Illustrator’da Bir Şekil Nasıl Kesilir

Adobe Illustrator’da şekilleri kesmek için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Bunun nedeni nesnelerin çoğunun aynı şekilde yaratılmamasıdır. Ne yazık ki, bu vektör tasarım programının kullanımı biraz zor olabilir ve özellikle yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Bunun nedeni geniş kapsamı ve erken aşamalarda kavranması zor olabilecek çok sayıda araç olmasıdır. Bu eğitim, Illustrator’da şekilleri kesmenin farklı yollarını öğrenmenize […]

Illustrator’da Bir Şekil Nasıl Kesilir

Adobe Illustrator’da şekilleri kesmek için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Bunun nedeni nesnelerin çoğunun aynı şekilde yaratılmamasıdır. Ne yazık ki, bu vektör tasarım programının kullanımı biraz zor olabilir ve özellikle yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir. Bunun nedeni geniş kapsamı ve erken aşamalarda kavranması zor olabilecek çok sayıda araç olmasıdır.

Bu eğitim, Illustrator’da şekilleri kesmenin farklı yollarını öğrenmenize yardımcı olacak adım adım bir kılavuz sağlayacaktır.

Bıçak Aracını Kullanarak Şekil Kesme

Gerçek bir bıçağa çok benzeyen bu araç, hedeflenen şeklin üzerine bir çizgi çizip onu kesmenize olanak tanır. Tüm vektör şekilleriyle çalışabilir. Bu araç, “Silgi Aracı” simgesinin altındaki araç çubuğu alt menüsünde gizlidir. Aşağıda, bu aracı kullanarak şekilleri kesme konusunda size yol gösterecek talimatlar verilmiştir:

 1. Bir şekil oluşturun.
 2. Silgi aracını seçin, ardından alt menüden Bıçak aracını seçin.
 3. Şeklin dışındaki tuvale tıklayın ve bıçağı kesmek istediğiniz şeklin içinden sürükleyin. Aleti yalnızca şeklin tamamını kestikten sonra bırakın.
 4. Seçimi kaldırmak için kesimden sonra varsayılan olarak seçilen şekle tıklayın
 5. Üzerine tıklamak ve daha sonra kullanmak üzere ayrı bir konuma taşımak için “Seçim Aracını” kullanın. Az önce kestiğiniz parçaların çevresinde bir vuruş görünecektir.

Bıçak aracını bulamıyorsanız muhtemelen “Temel Bilgiler” çalışma alanını kullanıyorsunuzdur. “Essential Classic”e veya size aracı sağlayacak başka bir moda geçmeniz gerekecek. Bu ayarlar ana Illustrator penceresinin sağ üst köşesinde bulunabilir.

Birden fazla şekil üzerinde çalışıyorsanız ve yalnızca belirli bir şekli kesmek istiyorsanız, şekli dilimlemeden önce yalnızca kesmek istediğiniz şekli/şekilleri seçin. Araç bir nesneyi kesmiyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla öğenin kilitli veya gizli olmasıdır. Şeklinizin hiçbir kısmını kaybetmek istemiyorsanız kullanabileceğiniz mükemmel bir yöntemdir.

Makas Kullanarak Şekilleri Kesmek

Bıçağın aksine, bu araç aynı anda birden fazla şekil üzerinde çalışamaz ve kesildikten sonra nesnenin yolunu kapatmaz. Ancak şeklin orijinal taslağını korur. Aşağıda Makas Aracını kullanarak şekillerin nasıl kesileceğine ilişkin talimatlar verilmiştir:

 1. Illustrator araç çubuğuna gidin ve “Silgi” alt menüsü altında “Makas Aracı”nı seçin.
 2. Bir bağlantı noktası oluşturmak veya önceden var olan bir noktayı seçmek için şeklin anahattı boyunca herhangi bir parçayı tıklayın.
 3. Kesmek istediğiniz nesnenin sonuna gidin ve “Doğrudan Seçim” aracını kullanarak onu seçin.
 4. “Doğrudan Seçim” aracını kullanarak atmak istediğiniz parçayı tıklayın ve sürükleyin.

