iPhone 15’in Potansiyel Şarj Limitleri Apple İçin Sorun Getirebilir

Apple’ın daha düşük fiyatlı iPhone’larının daha düşük şarj hızlarına sahip olma olasılığını henüz resmi olarak onaylamadığı veya reddetmediği göz önüne alındığında, IMCO olası bir düzenleyici müdahaleyi tartışmadı. IMCO’nun en önemli tartışma konusu, Apple’ın yalnızca resmi Apple USB-C aksesuarlarının USB-C iPhone’larla kullanılmasına izin verecek ve böylece rakip ürünleri devre dışı bırakacak bir özelliği uygulama olasılığıdır. Bu […]

iPhone 15’in Potansiyel Şarj Limitleri Apple İçin Sorun Getirebilir

Apple’ın daha düşük fiyatlı iPhone’larının daha düşük şarj hızlarına sahip olma olasılığını henüz resmi olarak onaylamadığı veya reddetmediği göz önüne alındığında, IMCO olası bir düzenleyici müdahaleyi tartışmadı. IMCO’nun en önemli tartışma konusu, Apple’ın yalnızca resmi Apple USB-C aksesuarlarının USB-C iPhone’larla kullanılmasına izin verecek ve böylece rakip ürünleri devre dışı bırakacak bir özelliği uygulama olasılığıdır.

Bu noktada IMCO, üçüncü taraf aksesuar üreticilerinin Apple’ın katı kalite standartlarına uygun iPhone aksesuarları tasarlamasına ve üretmesine olanak tanıyan Apple’ın MFI (Made for iPhone) programından habersiz görünüyor. Apple, MFI sertifikasının bir kalite mührü görevi gördüğünü ve kullanıcıların ürünlerine potansiyel olarak zarar verebilecek düşük kaliteli cihazlarla karşılaşmasını engellediğini iddia ediyor. Bununla birlikte, şirketin MFI sertifikalı her aksesuarın satışından küçük bir komisyon kazandığı göz önüne alındığında, Apple’ın MFI programının arkasındaki niyetleri tamamen asil değildir.

Bu noktada IMCO, söylentilere konu olan bu kısıtlamaları tüketici haklarını tamamen ihlal eden rekabete aykırı bir hareket olarak görmektedir. Bu yılın Eylül ayında iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesinden önce iki tarafın bu farklılıkları çözüp çözemeyeceğini zaman gösterecek.

Teknory