Google Dokümanlar İçin Özel Yazı Tipleri Nasıl Yüklenir

Google Dokümanlar, varsayılan olarak aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli Yazı Tipleriyle birlikte gelir ve kullanıcıların daha fazla Google yazı tipi eklemesine olanak tanır. Ne yazık ki, Google Yazı Tipleri deposunda veya bir tarayıcı uzantısında bulunmayan yerel veya özel yazı tiplerini kullanamazsınız. Bu makalede, size Google Dokümanlar belgenizde Google Fonts deposunu nasıl kullanacağınızı ve yerel kullanım için […]

Google Dokümanlar İçin Özel Yazı Tipleri Nasıl Yüklenir

Google Dokümanlar, varsayılan olarak aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli Yazı Tipleriyle birlikte gelir ve kullanıcıların daha fazla Google yazı tipi eklemesine olanak tanır. Ne yazık ki, Google Yazı Tipleri deposunda veya bir tarayıcı uzantısında bulunmayan yerel veya özel yazı tiplerini kullanamazsınız.

Bu makalede, size Google Dokümanlar belgenizde Google Fonts deposunu nasıl kullanacağınızı ve yerel kullanım için bunları bir Windows 10 makinesine nasıl kuracağınızı göstereceğiz. O halde daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım.

Google Dokümanlar’a Yeni Özel Google Yazı Tipleri Ekleyin

Windows’a herhangi bir yeni yazı tipi yüklemeden önce, bunları bir Google Dokümanlar belgesinde önizleyin. Bu, görünüşlerini beğendiğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Ziyaret etmek Google Dokümanlar ve tıklayın Boşluk yeni bir belge açmak için
 2. Tıkla Yazı tipi Google Dokümanlar araç çubuğundaki açılır menü (Google Dokümanlar için varsayılan ayar olduğundan muhtemelen dokümanınızda “Arial” yazıyordur). Google Dokümanlar Menüsü
 3. Ardından, bir açılır pencere açmak için Daha fazla yazı tipine tıklayın.
 4. Oradan, Dokümanlar Yazı Tipi açılır menüsüne eklemek için Google yazı tiplerinden oluşan eksiksiz bir koleksiyon seçebilirsiniz. Google Yazı Tipleri Menüsü
  • Kategorilerin listesi için üst kısımdaki Göster açılır menüsünü tıklayın. Ardından yazı tiplerini daha spesifik kategorilerde arayabilirsiniz. Hepsine tek bir dev kategoride göz atmaya çalışmak biraz bunaltıcı olmaktan daha fazlasını alacağından, bu çok daha uygundur.
 5. Belgeye eklemek istediğiniz herhangi bir yazı tipini seçin ve TAMAM düğme. Biraz metin girin ve yazı tipini kelime işlemcide önizlemek için biçimlendirin.

Extensis Yazı Tiplerini Kullanarak Google Yazı Tiplerini Google Dokümanlara Nasıl Eklersiniz?

Google’ın yerleşik ek yazı tipleri kullanışlıdır, ancak iki sorunla birlikte gelirler: birincisi, her Google yazı tipi Google Yazı Tipleri sistemine girmez ve ikincisi, her farklı yazı tipini kullanmak istediğinizde Google Yazı Tiplerine girmeniz gerekir.

Neyse ki, bu sorunların bir çözümü var. Dokümanlar için Extensis Fonts eklentisi, tüm fontlarınızı erişimi kolay bir menüye yerleştirerek ve Google Fonts kitaplığına yeni bir font geldiğinde otomatik olarak güncelleyerek her iki sorunu da çözer.

Extensis Fonts’u yüklemek çok kolaydır.

 1. Açık bir Google Dokümanlar belgesinde, Uzantılar > Eklentiler > Eklentileri Alın sol üst köşede, arama çubuğuna “Extensis” yazın ve geri dön düğmesine basın. Google Uzantıları Menüsü
 2. Eklentiye tıklayın ve Yükle düğmesini seçin, size hangi Google hesabına yükleneceğini sorduktan ve yüklemek için izin istedikten sonra otomatik olarak yüklenecektir. Google Dokümanlar Genişletilmiş Eklenti sayfası
 3. Extensis Fonts’u yükledikten sonra etkinleştirmek basittir. Bunu yapmak için eklentiler menü ve seçin Extensis Yazı Tipleri > Başlat. Google Dokümanlar Genişletilmiş Eklentisi
 4. Extensis Fonts, tüm fontlarınızın önizlemesiyle kenar çubuğunda açılır.

