iPhone 16 Pro, Pro Max’e özel bu kamera özelliğini alabilir

TL;DR Bir Apple analisti, iPhone 16 Pro’nun “tetraprizma” yakınlaştırma lensine sahip olacağını iddia ediyor. Apple, iPhone 15 Pro Max’e özel tetraprizma yakınlaştırma lensini duyurdu. Yeni lens, Pro ve Pro Max’i birbirine yaklaştıracak. Apple’ın Pro modellerine Dynamic Island gibi bir özellik vermesi ve bunun bir yıl sonra temel ve Plus modellerine geçmesini sağlaması alışılmadık bir durum […]

iPhone 16 Pro, Pro Max’e özel bu kamera özelliğini alabilir

TL;DR

  • Bir Apple analisti, iPhone 16 Pro’nun “tetraprizma” yakınlaştırma lensine sahip olacağını iddia ediyor.
  • Apple, iPhone 15 Pro Max’e özel tetraprizma yakınlaştırma lensini duyurdu.
  • Yeni lens, Pro ve Pro Max’i birbirine yaklaştıracak.

Apple’ın Pro modellerine Dynamic Island gibi bir özellik vermesi ve bunun bir yıl sonra temel ve Plus modellerine geçmesini sağlaması alışılmadık bir durum değil. Bununla birlikte, Pro Max’e özel bir özelliğin Pro modeline damlaması biraz daha az yaygındır. Ancak iPhone 15 Pro Max’teki “tetraprizma” yakınlaştırma lensinde de durum böyle olabilir gibi görünüyor.

Apple’ın “Wonderlust” etkinliği sırasında şirket, iPhone 15 Pro Max’in Apple’ın tetraprism zoom lens olarak adlandırdığı lensi alacağını duyurdu. Bu yakınlaştırma lensi, tam çerçeve bir fotoğraf makinesinin 120 mm lensinden alacağınız sonuçları taklit edecek şekilde tasarlandı ve Pro Max’in 5x telefoto kamerası için kullanılıyor.

Apple’dan Misha Scepanovic merceğin nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor:

120 milimetrelik lensler genellikle uzun olduğundan, bunun yerine doğrudan iPhone’un içine yerleştirilmiş yenilikçi bir tetraprizma tasarımı oluşturduk. Işık ışınları cam yapıdan dört kez yansıtılarak çok daha küçük bir tasarımda ışığın daha uzun süre yol alması sağlanır. Bu, daha uzun odak uzunluğunu mümkün kılmak için lens ile sensör arasında yeterli ayrım oluşturur.

Apple Analistine göre Ming-Chi Kuo, bu lens uzun süre Pro Max’e özel kalmayacak. Kuo, hem iPhone 16 Pro hem de iPhone 16 Pro Max’in tetraprizma telefoto kameralara sahip olacağını belirtiyor.

iPhone 16 Pro tetraprism telefoto lens alırsa, cihaz gelecek yıl Pro Max’e çok daha yakın olacak. Ancak hiçbir şey Apple’ın Pro Max’i Pro’dan ayırmaya yardımcı olacak başka bir yol bulmayacağını söyleyemez. iPhone 15 serisi şu anda ön siparişe açık ancak 22 Eylül’e kadar mağaza raflarına çıkmayacak.

iPhone 16 Pro, Pro Max’e özel bu kamera özelliğini alabilir

Teknory