Hangi Uygulamaların En Çok Pili Boşaldığını Kontrol Etme iPhone

Bir iPhone sahibi olmanın en sinir bozucu yanlarından biri, pilin hızla bitmesi ve sizin bir şarj cihazı bulmak için çırpınmanızdır. İş veya kişisel kullanım için iPhone’unuza büyük ölçüde güveniyorsanız, tam şarjlı bir pile sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Neyse ki, gerekli değişiklikleri yapabilmek için pilinizi en çok tüketen uygulamaları kontrol etmenin bir yolu […]

Hangi Uygulamaların En Çok Pili Boşaldığını Kontrol Etme iPhone

Bir iPhone sahibi olmanın en sinir bozucu yanlarından biri, pilin hızla bitmesi ve sizin bir şarj cihazı bulmak için çırpınmanızdır. İş veya kişisel kullanım için iPhone’unuza büyük ölçüde güveniyorsanız, tam şarjlı bir pile sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz.

Neyse ki, gerekli değişiklikleri yapabilmek için pilinizi en çok tüketen uygulamaları kontrol etmenin bir yolu var. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!

Hangi Uygulamaların Pili Tükettiğini Kontrol Etme

Şimdiye kadar bir akıllı telefon kullanmış olan herkesin onaylayabileceği gibi, uygulamalar pil ömrünü büyük ölçüde tüketebilir. Uygulamalar, kullanılmadıklarında bile arka planda otomatik olarak güncellendiklerinden önemli ölçüde güç tüketirler.

Bir yandan, arka planda uygulama yenileme kullanışlı bir araçtır çünkü uygulamayı bir sonraki açışınızda en son bilgilere sahip olmanızı sağlar. Örneğin, bir haber uygulaması kullanılmadığı zamanlarda en son başlıkları indirebilir, böylece uygulamayı açtığınızda gösterilmeye hazır olurlar. Benzer şekilde, bir e-posta uygulaması yeni mesajlar alabilir ve bunları klasörler halinde sıralayabilir.

Uygulamalar ayrıca, kullanıcının bir SMS mesajı alması veya telefonun kilidinin açılması gibi belirli olaylar gerçekleştiğinde işletim sisteminin bilgilendirilmesini isteyebilir. Uygulamanız arka planda çalışıyorsa ve bu bildirimlerden birini alırsa, daha sonra tekrar ön plana çıkıp bu olayı işleyebilir.

Öte yandan, arka planda uygulama yenileme, güç tüketimi söz konusu olduğunda büyük bir suçludur. Uygulamaları kullanılmadıkları zamanlarda bile düzenli olarak güncelleyen arka planda uygulama yenileme, pillerin fazla mesai yapmasına neden olur. Bu, özellikle güçten tasarruf etmek istediğinizde, örneğin evden uzaktayken çok büyük bir rahatsızlık olabilir.

Neyse ki iOS, farklı uygulamaların güç tüketimini kontrol etmenin bir yolunu sunuyor. Güç tüketimini izlemek, pilinizi en çok tüketen uygulamaları belirlemenize ve güç tüketimini azaltmanın yollarını belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, uygulamanın arka plan etkinliğini kısıtlamaya veya hatta kaldırmaya karar verebilirsiniz.

Ek olarak, hangi uygulamaların telefonunuzun pilini tükettiğine dikkat etmek, genel pil ömrünüzü daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Örneğin, bazı uygulamaların kapatıldıktan sonra 10 dakikaya kadar arka planda çalıştığı bilinmektedir. Böyle bir uygulamayı daha seyrek kullanmak, iPhone’unuzun pil ömrünü uzatabilir.

Son olarak, uygulamaya özgü güç tüketimini izlemek, belirli bir uygulamada karşılaşabileceğiniz sorunları gidermenize yardımcı olabilir.

iPhone’unuzdaki uygulama pil kullanımını kontrol etmek oldukça kolaydır. Basitçe şu adımları izleyin:

  1. iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Pil’e dokunun.
  3. Aşağı kaydırın ve “Uygulamaya göre pil kullanımı” seçeneğine gidin. Ardından, tüm uygulamalarınızın ve mevcut pil kullanımlarının bir listesini görmelisiniz.
  4. Her uygulamayı kullanarak harcanan zamanı görmek için “Etkinliği Göster”e dokunun. Ayrıca bir uygulamanın arka planda ne kadar süredir çalıştığını görmenizi sağlar.

Ve bu kadar! Sadece birkaç adımda pili en çok kullanan uygulamaları belirleyebilirsiniz. Ancak, her uygulamanın yanındaki yüzde değerinin, uygulamanın kullandığı toplam pil ömrünün yüzdesi olmadığına dikkat etmek önemlidir. Bunun yerine, söz konusu uygulama için hesaplanan tüm pil kullanımının yüzdesidir.