Bu uzantı aynı zamanda size bunları zahmetsizce sıralama ve seçme olanağı da sağlar.

Google Yazı Tipleri Web Sitesinden Windows’a Google Yazı Tipleri Nasıl Eklenir?

Google Fonts’u yerel olarak Windows makinenizde kullanmak isterseniz ne olur?

Neyse ki, Google Dokümanlar’da Google Yazı Tipleri deposunu kullanmak basittir. Yazı tiplerini yukarıda belirtildiği gibi kullanırsınız. Bununla birlikte, belgeyi bir bütün olarak özelleştirme konusunda daha fazla kontrol istiyorsanız, Microsoft Word gibi bir masaüstü kelime işlemciyi tercih edebilirsiniz. Bu durumda, kullanmak istediğiniz yazı tiplerini yerel makinenize indirmeniz gerekir.

 1. Sadece şuraya git: Google Yazı Tipleri ve mevcut çok sayıda yazı tipine göz atın. Google Yazı Tipleri Ana Sayfası
  • Yazı tiplerini daha hızlı bulmak için arayın veya Kategoriler açılır menüsünü kullanın ve istemediğiniz seçenekleri belirleyin.
 2. İstediğiniz yazı tipine tıklayın ve ardından indirmek istediğiniz yazı tiplerini seçmek için Bu stili seç + düğmelerine tıklayın.
 3. Ardından, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi yazı tipi seçiminizi açmak için sayfanın altındaki simge durumuna küçültülmüş Seçilen Aileler penceresine tıklayabilirsiniz.
 4. Tıkla Hepsini indir Seçilen yazı tiplerini sabit sürücünüze kaydetmek için düğmesine basın. Yazı tipleri, sıkıştırılmış bir ZIP dosyası içinde saklanacaktır.
  Google Fonts Courier Prime İndirme sekmesi
 5. Bunları indirdiğiniz klasörü Dosya Gezgini’nde açın ve yeni yazı tipi ZIP dosyasına tıklayın. Tümünü çıkar düğmesine basarak sıkıştırılmış ZIP ​​klasörünü çıkarın. Bunu yapmak, doğrudan aşağıda gösterilen pencereyi açacaktır. ZIP’in ayıklanacağı bir klasör seçmek için Gözat düğmesine tıklayın ve Çıkart düğmesine basın. Dosyaları Ayıkla Penceresi
 6. Ayıklanan yazı tipi klasörünü açın, Google yazı tipi dosyalarından birine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yükle seçeneğini seçin. Birden fazla yazı tipi seçmek için, basılı tutun ve Ctrl düğmesine basın. Google Yazı Tipi - Yükle
  • Alternatif olarak, bunun yerine Google yazı tiplerini ayıklanan klasörden Windows yazı tipleri klasörüne sürükleyip bırakabilirsiniz. Yazı Tipleri klasörünün yolu C:WindowsFonts şeklindedir.
 7. Ardından, Windows’ta kelime işlemcinizi açın ve yeni Google yazı tipini seçmek için Yazı Tipi açılır menüsünü tıklayın. Yazı tiplerini görüntü düzenleyicilerde ve diğer ofis yazılımlarında da seçebilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Yukarıda ana hatları verilen adımları uygulamanız yeterlidir; Google Fonts’u Windows bilgisayarınızda hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

SkyFonts ile Windows’a Google Yazı Tiplerini Ekleyin

Ekstra üçüncü taraf yazılımlarla Google yazı tiplerini Windows’a da ekleyebilirsiniz. SkyFonts, yazı tiplerinizi yüklemek ve bakımını yapmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir yazı tipi yönetim yazılımıdır. SkyFonts’u kullanmanız önerilir çünkü bir yazı tipi ailesi değişirse, SkyFonts sizi otomatik olarak yeni veya düzeltilmiş yazı tipleriyle güncel tutacaktır.

Unutmak konusunda endişelenecek bir şey daha azaldı.

