Instagram Makaraları Nasıl Yapılır

Neredeyse her sosyal medya platformu, makara veya kısa video olarak bilinen kısa biçimli videoların kendi sürümünü sunar. Özellikle Instagram, makara şeklindeki videoları benimsedi. Her Instagram kullanıcısı makaralara aşinadır ve bunları düzenli olarak görüntülerken, henüz herkes bunu kendi başına başaramamıştır. nasıl yapılır“/> Eğer hiç Instagram Reel yapmamış tek kişi olduğunuzu düşünüyorsanız doğru yere geldiniz. İşte Insta-reel’e […]

Instagram Makaraları Nasıl Yapılır

Neredeyse her sosyal medya platformu, makara veya kısa video olarak bilinen kısa biçimli videoların kendi sürümünü sunar. Özellikle Instagram, makara şeklindeki videoları benimsedi. Her Instagram kullanıcısı makaralara aşinadır ve bunları düzenli olarak görüntülerken, henüz herkes bunu kendi başına başaramamıştır.

nasıl yapılır“/>

Eğer hiç Instagram Reel yapmamış tek kişi olduğunuzu düşünüyorsanız doğru yere geldiniz. İşte Insta-reel’e yeni başlayanlar için makara oluşturma, düzenleme ve paylaşma konusunda yeni başlayanlar için bir kılavuz.

Başlarken: Instagram Reels Temelleri

Makara Uzunluğu

Insta, makaralarını 90 saniyeyle sınırlandırıyor. Sürekli bir videodan veya birlikte düzenlenmiş birden fazla klip ve resimden oluşabilirler ancak süreleri 90 saniyeyi aşamaz.

Yükleme ve Kaydetme Karşılaştırması

Makaralar, cihazınızın kamerasını kullanarak doğrudan uygulamada kaydedilebilir veya cihaza kaydedilen videoları yükleyebilirsiniz. Ayrıca kayıtlı videoları mevcut kayıtlarla birleştirebilir ve bunları tek bir makarada düzenleyebilirsiniz.

Kayıt Makaraları

Artık makaraları anladığınıza göre, bunları Instagram’ı ve onun birçok özelliğini kullanarak kaydetmeyi öğreneceksiniz. Kayda başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Instagram’ı açın ve Ana Sayfaya gidin.
 2. Kayıt sayfasını açmak için soldan sağa kaydırın. Kameranız otomatik olarak açılacaktır.
 3. Ekranın alt kısmında, yakalama düğmesinin altındaki içerik seçeneklerinden (Post, Hikaye, Reel ve Canlı) “Reel”e dokunun.

Sol tarafta çeşitli simgeler görünecektir. Bunlar kayıt sırasında kullanılabilecek özellikler ve araçlardır. İşte her birinin kısa bir açıklaması:

 • Ses – Ses, kaydettiğiniz videonun üzerine bir ses ekleyecektir. Instagram, kullanıcı tarafından oluşturulan seslerin yanı sıra aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir müzik ve ses klipleri kitaplığına sahiptir. Ayrıca ileride kullanmak ve diğer kullanıcılarla paylaşmak üzere oluşturduğunuz sesleri oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. İlham almak için ses kitaplığına göz atmayı unutmayın. Daha sonra kullanmak isteyebileceğiniz herhangi bir sesi, simgesine dokunarak kaydedebilirsiniz. Simgeyi Kaydet Sağa.
 • Etkileri – Kamera efektleri özelliği birçok filtre, arka plan, animasyon ve çıkartma sunan kapsamlı bir araçtır. Favorilerinizi burada da keşfedip kaydetmek isteyeceksiniz.
 • Yeşil Ekran – Bu araç, mevcut arka planlar arasından seçim yaparak veya fotoğraflarınızı veya videolarınızı arka plan olarak kullanarak videonuzun arka planını değiştirmenize olanak tanır. Not: Bu araç, konunun bir fotoğraf veya videodan önce göründüğü birçok tepki videosu için kullanılır.
 • Kendinizinkini ekleyin – Bu, ağınızı genişletmek ve başkalarıyla etkileşim kurmak için harika bir araçtır. Bu seçenek, videonuza bir soru veya bilgi istemi içeren bir çıkartma ekler. Yanıtınız daha sonra, makaranız yayınlandığında diğer kullanıcıların yanıtlarıyla ilişkilendirilecektir.
 • Uzunluk – 15, 30, 60 veya 90 saniyelik önceden ayarlanmış bir video uzunluğu seçin. Makaralar otomatik olarak varsayılan olarak 15 saniyeye ayarlanır; dolayısıyla daha uzun bir makara oluşturmak için bu ayarı yapın. Süre dolduğunda kayıt otomatik olarak duracaktır; bu, eller serbest kayıt için kullanışlı bir özelliktir.
 • Hız – Kaydınızı yavaşlatmak veya hızlandırmak için 0,3x, 0,5x, 1x, 2x ve 3x arasından seçim yapın.
 • Video Düzeni – Birden fazla klibin veya görüntünün aynı anda görülebilmesini sağlamak amacıyla ekranı ayırmak için kullanılır.
 • Zamanlayıcı – Bekleme süresini ve kayıt için geri sayımı ayarlamak için kullanılır. Bu, eller serbest kayıt için başka bir kullanışlı araçtır ve cihazınızdan uzakta kayıt yapmanıza olanak tanır. Zamanlayıcıyı başlatmak için düğmeye basın, ardından kayıt başlamadan önce yerine geçin.
 • Hareket kontrolü – Cihazdan uzakta kayıt yapmak için başka bir harika araç; bu, geri sayımı başlatmak ve kayda başlamak için elinizi, avucunuzu kameraya doğru kaldırarak kaydetmeye başlamanıza olanak tanır.

