Huawei engelleme davasında DOJ tarafından iki iddia edilen Çinli casus suçlandı

Tartışmalı bir küresel mobil telekom devini içeren yıllarca süren destan, daha da çekişmeli hale geldi. ABD Adalet Bakanlığı Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında detaylı yeni açılmış masraflar iki sözde casusa karşı Çin’den. DOJ raporuna göre, Çinli istihbarat memurları Guochun He ve Zheng Wang, rüşvet ve casusluk yoluyla Çin merkezli bir “küresel telekomünikasyon şirketi” hakkında devam …

Huawei engelleme davasında DOJ tarafından iki iddia edilen Çinli casus suçlandı

Tartışmalı bir küresel mobil telekom devini içeren yıllarca süren destan, daha da çekişmeli hale geldi.

ABD Adalet Bakanlığı Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında detaylı yeni açılmış masraflar iki sözde casusa karşı Çin’den. DOJ raporuna göre, Çinli istihbarat memurları Guochun He ve Zheng Wang, rüşvet ve casusluk yoluyla Çin merkezli bir “küresel telekomünikasyon şirketi” hakkında devam eden cezai soruşturmayı engellemeye çalıştılar.

DOJ, söz konusu şirketin adını vermeyeceğini açıkça söylese de, CNN diğerlerinin yanı sıra haber kaynakları kuruluşun Çin merkezli Huawei olduğunu doğruladı. Telekomünikasyon şirketi uzun zamandır sağlamakla suçlanıyor arka kapılar Çin’in hükümetleri, ticari rakipleri ve dünyadaki diğer kullanıcıları gözetleme yeteneğini kolaylaştırmak için mobil cihazlarında. ABD daha önce kısıtlı Bu güvenlik endişeleri nedeniyle Huawei’nin ABD’de iş yapma yeteneği.

AYRICA BAKINIZ:

Çin, Huawei’nin ‘makul olmayan şekilde bastırılması’ nedeniyle ABD’ye misilleme yapmak istiyor

2017’den itibaren, iki casus olduğu iddia edilen kişi, Huawei aleyhindeki bir ceza davasındaki deliller, tanıklar ve olası suçlamalar hakkında bireyden bilgi almak için bir ABD kolluk kuvvetlerinin bir çalışanı ile ilişki kurmaya başlamıştı. ABD savcılarının davayla ilgili gizli belgeleri karşılığında, ABD hükümeti çalışanına Bitcoin olarak on binlerce dolar ödendi. Toplamda, casuslar tarafından 61.000 dolar ödendi ve en son işlem sadece bu ay gerçekleşti.

Ancak casusların bilmediği şey, bağlantılarının aslında tüm zaman boyunca FBI’ın gözetimi altında çifte ajan olarak çalıştığıydı.

Belki de ABD’nin bu konuyu ne kadar ciddiye aldığını göstermek amacıyla Pazartesi günkü basın toplantısında ABD Başsavcısı Merrick Garland ve Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco’nun yanı sıra FBI Direktörü Christopher Wray gibi DOJ içindeki en büyük isimler yer aldı. Ayrıntılar açıklanmadan önce basın toplantısının “önemli bir ulusal güvenlik meselesi” olduğu söylendi.

Monaco, bazı internet kullanıcılarının yaptığı gibi, basın toplantısı sırasında aslında biraz çevrimiçi an yaşadı. üzerine mandallanmış çifte ajanı tartışırken “Team America” ​​ifadesini kullanması. “Takım Amerika”, elbette, 2004 yapımı komedi filminin adıdır. Güney Parkı yaratıcılar Trey Parker ve Matt Stone.

Başka bir ayrı dava Çin’i içeren Adalet Bakanlığı, bir muhalifi Çin’e geri döndürmeye çalışan Çin vatandaşlarını da suçladığı için basın toplantısı sırasında gündeme getirildi.

Basın toplantısıyla ilgili ilginç bir not, her konuşmacının Çin’den Çin Halk Cumhuriyeti veya ÇHC olarak bahsetmekte ısrar etmesiydi. Aslında, FBI Direktörü Wray, sorunun Çin hükümeti ve buradaki rolü ile ilgili olduğunu özellikle belirtti.

Kavgamızın Çin hükümetiyle olduğunu bilin… Çin halkıyla değil” dedi.

AYRICA BAKINIZ:

Huawei, ABD yetkililerini arka kapıyı inkar eden ateşli açıklamada ‘yalan’ ile suçluyor

Şu anda Huawei’nin casuslar Guochun He ve Zheng Wang ile bağlantısının tam olarak ne olduğu belli değil. Ancak konferans sırasında yetkililer, Çin merkezli şirketteki bir direktörün katılımıyla ilgili bir iddia olduğunu söyledi.

O ve Wang’ın ikisi de firarda.

Teknory