Instagram’da Bir Hikaye Nasıl Düzenlenir

Instagram, mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak ve onları hikayeyle etkileşime girmeye teşvik etmek için bir hikayeyi düzenlemenin birçok yolunu sunar. Bir Instagram hikayesini düzenlerken, bunu paylaşmadan önce ve sonra yapabilirsiniz. Bu makalede, hikayelerinizi düzenlemenin ve hedeflerinize ulaşmanın yaratıcı yollarını bulacaksınız. Bir Hikayeyi Yayınlamadan Önce Nasıl Düzenlenir? Instagram’ın bir hikayeyi düzenlemenize izin verdiği birçok yol arasında […]

Instagram’da Bir Hikaye Nasıl Düzenlenir

Instagram, mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak ve onları hikayeyle etkileşime girmeye teşvik etmek için bir hikayeyi düzenlemenin birçok yolunu sunar. Bir Instagram hikayesini düzenlerken, bunu paylaşmadan önce ve sonra yapabilirsiniz. Bu makalede, hikayelerinizi düzenlemenin ve hedeflerinize ulaşmanın yaratıcı yollarını bulacaksınız.

Bir Hikayeyi Yayınlamadan Önce Nasıl Düzenlenir?

Instagram’ın bir hikayeyi düzenlemenize izin verdiği birçok yol arasında hashtag’ler, coğrafi konum, çıkartmalar ve daha fazlası bulunur. İşte iPhone ve Android için Instagram uygulamasını kullanarak Instagram hikayelerinizi kişiselleştirmenin tüm yolları. Uygulamanın web sürümünden Instagram hikayeleri yüklemenin mümkün olmadığını unutmayın.

Çıkartma Ekle

Instagram, hikayelerinize ekleyebileceğiniz çok çeşitli çıkartmalar sunar. Öncelikle, paylaşmak istediğiniz bir fotoğraf veya videoyu ekleyerek bir hikaye oluşturmanız gerekecek. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.

 1. Sol üst köşedeki profil simgenize gidin. En son fotoğraflarınızı ve videolarınızı göreceksiniz. Hikayenizde yayınlamak istediğinizi seçin.
 2. Ana sayfaya resim veya video eklendiğinde, boyutunu ve ekrandaki yerini değiştirmek için iki parmağınızı telefon veya tabletinizin ekranına yerleştirebilirsiniz.
 3. Hikayenize Instagram tarafından önceden ayarlanmış olanlardan bir filtre eklemek için sola ve sağa kaydırın.
 4. Ekranın sağ üst köşesindeki çıkartma simgesine tıklayın. Birçok farklı alternatifle yeni bir menü görünecektir.

Çıkartmalar menüsünde, zamanla değişen ve bazıları her zaman mevcut olacak trend olan çıkartmaları bulacaksınız. İşte hikayelerinize ekleyebileceğiniz çıkartmaların bir listesi.

