Google Fotoğraflar artık RAW görselleri yedekliyor ancak dikkatli olmalısınız

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google Fotoğraflar, bazı Pixel kullanıcılarına yeni RAW fotoğraflarının artık yedekleneceğini ve ana Fotoğraflar akışında gösterileceğini bildiriyor. Daha önce tıklanan RAW görselleri otomatik olarak yüklenmeyecektir. RAW dosyaları büyüktür ve RAW yüklemelerini kısıtlamanın bir yolu yoktur; bu nedenle, çok fazla RAW çekerseniz Google One depolama alanınız hızla tükenebileceğinden dikkatli olun. Google […]

Google Fotoğraflar artık RAW görselleri yedekliyor ancak dikkatli olmalısınız

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google Fotoğraflar, bazı Pixel kullanıcılarına yeni RAW fotoğraflarının artık yedekleneceğini ve ana Fotoğraflar akışında gösterileceğini bildiriyor.
  • Daha önce tıklanan RAW görselleri otomatik olarak yüklenmeyecektir.
  • RAW dosyaları büyüktür ve RAW yüklemelerini kısıtlamanın bir yolu yoktur; bu nedenle, çok fazla RAW çekerseniz Google One depolama alanınız hızla tükenebileceğinden dikkatli olun.

Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızı çevrimiçi yedeklemek için harika bir araçtır ve cihazınızdaki verileri kaybederseniz takdir edeceğiniz bir şeydir. Çoğu kişiye tüm JPG’lerini yedekleyerek iyi bir hizmet sunulacak olsa da, bazı uzman kullanıcıların, özellikle de kamera merkezli bir Android amiral gemisi kullanıyorlarsa, yedeklenecek ek RAW dosyaları olabilir. Bu klasörü daha önce yedeklenmek üzere işaretleyebiliyordunuz ancak deneyim ideal değildi. Artık Google Fotoğraflar, kullanıcılardan RAW dosyalarını yedeklemelerini isteyerek ve bunları ana yayında göstererek bu deneyimi düzeltiyor.

Tespit edildiği gibi 9to5Google Daha önce Pixel Camera uygulaması aracılığıyla RAW görüntüler yakalayan Pixel 8’de Google, kullanıcılara RAW dosyalarının artık yedekleneceği ve ana Fotoğraflar görünümünde gösterileceği konusunda bilgi veren yeni bir banner görüntülüyor.

Google Fotoğraflar RAW dosya yedekleme

Raporda belirtildiği gibi, bir RAW fotoğrafına tıklamak artık otomatik olarak RAW dosyasını (ve Pikseller yalnızca RAW modunda çekim yapamadığı için ona eşlik eden JPEG dosyasını) yüklüyor. Yüklenen görsel artık ana Fotoğraflar akışında görünüyor ve bir “RAW” rozetine sahip. JPEG fotoğrafın “seri çekim” parçası olarak kabul edilir.

Google Fotoğraflar RAW dosya yedekleme 1

Ayrıca RAW fotoğrafını ana fotoğraf olarak ayarlayabilir ve JPEG’i ayrı olarak silebilirsiniz. Alternatif olarak JPEG’i silebilir ve RAW görüntüsünü saklayabilirsiniz.

RAW dosyalarının boyutunun büyük olduğunu unutmayın. Örneğin, bir JPEG yaklaşık 2-3 MB boyutundaysa, RAW dosyası 15-20 MB arasında veya daha fazla olacaktır. RAW formatında çok sayıda fotoğraf çekerseniz, RAW yüklemelerini kısıtlamanın kolay bir yolu olmadığından büyük olasılıkla Google One depolama alanınızı tüketeceksiniz. Daha önce tıkladığınız RAW resimleriniz otomatik olarak yüklenmeyecektir ancak gelecekteki tüm RAW fotoğraflarınız yüklenecektir. Çoğu kullanıcı için JPEG formatında çekim yapmanızı öneririz.

Google Fotoğraflar artık RAW görselleri yedekliyor ancak dikkatli olmalısınız

Teknory