iPhone’un dışarıdan yüklenmesine ABD’de izin verilmeyebilir

Dhruv Bhutani / Android Kurumu TL;DR Tanınmış bir Apple analistine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone’dan yandan yüklemeye izin verilmeyebilir. Apple, yandan yüklemeyi hükümet tarafından yapmaya zorlandığı konumlara kilitleyebilir. Ayrıca, Apple’ın uygulamalarının dışarıdan yüklenmesine izin vermek isteyen geliştiricilerden ücret alabileceği de önerildi. Avrupa Birliği’ndeki Dijital Pazarlar Yasası sayesinde Apple’ın, App Store’dan gelmeyen uygulamaların iPhone’lara yüklenmesine izin […]

iPhone’un dışarıdan yüklenmesine ABD’de izin verilmeyebilir

Dhruv Bhutani / Android Kurumu

TL;DR

  • Tanınmış bir Apple analistine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone’dan yandan yüklemeye izin verilmeyebilir.
  • Apple, yandan yüklemeyi hükümet tarafından yapmaya zorlandığı konumlara kilitleyebilir.
  • Ayrıca, Apple’ın uygulamalarının dışarıdan yüklenmesine izin vermek isteyen geliştiricilerden ücret alabileceği de önerildi.

Avrupa Birliği’ndeki Dijital Pazarlar Yasası sayesinde Apple’ın, App Store’dan gelmeyen uygulamaların iPhone’lara yüklenmesine izin vermesi gerekecek. Yandan yükleme olarak bilinen bu uygulama, iPhone kullanıcıları için yepyeni bir dünyanın kapılarını açacak. 2007’deki ilk iPhone’dan bu yana, bu kullanıcılar uygulama kaynağı olarak yalnızca App Store’a sahipler (jailbreak’li iPhone’lar hariç).

Ancak, ABD’de yaşıyorsanız ve iPhone’u yandan yükleme konusunda heyecanlıysanız beklentilerinizi azaltın. ile yeni bir röportajda MacSöylentilerApple analisti Mark Gurman, ABD’nin bu yeni erişilebilirliği alamayabileceğini öne sürdü.

Gürman, “Sadece Avrupa’ya özel bir film olacağını düşünüyorum” dedi. “Bence onlar [Apple] Mecbur kalmadıkça kendi ayaklarına kurşun sıkmayacak ve bunu küresel olarak genişletmeyecekler. App Store’daki hakimiyetlerini daha fazla zedeleyecek gereksiz hiçbir şey yapmayacaklar. Burada gerçekten kanunun lafzına bağlı kalacaklar.”

Dijital Piyasalar Yasası yalnızca AB içindeki ülkeler için geçerlidir, yani bu, iPhone kullanıcılarının çoğunun uygulamaları yandan yükleyemeyeceği anlamına gelir.

Başka bir yerde Gurman, Apple’ın üçüncü taraf mağaza kurulumları için geliştiricilerden ücret alabileceğini söylüyor. Android, Windows ve hatta macOS gibi başka hiçbir büyük platform bunu yapmadığından bu dikkat çekicidir. Gurman, Apple’ın uygulamaların nereden kaynaklandığını belirlemek için yapılandırma profillerini kullanabileceğini ve ardından aynı uygulamayı App Store’da sunan geliştiricilerden ücret alabileceğini öne sürüyor.

Son olarak Gurman, Apple’ın tüm bunları çok sessizce yapabileceğini de öne sürüyor. Şirketin, Apple’ın her yıl Haziran ayında düzenlediği Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda (WWDC) iPhone yandan yükleme konusunu ele almasını beklemiyor. Bunun yerine, şirketin etkilenen geliştiricilerle doğrudan ilgilenmesini bekliyor.

Gurman’ın ne olacağını düşündüğü hakkında daha fazlasını duyabilirsiniz. MacRumors Gösterisi.

iPhone’un dışarıdan yüklenmesine ABD’de izin verilmeyebilir

Teknory