iPhone’un Yapabildiği, Android’in Yapamadığı Şeyler

Hem iPhone hem de Android, sırasıyla AirPlay 2 ve Google Cast olmak üzere müzik ve video yayınlama teknolojisine sahiptir. Her bir teknoloji, telefonunuzdan bir medya akışı dosyasını alıp TV gibi başka bir cihaza aktararak aşağı yukarı aynı işi yapar. Video, ses, görüntüler ve ekran yansıtma her ikisinde de desteklenir, bu nedenle karşılaştırılabilir olduklarını düşünebilirsiniz. İçerik […]

iPhone’un Yapabildiği, Android’in Yapamadığı Şeyler

Hem iPhone hem de Android, sırasıyla AirPlay 2 ve Google Cast olmak üzere müzik ve video yayınlama teknolojisine sahiptir. Her bir teknoloji, telefonunuzdan bir medya akışı dosyasını alıp TV gibi başka bir cihaza aktararak aşağı yukarı aynı işi yapar. Video, ses, görüntüler ve ekran yansıtma her ikisinde de desteklenir, bu nedenle karşılaştırılabilir olduklarını düşünebilirsiniz. İçerik yayınlama iki yoldan biriyle yapılır ve burada farklılaşmaya başlarlar. AirPlay 2 çoğunlukla önce iPhone’unuzda yayın yapar, ardından içeriği Bluetooth veya Wi-Fi üzerinden istediğiniz cihaza gönderir. Google Cast akışı başlatır, ardından içeriği internetten çekmek için ana cihaza verir. Bu, Google Cast’in internet bağlantısına ihtiyacı olduğu, AirPlay’in ise internet bağlantısı olmadan çalışabileceği anlamına gelir.

AirPlay 2, Android cihazların sahip olmadığı iki özelliğe sahiptir. İlki, Apple Music’in kayıpsıza yükseltmesi sayesinde kayıpsız ses kalitesi akışı. Diğeri ise, aynı alandaki birden fazla dinleyicinin bir müzik kuyruğuna parça ekleyebilmesidir, bu da bunu, başka bir cihaz bağlanırsa ses akışını üstlenen Google Cast’ten daha çok iş birliğine dayalı bir çaba haline getirir.

Teknory