Dolayısıyla, bir uygulama kullanımı pilinizin %15’ini gösteriyorsa bu, şu ana kadar kullandığınız tüm pilin %15’inden o uygulamanın sorumlu olduğu anlamına gelir. Bunu unutmamak önemlidir, çünkü bu, bir uygulama pilinizin büyük bir yüzdesini kullansa bile genel pil ömrünüzü önemli ölçüde boşaltmayabileceği anlamına gelir.

Örneğin, telefonunuzu kısa bir süre kullandıysanız ve bir uygulamanın pilinizin %20’sini kullandığını gösteriyorsa, bu endişe edilecek bir durum değildir. Ancak, telefonunuzu birkaç saattir kullanıyorsanız ve bir uygulama hala pilinizin %20’sini kullanıyormuş gibi görünüyorsa, pil kullanımını azaltmanın yolları olup olmadığını görmek için o uygulamaya daha yakından bakmak faydalı olabilir. .

Pil Kullanımını Sınırlandırma

Pilinizi en çok tüketen uygulamaları seçtikten sonra, tüketimi azaltmak ve iPhone’unuzun genel pil ömrünü iyileştirmek için birkaç araç kullanabilirsiniz.

Arka Planda Uygulama Yenilemeyi Devre Dışı Bırakma

Arka plan yenilemeyi devre dışı bırakmak, uygulamaların arka planda gizlice yüklenme ve çalışma şansını engeller. Bir etkinlik olduğunda yine bildirim alacaksınız, ancak ilgili uygulamayı açana kadar bildirim ertelenecek. Örneğin, iMessage için arka planda yenilemeyi devre dışı bırakırsanız, yeni bir mesaj geldiğinde bildirim almaya devam edersiniz, ancak mesaj yalnızca uygulamayı açtığınızda yüklenir.

iPhone’unuzda arka planda uygulama yenilemeyi şu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz:

  1. Ayarlar uygulamasını açın ve “Genel”e dokunun.
  2. Maviden griye çevirmek için “Arka Planda Uygulama Yenileme”nin yanındaki kaydırma düğmesine dokunun.

Konum Hizmetlerini Kapatma

Mobil cihazlara yüklenen hemen hemen tüm uygulamalar ara sıra konumunuza erişim talep eder. Bu, geliştiricilerin uygulamanın işlemleri hakkında veri toplamasına yardımcı olur ve ayrıca sunulan hizmetleri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, Haritalar bir kahve içebileceğiniz en yakın kafeyi önermek için konumunuzu kullanabilir.

Ancak, konumunuza erişim, pilinizi tüketebilecek GPS kullanımını gerektirir. Konum hizmetlerini kapatmak, konumunuzun istenme sürelerini azaltır. Bu, iPhone’unuzun diğer daha önemli hizmetler için enerji tasarrufu yapmasına yardımcı olabilir.

Konum hizmetlerini kapatmak için şu adımları izleyin:

  1. iPhone’unuzun ayarlarına gidin ve “Gizlilik”i seçin.
  2. Aşağı kaydırın ve “Konum Servisleri”ne dokunun.
  3. Konum hizmetlerinden kilitlemek istediğiniz uygulamayı seçin.
  4. “Asla” seçeneğini işaretleyin Bu, o uygulama için konum hizmetlerini kapatacaktır.

Çoğu uygulama, başlatılır başlatılmaz konum hizmetlerine erişmek için izninizi almaya çalışır, ancak isteği reddedebilirsiniz.

Bataryanızı Her Yolu Kullanarak Koruyun

iPhone’unuzun pili, cihazınızın önemli bir parçasıdır. Güç olmadan, favori uygulamalarınızı kullanmak şöyle dursun, arama yapamaz veya mesaj gönderemezsiniz. Bu nedenle, cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaların güç tüketimini izlemek önemlidir.

Bu kadar pil tüketmemesi gerektiğini düşündüğünüz bir uygulama varsa, o uygulama için Arka Planda Uygulama Yenilemeyi kapatabilirsiniz. Bu, siz onu kullanmadığınızda uygulamanın arka planda yenilenmesini durduracak ve bu da pil ömründen biraz tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Alternatif olarak, uygulamanın konum servislerine erişimini kapatabilirsiniz.

Aşırı durumlarda, uygulamayı devre dışı bırakmayı veya iPhone’unuzdan kaldırmayı seçebilirsiniz.

Hangi uygulamaların iPhone’unuzun pilini tükettiğini kontrol ettiniz mi? Suçlular kimler?

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow