İnternet Arşivi, yayıncı telif hakkı davasındaki ilk kavgayı kaybetti

Bir federal yargıç, dört büyük yayıncı tarafından açılan bir telif hakkı ihlali davasında dijital veri tabanı İnternet Arşivi aleyhine karar verdi. Hachette, HarperCollins, John Wiley & Sons ve Penguin Random House, İnternet Arşivi’ne dava açtı. Ulusal Acil Durum Kütüphanesi(Yeni bir sekmede açılır) COVID-19 salgınının başlangıcında. COVID’den önce, İnternet Arşivi e-kitapları ödünç verdi. “kontrollü dijital kredi”(Yeni […]

İnternet Arşivi, yayıncı telif hakkı davasındaki ilk kavgayı kaybetti

Bir federal yargıç, dört büyük yayıncı tarafından açılan bir telif hakkı ihlali davasında dijital veri tabanı İnternet Arşivi aleyhine karar verdi.

Hachette, HarperCollins, John Wiley & Sons ve Penguin Random House, İnternet Arşivi’ne dava açtı. Ulusal Acil Durum Kütüphanesi(Yeni bir sekmede açılır) COVID-19 salgınının başlangıcında. COVID’den önce, İnternet Arşivi e-kitapları ödünç verdi. “kontrollü dijital kredi”(Yeni bir sekmede açılır) sistem veya CDL: Kütüphaneler, dijitalleştirilmiş kitap kopyalarını bire bir ödünç verir – bu, sahip oldukları tam kopya sayısını dağıttıkları anlamına gelir. Acil durum kitaplığı kullanıma sunulduğunda, İnternet Arşivi kitaplar için tüm bekleme listelerini kaldırdı ve iki haftalık bir temelde herhangi bir miktarda kopya ödünç verdi.

Arşivin açık kütüphaneler direktörü Chris Freeland, blogunda şunları yazdı: acil durum kitaplığı hizmete girdi(Yeni bir sekmede açılır) kütüphanelerin ve okulların aniden kapanması nedeniyle. Yayıncılar İnternet Arşivi’ne dava açtı(Yeni bir sekmede açılır) Haziran 2020’de ve kısa bir süre sonra, arşiv kütüphaneyi kapattı(Yeni bir sekmede açılır).

AYRICA BAKINIZ:

‘Maus’un yayıncısı kitabın İnternet Arşivinden kaldırılmasını istiyor, çünkü kar

Bu hafta, Manhattan’daki ABD Bölge Mahkemesinden Yargıç John G. Koeltl şuna karar verdi: İnternet Arşivi üretilen “türev” eserler(Yeni bir sekmede açılır) telif hakkı sahiplerinden izin alınmasını gerektiren, İlişkili basın bildirildi.

bu “kar amacı gütmeyen kütüphane” karara itiraz edecek(Yeni bir sekmede açılır), Freeland blogunda yazdı. “Bugün alt mahkeme kararı Hachette – İnternet Arşivi hizmet ettiğimiz tüm kütüphanelere ve topluluklara bir darbedir” diye yazdı.

Kütüphane olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. “Bu dava, kütüphaneler arası ödünç verme, alıntı bağlama, yazdırma engelliler için erişim, metin ve veri madenciliği, e-kitap satın alma ve kitapların sürekli olarak bağışlanması ve korunması dahil olmak üzere dijitalleştirilmiş kitaplarla sağladığımız hizmetlerin çoğuna meydan okumuyor.”

İnternet Arşivi kurucusu Brewster Kahle, “Kütüphaneler, kurumsal veritabanı ürünleri için müşteri hizmetleri departmanlarından daha fazlasıdır. Demokrasinin küresel ölçekte gelişmesi için, kütüphanelerin toplumdaki tarihi rollerini – kitaplara sahip olmak, onları korumak ve ödünç vermek – sürdürebilmeleri gerekir” dedi. Bir deyim. “Bu karar kütüphaneler, okuyucular ve yazarlar için bir darbedir ve buna itiraz etmeyi planlıyoruz.”

Teknory