 1. Sadece ziyaret et SkyFonts sitesi ve tıklayın SkyFonts’u İndirin yazılımı Windows’a eklemek için. Ayrıca tıklayarak SkyFonts web sitesinde bir hesap oluşturmanız gerekir. Kayıt olmak.
 2. Yazılımı indirdikten sonra, Google Fonts’a göz atın Aşağıdaki pencereyi açmak için SkyFonts sitesindeki düğmesine basın.
 3. Listelenen yazı tiplerinden birini Windows’a eklemek için üzerine tıklayın. SkyFont’lar düğme. Ardından, Eklemek Bu yazı tipini Windows’a yüklemek için düğme.

Google Yazı Tipleri dizini, herkesin kendi amaçları için kullanabileceği harika bir web yazı tipleri koleksiyonudur. Bu yazı tiplerini belgelerinize dahil edebilir ve Windows kelime işlemcileri ve resim düzenleyicileri kullanarak resimlerinize ekleyebilirsiniz.

Google Dokümanlar’daki Diğer Harika Yazı Tipi ve Metin Efektleri

Google Dokümanlar’da yazı tipleriyle yapabileceğiniz diğer harika şeylerin muhtemelen farkında değilsiniz. Belgelerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için bu harika ve benzersiz yazı tipi ve metin efektlerine bakın.

Belge Araçları

Belge Araçları belgelerinize bir düzineden fazla yararlı metin özelliği ekleyen ücretsiz bir Dokümanlar eklentisidir. DocTools, tek bir tıklamayla büyük/küçük harf durumunu değiştirmenize, yazı tipi boyutlarını ayarlamanıza, sayıları eşdeğer sözcüklere ve tam tersine değiştirmenize, vurgulama ekleyip kaldırmanıza ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır.

Bu ücretsiz araçla yapabileceğiniz harika şeyleri görmek için eklentiyi indirin ve özellikleriyle oynayın.

Sihirli Gökkuşağı Tekboynuzları

Sihirli Gökkuşağı Tekboynuzları (gerçekten) sıkıcı metninizi gerçek bir renk gökkuşağına dönüştürmenize olanak tanır. Başlangıç ​​ve bitiş renk aralığınızı geliştirmek ve seçmek için metin alanını seçin. Bunu yaptığınızda, Magic Rainbow Unicorns (yine, gerçekten) metin rengini otomatik olarak güzel bir gökkuşağına dönüştürecektir.

Elbette bunu metin vurgulayarak kendiniz yapabilirsiniz, ancak bu çok zaman alır. Bu eklenti, bunu çok daha kolay ve hızlı hale getirir.

Eğlenceli Metin

Eğlenceli Metin metninize gökkuşakları, rastgele renkler, solmalar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere her türlü düzgün görsel efekti eklemenizi sağlayan bir eklentidir. Harflerinizi büyütebilir, baş aşağı çevirebilirsiniz… oldukça, pekala, eğlenceli.

Otomatik LaTeX

Tamam, bu eklenti özellikle eğlenceli değil (gökkuşağı yok), ancak Google Dokümanlar’da bilimsel, matematik veya mühendislik çalışması yapan kişiler için güçlü ve kullanışlı.

LaTeX, akademik çalışma için baskın kelime işlem programlarından biridir ve ana şöhret iddiası, formülleri ve denklemleri iyi işlemesidir. Bunu Google Dokümanlar’da yapabilmeniz harika olmaz mıydı?

Peki, ile yapabilirsin Otomatik LaTeX. Bu eklenti, belgenizdeki herhangi bir LaTeX denklem dizesini alır ve şeffaf bir şekilde çalışabileceğiniz bir görüntüye dönüştürür.

Dokümanlar İçin Simgeler Ekle

Birçoğu belgelerde kullanılabilecek özel karakterlere sahip olduğundan, insanlar özel yazı tipleri ister. Bu eklenti, bu tür beceriksiz çözümleri atlar. Bunun yerine, istediğiniz tüm özel karakterleri doğrudan içe aktarmanıza izin verir. Icons for Docs, Font Awesome’den 900’den fazla simgeyi ve Google Material Design’dan 900’den fazla simgeyi içe aktarmanıza, renklerini değiştirmenize ve doğrudan belgede yeniden boyutlandırmanıza olanak tanır.

İmza

Google Dokümanlar mükemmel, bulut tabanlı bir doküman hizmetidir. Tüm Google paketi, sayfalar (Microsoft Excel’e benzer) ve hatta Google Formlar sunar. Pek çok özelleştirme seçeneğiyle, tüm yetenekleri anlamak üretkenliğinizi artıracak.

Teknory