Google, rekor kıran gizlilik anlaşması için 392 milyon dolar ödeyecek

Rita El Khoury / Android Otoritesi TL;DR Google, konum takibini kapattığını düşünen yanıltıcı kullanıcılara 392 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Anlaşma, ABD’deki internet gizliliği anlaşmaları için yeni bir rekor kırdı. Google, 2023’te takibi hakkında daha net açıklamalar yapmak zorunda kalacak. Google, 2022’de kendisini birkaç kez yasal çıkmazda buldu. Ancak, görünüşe göre şirket, en azından, yılın […]

Google, rekor kıran gizlilik anlaşması için 392 milyon dolar ödeyecek

Rita El Khoury / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, konum takibini kapattığını düşünen yanıltıcı kullanıcılara 392 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
  • Anlaşma, ABD’deki internet gizliliği anlaşmaları için yeni bir rekor kırdı.
  • Google, 2023’te takibi hakkında daha net açıklamalar yapmak zorunda kalacak.

Google, 2022’de kendisini birkaç kez yasal çıkmazda buldu. Ancak, görünüşe göre şirket, en azından, yılın başlarında açtığı davalardan birine kapıyı kapatıyor. Ne yazık ki Google için, bu davanın sonuçlanması teknoloji devine 392 milyon dolara mal olacak.

Ocak ayında Washington, DC, Texas, Washington eyaleti ve Indiana başsavcıları Google’a karşı bir dava açtı. Dava, Google’ın kullanıcıları, izlemeyi kapattıklarını düşündükleri zamanlarda bile konum verilerini toplayarak aldattığını iddia etti.

Göre TechCrunchDC Başsavcısı Karl Racine şunları söyledi:

Google, yanlış bir şekilde tüketicileri, hesap ve cihaz ayarlarını değiştirmenin müşterilerin gizliliklerini korumalarına ve şirketin hangi kişisel verilere erişebileceğini kontrol etmelerine olanak sağlayacağına inandırdı. Gerçek şu ki, Google’ın beyanlarının aksine, sistematik olarak müşterileri izlemeye ve müşteri verilerinden yararlanmaya devam ediyor.

Kasım ayına hızlı bir şekilde ilerleyin ve görünüşe göre Google, ihlalleri için ağır bir meblağ ödemek zorunda kalacak. Göre New York Times, Google 391,5 milyon dolarlık bir anlaşma yapmayı kabul etti. Anlaşmaya yanıt olarak, başsavcı, anlaşmanın “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük internet gizliliği anlaşması” olduğunu söyledi.

Bu davanın sonucuna karar verilmiş olsa da, Google’ın önünde hâlâ çok iş var. Daha geçen ay, Teksas başsavcısı, şirketin kullanıcının izni olmadan biyometrik verileri topladığını iddia ederek Google’a dava açtı.

Teknory