HomePod (2023) ve HomePod mini: Yükseltmeye değer mi?

Apple’ın yeni HomePod’u (2023), ilk bakışta, 2018’de piyasaya sürülen orijinal HomePod için ölü bir zil sesi gibi. Bu arada Apple, yaklaşık iki yıldır şirketin tek konuşmacısı olan HomePod mini’yi orijinal HomePod olarak piyasaya sürdü. 2021’in başlarında kullanımdan kaldırıldı. Yeni HomePod ve HomePod mini, çok farklı fiyat noktalarında olsa da benzer bir dizi özelliği paylaşıyor. Öyleyse […]

HomePod (2023) ve HomePod mini: Yükseltmeye değer mi?

Apple’ın yeni HomePod’u (2023), ilk bakışta, 2018’de piyasaya sürülen orijinal HomePod için ölü bir zil sesi gibi. Bu arada Apple, yaklaşık iki yıldır şirketin tek konuşmacısı olan HomePod mini’yi orijinal HomePod olarak piyasaya sürdü. 2021’in başlarında kullanımdan kaldırıldı.

Yeni HomePod ve HomePod mini, çok farklı fiyat noktalarında olsa da benzer bir dizi özelliği paylaşıyor. Öyleyse bir HomePod’a mı gitmeli yoksa bunun yerine iki HomePods mini mi satın almalısınız (size ayıracak yüz dolarınız kalıyor)? Hadi dalalım.

Sevimli, küçük ve renkli, büyük ve güzele karşı

Tıpkı orijinali gibi, yeni HomePod da silindirik bir şekle sahip ve iç içe geçmiş bir örgü kumaşa, ses kontrollerine ve üstte Siri’yi çalıştırdığınızda yanan animasyonlu bir dokunmatik ekrana sahip. HomePod mini daha küçük, daha sevimli ve çok daha hafif (5,16 pound – 0,76 pound), ancak temel özellikleri aynı: Örgü kumaş kaplama, dokunmatik ekran ve üstte ses kontrolleri. Yine de Uzay Grisi, Mavi, Beyaz, Sarı ve Turuncu renklerinde elde edebileceğiniz için çok daha renkli, HomePod ise yalnızca Gece Yarısı ve Beyaz renklerde geliyor.

Bir fark, HomePod’un çıkarılabilir bir kablosu varken HomePod mini’nin olmamasıdır.
Kredi bilgileri: Stan Schroeder/Mashable

Büyük boyut farkı nedeniyle, HomePod’un evinize yerleştirmek için çok daha çarpıcı ve güzel bir nesne olduğunu belirtmekte fayda var. Mini neredeyse önemsizdir; Bir yıldır bendeydi ve zamanla meyve sepetleri ve mumlar gibi diğer nesneler tarafından TV’nin arkasına itildi. HomePod, özellikle iki tane alırsanız, kesinlikle görmek isteyeceğiniz bir şeydir.

Aynı özellik grubu

Özellikler açısından, HomePod ve HomePod mini oldukça benzer. Her ikisi de Bluetooth 5 ve Wi-Fi 802.11n bağlantısını destekler, ivmeölçer, nem ve sıcaklık sensörleri ile birlikte gelir ve ses tanıma özelliklerine sahiptir.

AYRICA BAKINIZ:

Apple, yeni iPad benzeri cihazla evinizi ele geçirmek istiyor, iddiaları bildirin

HomePod mini’nin daha eski bir çipi olmasına rağmen (Apple’ın S5’i ve HomePod’un S7’si), HomePod mini’nin sahip olmadığı bir özelliğe işaret etmek zor. Diğer Apple cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşir, Siri’yi aynı şekilde çalıştırır ve stereo ses elde etmek için başka bir mini cihazla eşleştirilebilir. Hatta daha büyük, küçük kardeşi gibi girişi dinleyen dört mikrofonu bile var. Nitelik bulmak istiyorsanız, HomePod’un çıkarılabilir bir güç kablosu vardır, HomePod mini’nin ise harici, 20 W’lık bir güç adaptörüne takılması gereken, ayrılmaz bir USB-C kablosu vardır. Hoparlörlerin hiçbiri çok sık hareket ettirilmek üzere tasarlanmamıştır, bu yüzden onları kurduktan sonra muhtemelen fark etmeyeceksiniz.

HomePod ve HomePod mini

Boyut farkı büyüktür; ses farkı da oldukça büyük.
Kredi bilgileri: Stan Schroeder/Mashable

Benzerlikler, bu iki hoparlörün ses üretme biçiminde sona eriyor. HomePod, 4 inçlik bir woofer ile birlikte her yöne ateşleyen beş tweeter dizisine sahiptir. HomePod mini, bas tepkisini iyileştiren ancak yeni HomePod kadar derin ses çıkaramayan tek bir hoparlör ve iki pasif yayıcı ile tamamen farklı bir tasarıma sahiptir.

HomePod pop sever, HomePod mini rock sever

HomePod’u HomePod mini ile yan yana karşılaştırdım. Her bir hoparlörü ayrı ayrı dinlediğinizde, çok fazla bas ve seste şaşırtıcı bir havadarlık ile benzer sesler çıkarırlar. Ancak, aynı ses seviyesinde birinden diğerine geçerek bunları doğrudan karşılaştırdığınızda, fark hayret vericidir. Küçük hoparlörden büyük hoparlöre geçmek, kapalı bir kapıdan bir konser dinlemek ve sonra kapıyı açıp içeri girmek gibidir.

HomePod daha yüksek seslidir ve daha fazla basa sahiptir, ancak aynı zamanda tüm frekans aralığında tonlarca daha fazla netlik ve netliğe sahiptir. Bu, HomePod mini’nin kulağa kötü geldiği anlamına gelmez; daha büyük konuşmacıya bir mum tutamaz.

Rosalia veya Drake’ten bir şey gibi, bas pop ve hip hop’u yeniden üretirken fark en belirgindir. İlginç bir şekilde, HomePod hala daha iyi ses çıkarsa da, Queens of the Stone Age veya All Them Witches gibi rock dinlerken fark çok daha küçük. HomePod daha fazla netlik sunar, ancak HomePod mini daha iyi bir ses karışımına sahiptir, enstrümanlar güzelce birbirine bağlanmıştır, bas ve bozuk gitarlar mutlu bir şekilde vurucu, derin bir ses üretir. Buna karşılık, HomePod karışıma çok fazla tiz katıyor. Bunu HomePod incelememde söyledim ve burada tekrar edeceğim: Apple’ın HomePod’lar için herhangi bir ekolayzır sunmaması üzücü, çünkü her ikisi de bazı ince ayarlardan yararlanabilir.

Bence potansiyel alıcılar için asıl soru, iki HomePods mini’yi 198 $’a mı yoksa bir HomePod’u 299 $’a mı satın alacağınızdır. Karışıma başka bir hoparlör eklemek size stereo verir ve genel sesi büyük ölçüde geliştirir. HomePod ve HomePod mini arasındaki özellik listesinin neredeyse aynı olduğu göz önüne alındığında, iki mini’ye gitmek, maliyet açısından iyi bir seçenektir. Tabii ki, para sorun değilse, iki HomePod’a gidin; ikiye katlamak ses için harikalar yaratır ve hoparlörleri ev sineması sesi için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Teknory