Silgi Aracını Kullanma

Bu araç, birden fazla şekli kesebilmesi ve bölünmüş nesnelerin yollarını kapatabilmesi açısından Bıçak veya Makas araçlarına oldukça benzer. Ayrıca, bir grup içindeki belirli öğeleri, seçildikleri sürece kesip geri kalanını orijinal haliyle bırakabilir. Temel fark, şeklin bir bölümünü sürükleyip başka tasarımlarda kullanabileceğiniz Bıçak aracından farklı olarak Silginin, sürüklediğiniz parçayı kalıcı olarak silmesidir. Aşağıdaki talimatlar, şekilleri kesmek için onu nasıl kullanabileceğinizi göstermektedir:

 1. Araç çubuğuna gidin ve “Silgi Aracı”nı seçin.
 2. Farenizi, şeklin kaldırmak istediğiniz kısmı boyunca tıklayıp sürükleyerek silin.
 3. Nesne bölünecek ve yollar kapatılacak.

Silgi Aracını kullanmanın bir diğer avantajı da şeklini veya boyutunu değiştirebilmenizdir. Bunu “Silgi Aracı Seçenekleri”ni açıp açıyı, yuvarlaklığı ve Silgi fırça kafası boyutunu ayarlayarak yapabilirsiniz.

Profesyonel ipucu! Aracı daraltmak için klavyenizdeki sol köşeli parantez tuşuna basın. Silgi fırçası kafasının boyutunu genişletmek istiyorsanız sağ braket tuşunu basılı tutun. Şekli keserek zaman kaybetmenize neden olabileceğinden çok dar olmadığından emin olun. Ayrıca çıkarmak istemediğiniz parçaların sürtünmemesi için çok geniş olmamalıdır.

Şekilleri Çerez Kesici Olarak Kullanmak

Bu yeni başlayanlar için mükemmel ve basit bir yöntemdir. “Aşağıdaki Nesneyi Böl” komutu kullanılarak elde edilir. Aşağıdaki talimatlar görevi başarıyla tamamlamanıza yardımcı olacaktır:

 1. Boş tuvalinize iki nesne yerleştirin.
 2. Birini diğerinin üzerine yerleştirmek için “Seçim” aracını kullanın.
 3. Üstteki nesne hâlâ seçiliyken “Nesne”ye gidin.
 4. “Yol”u seçin.
 5. “Aşağıdaki Nesneleri Böl” seçeneğini seçin.
 6. Yukarıdaki şekil kaybolacak ve aşağıdaki nesnenin üzerinde bir yol taslağı bırakacaktır.
 7. “Katmanlar” paneline gidin ve nesnenin yolunu seçin.
 8. Şeklin katmanını altındaki öğeden sürüklemek için “Seçim” aracını kullanın.
 9. Nesne kesilecek.

Illustrator ile Şekil Kesme Becerilerinizi Geliştirin

Illustrator’ın en göze çarpan rekabetçi özelliği, tek bir hedefe birçok yoldan ulaşma yeteneğidir. Sanat eseri tasarlarken sık sık şekilleri kesmeniz gerekebilir. Bu, işinizi geliştirmek için bunu nasıl yapacağınızı öğrenmeyi önemli kılar. Şekilleri kesmek için hangi aracın en iyi olduğuna karar vermek zordur çünkü her biri, üzerinde çalıştığınız projeye bağlı olarak kullanışlıdır. Bunun yalnızca vektör grafikleri için işe yarayabileceğini unutmayın. Yeni bir şekil oluşturmak için bir şekli kesmek istiyorsanız Yol Bulucu aracı idealdir. Makas patikalarla iyi çalışır; serbest elle kesim yapmak istiyorsanız bıçak aleti en iyisidir.

Hangi yöntemi denemekten heyecan duyuyorsunuz ve neden? Diğer okuyucuların bilmesi gereken başka yöntemler var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow