Google XR yazılım lideri istifa etti, şirkette iç kargaşa olduğunu gösteriyor

Rita El Khoury / Android Kurumu TL;DR Google XR yazılım geliştirme lideri Mark Lucovsky, şirketten aniden ayrıldı. Lucovsky, Google’ın uzaydaki “dengesiz bağlılığını ve vizyonunu” eleştirdi. XR ekibi, akıllı telefonları, giyilebilir cihazları vb. denetleyen iki bölüme ayrıldı. Apple’ın Vision Pro olarak bilinen XR kulaklığının piyasaya sürülmesi, sektörü kaosa sürükledi. İddiaya göre Samsung, üzerinde çalıştığı bir XR […]

Google XR yazılım lideri istifa etti, şirkette iç kargaşa olduğunu gösteriyor

Rita El Khoury / Android Kurumu

TL;DR

  • Google XR yazılım geliştirme lideri Mark Lucovsky, şirketten aniden ayrıldı.
  • Lucovsky, Google’ın uzaydaki “dengesiz bağlılığını ve vizyonunu” eleştirdi.
  • XR ekibi, akıllı telefonları, giyilebilir cihazları vb. denetleyen iki bölüme ayrıldı.

Apple’ın Vision Pro olarak bilinen XR kulaklığının piyasaya sürülmesi, sektörü kaosa sürükledi. İddiaya göre Samsung, üzerinde çalıştığı bir XR kulaklığının piyasaya sürülmesinde önemli bir gecikme yaşadı. Aynı zamanda Meta, Apple Vision Pro’yu piyasaya sürmeden hemen önce Meta Quest 3’ü başlatarak Apple’ı alt etmeye çalıştı.

Görünüşe göre Vision Pro paratoneri Google XR ekiplerini de vurdu. Buna göre kendi kaleminden bir twitKıdemli Mühendislik Direktörü – AR ve XR cihazları için İşletim Sistemi ve Yazılım Platformundan sorumlu – Mark Lucovsky Google’dan ayrıldı (h/t 9to5Google). Tweet’te Lucovsky, mecazi bir şekilde çıkarken kapıyı çarptı:

AR ve XR cihazları için İşletim Sistemi ve Yazılım Platformundan sorumlu Kıdemli Mühendislik Direktörü olduğum Google’daki görevimden uzaklaşmaya karar verdim. AR liderliğindeki son değişiklikler ve Google’ın istikrarsız taahhüdü ve vizyonu, kararım üzerinde büyük ölçüde etkili oldu.

Yukarıdaki gömülü tweet’i göremiyorsanız, Lucovsky, bırakmaya karar vermesinin en büyük nedenlerinden biri olarak “Google’ın istikrarsız taahhüdü ve vizyonu”ndan bahsediyor. Bunlar güçlü sözler ve ayrılışının dostane olmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Google XR lideri şirketten ayrıldı

Google’ın AR/VR hedefleri hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Google ve Samsung’un bir şeyler yaratmak için birlikte çalıştığını biliyoruz. İki şirket, Galaxy S23 serisinin lansmanı sırasında böyle bir duyuru yaptı. Anladığımız kadarıyla, Android bu özel projenin temelidir.

Ayrıca Google’ın XR sistemleriyle ilgili yazılımlar üzerinde çalışan bir ekibi olduğunu ve bu yazılımın büyük olasılıkla Olumsuz Android tabanlı. Bu ekiplerin bir ve aynı olup olmadığı veya çok fazla çakışma içerip içermediği açık değildir. Şu anda bildiğimiz bir şey, Lucovsky’nin eski ekibinin Made by Google ürünlerini denetleyen iki bölüm altında birleştiği. Açık olmak gerekirse, bunlar Hiroshi Lockheimer’ın yazılım ekibi (Android, Chrome OS, vb.) ve Rick Osterloh’un donanım ekibi.

Lucovsky’nin ayrılışının Google’ın planladığı şey için ne kadar büyük bir gerileme olduğu da belli değil. Lucovsky’nin ekibinin diğer bölümlere hızlı geçişine bakılırsa, görünüşe göre Lucovsky şirketten mutsuz olduğu kadar Google da Lucovsky’den mutsuzdu. Bu, Lucovsky’nin yerine başka birini terfi ettirmek yerine Google’ın ekibi hareket ettirmesinin olası bir açıklaması olacaktır.

Her iki durumda da, Lucovsky’nin açıklaması, Google’ın XR emelleriyle işlerin o kadar da sorunsuz gitmediğini açıkça ortaya koyuyor.


Google XR yazılım lideri istifa etti, şirkette iç kargaşa olduğunu gösteriyor

Teknory