 • Özel soru. Bu çıkartma ile hedef kitlenize istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Soru en fazla 60 karakter uzunluğunda olabilir. Birisi cevap verdiğinde, bir bildirim ve cevabı yeni bir hikayede yeniden yayınlama seçeneği alacaksınız.
 • Başlık etiketi. Hikayenize bir hashtag eklemek, gönderinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. İstediğiniz hashtag’i yazabilirsiniz. Ancak Instagram, konunuzla ilgili en popüler olanları da önerecektir.
 • Konumunuz. Bir takipçi, konum etiketine her tıkladığında, hikayeyi paylaştığınız alanı görebilir.
 • Müzik ekleyin. Müzik çıkartması ile en sevdiğiniz şarkıyı hikayelerinize ekleyebilirsiniz. Ekranda, takipçilerinizin albüm kapağını mı yoksa şarkının sözlerini mi göreceğini seçebilirsiniz.
 • Anket çıkartması. Anket çıkartması “soru” gibidir ancak birkaç farklılığı vardır. Anket oluşturmak, soruyu sormanıza ve yanıtları özelleştirmenize olanak tanır. Bu çıkartma ile izleyici geri bildiriminizin gerçek zamanlı sonuçlarını alacaksınız.
 • GIF’ler. Instagram hikayelerinize Gif eklemek, duyguları ifade etmenize ve aynı zamanda görsel olarak çekici bir hikaye oluşturmanıza olanak tanır. “Gifler” etiketine tıkladığınızda, istediğinizi bulmak için bir arama çubuğuna sahip olacaksınız.
 • Birini etiketle. “Basma” çıkartması, takipçilerinizden birini hikayenizde etiketlemenizi sağlar.
 • Geri sayım. Özel bir etkinliğe hazırlanırken geri sayım çıkartmasını kullanabilirsiniz. İnsanlara etkinlik için kalan süreyi bildirir ve büyük gün geldiğinde bir bildirim alır.
 • Geçerli saat ve hava durumu. Bu çıkartmalar, takipçilerinize hikayeniz hakkında daha fazla bilgi ve bağlam sağlar.
 • sınav. Çoktan seçmeli bir soru sorabilir ve cevapları özelleştirebilirsiniz. Bu, takipçilerinizle etkileşim kurmanın ve onlarla oyun oynamanın eğlenceli bir yoludur.
 • Bağlantı. Takipçilerinizin ilgisini çekebilecek yararlı bilgiler içeren bir hikaye yayınlıyorsanız, “Bağlantı” etiketini seçebilirsiniz. Bu, tanıtımını yaptığınız site URL’sini eklemenize olanak tanır.

Yazı ekle

Instagram hikayelerinizde, istediğiniz mesajı sadece kendiniz yazarak ekleyebilirsiniz. Hikayelerinize nasıl metin ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Sol üst köşedeki profil simgenize gidin. En son fotoğraflarınızı ve videolarınızı göreceksiniz. Hikayenizde yayınlamak istediğinizi seçin.
 2. Resim ana sayfaya eklendiğinde iki parmağınızı telefon veya tabletinizin ekranına koyarak boyutunu ve ekrandaki yerini değiştirebilirsiniz.
 3. Hikayenize bir filtre eklemek için sola ve sağa kaydırın. Değilse, orijinal sürümle devam edebilirsiniz.
 4. Ekranın sağ üst köşesindeki “Aa” simgesine tıklayın. Otomatik olarak bir mesaj yazma seçeneğine sahip olacaksınız.
 5. Ekranın alt tarafında farklı yazı tipleri bulacaksınız.
 6. Metnin boyutunu değiştirmek için ekranın sol tarafındaki kenar çubuğunu yukarı ve aşağı kaydırın.
 7. Ekranın üst kısmında, metni düzenlemek için başka seçenekler bulacaksınız.
  • Metnin konumunu değiştirmek için yatay çizgilere tıklayın.
  • Masajınızın rengini değiştirmek için renkli daireye dokunun.
  • “A” ve iki küçük yıldız içeren simge, metne özel bir efekt eklemenizi sağlar.
  • Mesajınızın hareket efekti olmasını istiyorsanız, iki satırlı “A” üzerine dokunun.

Çizim yapmak

Gönderinizi daha kişisel ve dekoratif hale getirmek için hikayelerinize çizim de ekleyebilirsiniz. Instagram hikayelerinizi çizmek istiyorsanız, şu adımları izleyin:

 1. Sol üst köşedeki profil simgenize gidin. En son fotoğraflarınızı ve videolarınızı göreceksiniz. Hikayenizde yayınlamak istediğinizi seçin.
 2. Resim ana sayfaya eklendiğinde boyutunu ve ekrandaki yerini değiştirmek için iki parmağınızı telefon veya tabletinizin ekranına koyun.
 3. Hikayenize bir filtre eklemek için sola ve sağa kaydırın.
 4. Sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayın ve menüden “Çiz” seçeneğine dokunun.
 5. Hikayenizi istediğiniz gibi dekore etmek için parmağınızı kullanabilirsiniz. Ekranın üst kısmında farklı kurşun kalem araçlarınız ve bir hata yaparsanız bir silginiz olacak.
 6. Ekranın alt kısmında, çizimin rengini seçebileceksiniz.
 7. Kalemin vuruş boyutunu değiştirmek isterseniz sol taraftaki kenar çubuğunu kullanabilirsiniz. Parmağınızı kullanarak yukarı ve aşağı kaydırın.

