümüdür.

Kanarya’da bulunan bu uyarı, mevcut sorumluluk reddi beyanına yeni bir cümle daha ekliyor. Uyarıda artık şu ifade yer alıyor: “Bu, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve Google dahil kullandıkları hizmetler tarafından verilerin toplanma biçimini değiştirmeyecektir.”

Sorumluluk reddi beyanının açıkladığı şey, başkaları bu cihazı kullandığında etkinliğinizi göremeyecekleridir. Ancak etkinliğiniz hâlâ ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından izlenmekte ve toplanmaya devam etmektedir.

Aralık 2023’te Google, Gizli mod davasını 5 milyar dolar karşılığında çözmeyi kabul etti. Sonuç olarak teknoloji devi herhangi bir yanlışı kabul etmek zorunda kalmadı ve anlaşmanın şartları hiçbir zaman açıklanmadı.

Google Chrome, yeni izleme sorumluluk reddi beyanını içerecek şekilde Gizli modu günceller

Teknory