Intel ve Arm, Samsung’u devirmek için güçlerini birleştirdi

Yakın gelecekte, bir sonraki telefonunuzun Intel ve Arm tarafından üretilen bir çip üzerinde çalışıyor olması muhtemeldir. İkisi, çipler üzerinde düşük güçlü bilgi işlem sistemi (SoC) üzerinde çalışmak için güçlerini birleştirdi. Bugün, Intel bir duyuru Intel Foundry Services’in (IFS), Intel 18A işleminde düşük güçlü bilgi işlem SoC’leri oluşturmak için Arm ile ortaklık kurduğunu ortaya koyuyor. Intel […]

Intel ve Arm, Samsung’u devirmek için güçlerini birleştirdi

Yakın gelecekte, bir sonraki telefonunuzun Intel ve Arm tarafından üretilen bir çip üzerinde çalışıyor olması muhtemeldir. İkisi, çipler üzerinde düşük güçlü bilgi işlem sistemi (SoC) üzerinde çalışmak için güçlerini birleştirdi.

Bugün, Intel bir duyuru Intel Foundry Services’in (IFS), Intel 18A işleminde düşük güçlü bilgi işlem SoC’leri oluşturmak için Arm ile ortaklık kurduğunu ortaya koyuyor. Intel 18A süreci, beş yıl içinde giderek daha gelişmiş beş yarı iletken üretim süreci teknolojisini kullanıma sunma planıdır. Bu işlemi kullanarak çip geliştirmek, hem ABD’de hem de AB’de çip üreten tesislere sahip olacak.

Ortaklık öncelikle mobil SoC tasarımlarına odaklanacak, ancak sonunda otomotiv, Nesnelerin İnterneti (IoT), veri merkezi, havacılık ve devlet uygulamalarına genişleyebilir.

Intel Corporation’ın CEO’su Pat Gelsinger, ortaklık hakkında şunları söyledi:

Her şeyin dijitalleşmesiyle artan bilgi işlem gücü talebi var, ancak şimdiye kadar fabrikasız müşterilerin en gelişmiş mobil teknoloji etrafında tasarım yapma konusunda sınırlı seçenekleri vardı. Intel’in Arm ile işbirliği, IFS için pazar fırsatlarını genişletecek ve sınıfının en iyisi CPU IP’sine ve en son işlem teknolojisine sahip bir açık sistem dökümhanesinin gücüne erişmek isteyen tüm fabrikasız şirketler için yeni seçenekler ve yaklaşımlar açacaktır.

Buna göre Windows Merkezi, IFS’nin hedefi gelir bakımından dünyanın en büyük ikinci dökümhanesi olmaktır. Şu anda Samsung, TSMC’nin hemen arkasında iki numaralı sırada oturuyor. Bu nedenle, IFS’nin planını gerçekleştirmek için Samsung’u bir basamak aşağı indirmesi gerekecekti. Ancak bu, Intel’in sadece Arm ile değil, birkaç büyük şirketle birlikte çalışmasını gerektirecektir.

Intel ve Arm, Samsung’u devirmek için güçlerini birleştirdi

Teknory