Google, tüm bağlantıları devre dışı bırakarak YouTube Shorts spam’ına saldırıyor

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Ağustos 2023’ün sonunda Google, spam’i azaltmak için YouTube Shorts’taki tüm bağlantıları devre dışı bırakacaktır. Bağlantılar videolarda, yorumlarda ve açıklamalarda görünmeye devam edecek, ancak bunları tıklayamayacaksınız. Google, Eylül 2023’ün sonuna kadar içerik oluşturucuların kullanıma sunulan içeriğe bağlantı vermesi için yeni yöntemlere sahip olacak. Daha önce popüler bir YouTube Short izlediyseniz, […]

Google, tüm bağlantıları devre dışı bırakarak YouTube Shorts spam’ına saldırıyor

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Ağustos 2023’ün sonunda Google, spam’i azaltmak için YouTube Shorts’taki tüm bağlantıları devre dışı bırakacaktır.
  • Bağlantılar videolarda, yorumlarda ve açıklamalarda görünmeye devam edecek, ancak bunları tıklayamayacaksınız.
  • Google, Eylül 2023’ün sonuna kadar içerik oluşturucuların kullanıma sunulan içeriğe bağlantı vermesi için yeni yöntemlere sahip olacak.

Daha önce popüler bir YouTube Short izlediyseniz, muhtemelen pek çok bağlantı görmüşsünüzdür. Açıkçası, yaratıcının açıklamasında muhtemelen bazıları var, ancak dikey canlı yayında ve en korkunç şekilde yorumlarda da bazıları var. Bu bağlantılardan birine dokunmak ve bir yere götürülmek çok kolay.

Bununla ilgili sorun, elbette, dolandırıcıların ve istenmeyen e-posta gönderenlerin bu herkes için ücretsiz bağlantıdan yararlanmalarının inanılmaz derecede kolay olmasıdır. Yanıt olarak, Google bugün YouTube Shorts spam’iyle esasen nükleer hale gelerek savaşacağını duyurdu: platformdaki neredeyse tüm aktif bağlantıları kademeli olarak kaldıracak (üzerinden Sınır).

Açık olmak gerekirse, bu, kullanıcı tarafından gönderilen bağlantılara yine de izin verileceği anlamına gelir. Yine de artık onlara tıklayamayacaksınız. Bir kullanıcı isterse, bağlantıyı tarayıcılarının adres çubuğuna yazıp manuel olarak ziyaret edebilir, ancak pek çok kişi bunu yapmaz.

Bu değişiklik 31 Ağustos 2023’te başlayacak. Bu arada, 23 Ağustos’tan itibaren YouTube uygulamasında içerik oluşturucuların tıklanabilir bağlantılar koyabilecekleri yeni bir bölümü açılacak. Google ayrıca, Eylül ayı sonuna kadar içerik oluşturucuların diğer YouTube içeriğine güvenli bir şekilde bağlantı eklemeleri için yeni bir yol olacağının sözünü veriyor. Diğer bir deyişle, bir Short içindeki ve çevresindeki tüm tıklanabilir bağlantılar içerik oluşturucuya ait olacaktır, başka hiç kimseye ait olmayacaktır.

YouTube Shorts spam’iyle ilgili bu savaşın hem kullanıcılar hem de içerik oluşturucular için nasıl sonuçlanacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Google, tüm bağlantıları devre dışı bırakarak YouTube Shorts spam’ına saldırıyor

Teknory