Kaydınız için efektleri seçtikten sonra yapmanız gereken tek şey, kaydetmeyi başlatmak için yakalama düğmesine basmaktır! Bir hata yaparsanız endişelenmeyin. Baştan başlamak için geri düğmesine dokunmanız yeterli.

 1. Kaydınızdan memnun olduğunuzda “ileri”ye dokunun.
 2. Tüm makarayı tek bir klipte kaydediyorsanız “düzenle”ye dokunun.düzenlemeye başlamak için.
 3. Birden fazla klip kaydetmeyi gerektiren bir makara oluşturuyorsanız “klip ekle” seçeneğini seçeceksiniz.Aşağıdaki klibi yapılandırmak ve kaydetmek için.
 4. Tüm kliplerinizi kaydetmeyi bitirdikten sonra düzenlemeye geçmek için “düzenle”ye dokunun.

Makaralar için Video Yükleme

Artık gerçek menülere ve seçeneklere aşina olduğunuza göre, cihazınızdan Instagram’a video yüklemek kolay olacaktır.

 1. “Yeni Makara” sayfasından başlayın.
 2. Yüklenen dosyalardan makara oluşturmak için üç seçenek vardır. Bunlar:
  • Şablon – Şablonlar, kullanıcıların istedikleri klipleri seçmelerine ve bunları önceden biçimlendirilmiş bir makaraya bağlamalarına olanak tanır.
  • Taslaklar – Yüklenen içeriği, taslaklara kaydettiğiniz önceden kaydedilmiş makaralara eklemek için.
  • Yükle – Son dosyalar yeni makaralar sayfasında otomatik olarak görünecektir. Tüm fotoğraf ve videoları aramak veya albümlere erişmek için “en son”a dokunun.
 3. Hangisini istediğinize karar verin ve üstteki ilgili düğmeye dokunun.
 4. Kitaplığınızdan kullanacağınız fotoğrafları veya videoları seçin ve ardından düzenlemeye geçin.

Makaraları Düzenleme

Makaralarınızı düzenlerken efektler, hız ve müzik gibi kayıt için kullanılabilen bazı araçların düzenleme sırasında da eklenebileceğini göreceksiniz. Ancak bazı özelliklerin kayıttan sonra eklendiğinde aynı kalitede çalışmayacağını bilmek önemlidir. Bu nedenle bunları kaydetmeden önce eklemek en iyisidir.

Makaraların düzenlenmesi, dosyanızda çeşitli değişiklikler yapılmasını gerektirebilir. Reeliniz için Instagram’da kullanılabilen birkaç yaygın düzenlemeyi burada bulabilirsiniz:

 1. Klip kırpma – Klipleri ekleme, silme, kırpma ve yeniden sıralama.
 2. Metin – Makaranın üzerinde görünecek bir metin katmanı ekleme. Çeşitli yazı tiplerinde, renklerde ve boyutlarda metin eklenebilir. Metin, makaranın yalnızca seçilen kısımlarında görünecek şekilde sınırlandırılabilir ve makaranın çeşitli alanlarında görünecek şekilde hareket ettirilebilir.
 3. Geçişler – Uygulama içinde çeşitli geçişler mevcuttur ve daha profesyonel veya yaratıcı bir tarz için kliplerin arasına eklenebilir.
 4. Kapaklar – Kapaklar, makaraların başına eklenen resimlerdir. Görüntüleyenlerin bekleyebileceği içeriğin bir önizlemesini sunmak için profil sayfanızda makara oynatılmadan önce görünürler. Kapakları kendiniz oluşturabilir, uygulamada bulunan kapak şablonlarını kullanabilir veya kapak kullanmamayı seçebilirsiniz.

Makaraları Gönderme

Son olarak, yaratımınızı dünyayla veya en azından arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmanın zamanı geldi. Makaranızı paylaşmak için şu adımları izleyin,

 1. Sonrakine tıklaDüzenleme bittiğinde.
 2. Bir makara önizlemesi göreceksiniz ve başlık ekleyebilir, diğer kullanıcıları etiketleyebilir ve paylaşabilirsiniz konum bilgi.
 3. Son olarak, paylaş düğmesine dokunduğunuzda resmi olarak ilk videonuzu yayınlamış olursunuz! Facebook ve Instagram hesaplarınız birbirine bağlıysa otomatik olarak Facebook’ta da paylaşım yapılır.

Ipuçları ve Püf noktaları

 • Sesi kaydedin ve kaydırma sırasında beğendiğiniz filtreleri kullanarak daha sonra bulmayı kolaylaştırın.
 • Daha fazla düzenleme aracı için Canva, Capcut ve Adobe gibi diğer video düzenleme yazılımlarına göz atın.
 • Her iki uygulamada da makaraları kolayca paylaşmak ve yönetmek için Facebook ve Instagram hesaplarınızı bağlayın.
 • Sabırlı ol. Tüm özellikleri ve araçları öğrenmek ilk başta bunaltıcı olabilir. Çok fazla aracı aynı anda denemek çok fazla olabilir, özellikle de önceden video düzenleme deneyiminiz yoksa. Bir seferde yalnızca bir bileşenle deneme yapmaya çalışın.

Yaratmaya Başlama Zamanı

Instagram Reels, takipçi topluluğu oluşturmanın, oluşturmanın ve sürdürmenin mükemmel bir yoludur. İster arkadaşlarınızı ve ailenizi eğlendirmek, ister önemli bir mesajı yaymak veya markanızı büyütmek için kullanın, makaralar bu hedeflere ulaşmak için önemli bir araç olabilir.

Hiç Instagram Reel’i yaptınız mı? Eğer öyleyse, bu makaledeki ipuçlarından ve püf noktalarından herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory