Hubble, Çarpışan Gökadaların Çarpıcı Fotoğraflarını Çekti

Hubble teleskobu, Arp-Madore bölgesini kapsayan son keşif avında, Arp-Madore 417-391 çarpışma olayında dikkate değer bir şey buldu. Gerçekten kayda değer olan, galaktik etkileşimin yoğunluğu ve burada etkili olan güçlü yerçekimi kuvvetleridir. Galaksi çifti, çekirdekleri yan yana otururken birbirlerini bükerek halka benzeri bir yapı oluşturuyorlar. Şahsen, kozmik ikilinin daha çok Sony’nin beğenilen WH-1000 XM4 kutuları gibi […]

Hubble, Çarpışan Gökadaların Çarpıcı Fotoğraflarını Çekti

Hubble teleskobu, Arp-Madore bölgesini kapsayan son keşif avında, Arp-Madore 417-391 çarpışma olayında dikkate değer bir şey buldu. Gerçekten kayda değer olan, galaktik etkileşimin yoğunluğu ve burada etkili olan güçlü yerçekimi kuvvetleridir. Galaksi çifti, çekirdekleri yan yana otururken birbirlerini bükerek halka benzeri bir yapı oluşturuyorlar. Şahsen, kozmik ikilinin daha çok Sony’nin beğenilen WH-1000 XM4 kutuları gibi bir çift kablosuz kulak üstü kulaklığa benzediğini düşünüyorum.

Özellikle iki galaksi arasındaki birleşme olaylarında galaktik ölçekte halka benzeri yapıların oluşması, oldukça nadir. Tahminlere göre, Dünya’nın kozmik çevresinde belgelenmiş yalnızca birkaç yüz tane var. Böylesine büyük ölçekte bir halka oluşumu, tesadüfi bir olaydan başka bir şey değildir, çünkü etkileşen galaksilerin böyle bir yapı oluşturmak için tam olarak doğru açıda ve yönde çarpışması gerekir (aracılığıyla). LiveScience).

Halkanın ana hatları genellikle genç mavi yıldızlardan oluşur ve yıldızların uzun bir oluşum odası gibi hizmet eder. Yine de, oluşturulan halkalar Galaktik çarpışmalardan kaynaklanan çarpışmalar oldukça kısa ömürlüdür (yani kozmik bir zaman ölçeğinde) ve genellikle birkaç yüz milyon yılda belirgin yapılarını kaybederler.

Teknory