Google ve Apple, konum izleyici takip sorunları için bir araya geldi

Eric Zeman / Android Otoritesi TL;DR Google ve Apple, Bluetooth izleyiciler aracılığıyla istenmeyen izleme bildirimleriyle ilgili bir taslak belirtim oluşturmak için iş birliği yaptı. Şirketler, hem iOS hem de Android’de, izleniyorlarsa kullanıcıları uyaran evrensel bir bildirim sistemi istiyor. Her iki kuruluş da spesifikasyon hakkında yardım ve geri bildirim için diğer endüstri düşünce liderlerine ve hayır […]

Google ve Apple, konum izleyici takip sorunları için bir araya geldi

Eric Zeman / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google ve Apple, Bluetooth izleyiciler aracılığıyla istenmeyen izleme bildirimleriyle ilgili bir taslak belirtim oluşturmak için iş birliği yaptı.
  • Şirketler, hem iOS hem de Android’de, izleniyorlarsa kullanıcıları uyaran evrensel bir bildirim sistemi istiyor.
  • Her iki kuruluş da spesifikasyon hakkında yardım ve geri bildirim için diğer endüstri düşünce liderlerine ve hayır kurumlarına bakıyor.

Tile, Bluetooth izleyici endüstrisindeki ilk büyük oyuncu olmasına rağmen, Apple’ın AirTag’i dünyayı kasıp kavurdu. Kullanıcılar küçük, nispeten ucuz cihazı nerede olursa olsun bulabilirler. İzleyici ile anahtarlarınızı, çantanızı, cüzdanınızı veya telefonunuzu bir daha asla kaybetmeyeceksiniz.

Bununla birlikte, Bluetooth izleyicileri de insanları izlemek için kullanılabilir. Bazen, bu insanlar izlendiklerini bilmeyebilirler. Bu çok büyük bir sorun ve hem Google hem de Apple, bu sorunla mücadeleye yardımcı olmak için bir ortaklık duyurdu.

Bugün açıklanan şirketler ortak mektup bu konuyla ilgili bir taslak şartname oluşturulduğunu duyuruyor. Esasen, bu duyuru bir niyet mektubu görevi görür. İki şirket, Bluetooth izleyicileri oluşturan veya oluşturmak isteyen herhangi bir şirket için sektörde evrensel standartlar olmasını istiyor. Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security ve Pebblebee bu fikri desteklediklerini açıkladılar.

Bu taslak spesifikasyonun en önemli yönü, hem iOS hem de Android’de çalışan bir uyarı sistemi olacaktır. Bu sistem, bir Bluetooth izleyici tarafından izleniyor olmanız durumunda, bu izleyiciyi hangi şirket yapmış olursa olsun sizi uyaracaktır. Başka bir deyişle, bir Android telefonunuz varsa ve bir AirTag tarafından takip ediliyorsanız, telefonunuz sizi uyarır.

Bu mektubun arkasındaki ana güç Google ve Apple olsa da, yalnızca Apple’ın ticari olarak satılan bir Bluetooth izleyicisi vardır. Söylentiler, Google’ın çalışmalarda kendi izleyicisine sahip olduğunu gösteriyor. Kod adı “grogu” (namı diğer “Bebek Yoda”) olan izleyici, bu yıl bir noktada Nest Locator Tag olarak ticari olarak piyasaya sürülebilir.

Bu arada Google ve Apple, bu spesifikasyonun oluşturulmasında yardım için endüstri liderlerinden ve hayır kurumlarından yardım istiyor. Şimdiye kadar, Ulusal Aile İçi Şiddeti Sonlandırma Ağı zaten desteğini ifade etti. Aile içi şiddet mağdurları, kaçmayı başardıklarında bile istismarcıları tarafından izlenme konusunda ciddi risk altında olduklarından, bu büyük bir meseledir.

Google ve Apple, konum izleyici takip sorunları için bir araya geldi

Teknory