Instagram Efektleri Ekle

Instagram, hikayelerinize göndermeden önce ekleyebileceğiniz birçok eğlenceli efekt sağlar. Hikayelerinize nasıl efekt ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Sol üst köşedeki profil simgenize gidin. En son fotoğraflarınızı ve videolarınızı göreceksiniz. Hikayenizde yayınlamak istediğinizi seçin.
 2. Resim ana sayfaya eklendiğinde boyutunu ve ekrandaki konumunu iki parmağınızı kullanarak değiştirebilirsiniz.
 3. Sağ üst köşedeki “Yıldızlar” simgesini tıklayın. Ekranın altında birçok efekt bulacaksınız. Mevcut efektleri görmek için parmağınızı sola ve sağa kaydırın. Ana ekranda, sonucun bir önizlemesini alırsınız.

Gönderdikten Sonra Hikayelerin Sürümü

Ne yazık ki, bir Instagram hikayesini yayınladıktan sonra düzenlemek için kullanılabilecek seçeneklerin sayısı sınırlıdır. Hikayeyi silip baştan başlamadıkça büyük ölçüde değiştiremezsiniz. İşte yapabileceğiniz değişiklikler ve bunları nasıl yapacağınız.

 1. Düzenlemek istediğiniz Instagram hikayesine gidin ve sağ alt köşedeki üç noktaya tıklayın.
 2. “Hikaye Ayarı” üzerine dokunun. “Hikaye Kontrolleri” başlıklı yeni bir menü açılacaktır. Burada yapabilirsin:
  • Hikayenizi görmesini istemediğiniz Instagram kullanıcılarını seçin.
  • Hikayenizi görmek istediğiniz seçili bir arkadaş grubunu seçin.
  • Hikayenize kimin cevap verebileceğine karar verin. Herkes, sadece takipçileriniz veya hiç kimse arasında seçim yapabilirsiniz.
  • Hikayelerinizi kaybetmemek için “Hikayeleri film rulosuna kaydet” özelliğini de etkinleştirebilirsiniz.
  • Hikayeleri kaydetmek istiyor ama telefonunuzun film rulosunda olmasını istemiyorsanız “Arşive hikaye kaydet”i seçin. Instagram hesabınızdan arşive erişebilecek tek kişi sizsiniz.

Instagram Hikayeleri SSS

Bir Instagram hikayesini 24 saatten önce silmek mümkün mü?

Bir Instagram hikayesi istediğiniz zaman silinebilir. Sağ alt köşedeki üç noktaya dokunun ve menüden “Sil”i seçin.

Instagram hikayemi görebilecek kullanıcıları seçebilir miyim?

Evet. Instagram hikayenizi birkaç kullanıcıdan gizlemek istiyorsanız bunu hikaye ayarları menüsünden yapabilirsiniz. Hikayenizin sağ alt köşesindeki üç noktaya dokunun. Menüden “Hikaye ayarları”nı seçin. “Görüntüleme”nin altında “Hikayeyi gizle”yi bulacaksınız. Hikayenizi gizlemek istediğiniz tüm kullanıcıları o bölümden ekleyebilirsiniz.

Instagram hikaye görüntüleyenler listemin başında neden hep aynı kullanıcılar var?

Hikaye görüntüleyenler listesi, profilinizle en çok etkileşime giren kullanıcıları temel alır. Bir kişi profilinizi düzenli olarak ziyaret ettiğinde, tüm hikayelerinize tepki verdiğinde ve gönderilerinizi beğendiğinde, o kişi neyse ki hikaye görüntüleyenler listenizin başında görünecektir.

Instagram Hikayeleri Oluşturmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Instagram hikayeleri, günün anlarını yalnızca 24 saat boyunca takipçilerinizle paylaşmanın hızlı bir yoludur. Ancak bu, sıkıcı olmaları gerektiği anlamına gelmez. Instagram, hikayelerinizi daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmek için düzenlemek için kullanabileceğiniz birçok araç sağlar.

Instagram hikayelerinizde hangi çıkartmaları ve düzenleme özelliklerini kullanmayı seviyorsunuz?> ​​Yorum bölümünden bize bildirin.

Teknory