İşte ABD Hava Kuvvetleri Efsanevi U-2 Casus Uçağını Neden Emekli Ediyor?

U-2, istihbarat toplamak için çeşitli araçlar kullanır; çok spektral elektro-optik, kızılötesi ve sentetik açıklıklı radar cihazları gibi. Yakın zamana kadar, bu gözetleme uçaklarında da bazı çok eski teknoloji teknolojiler kullanılıyordu. Geçen yaz, ıslak film kameraları nihayet kaldırıldı ve yeni nesil dijital ekipmanlarla değiştirildi. Filmi tutmak için kullanılan kutular çok büyüktü ve karanlık bir odada geliştirilmeleri […]

İşte ABD Hava Kuvvetleri Efsanevi U-2 Casus Uçağını Neden Emekli Ediyor?

U-2, istihbarat toplamak için çeşitli araçlar kullanır; çok spektral elektro-optik, kızılötesi ve sentetik açıklıklı radar cihazları gibi. Yakın zamana kadar, bu gözetleme uçaklarında da bazı çok eski teknoloji teknolojiler kullanılıyordu.

Geçen yaz, ıslak film kameraları nihayet kaldırıldı ve yeni nesil dijital ekipmanlarla değiştirildi. Filmi tutmak için kullanılan kutular çok büyüktü ve karanlık bir odada geliştirilmeleri için boşaltılmaları ve Kaliforniya’daki (filonun merkezinin bulunduğu) Beale Hava Kuvvetleri Üssü’ne götürülmeleri gerekiyordu.

Son yirmi yılda Hava Kuvvetleri, en vazgeçilmez savaşçılarından birinin gün batımını bitirme fikrini kurcaladı, ancak şu ya da bu nedenle U-2’nin düşman semalarında devriye gezmeye devam etmesine izin verdi. Ancak, şimdi U-2 zamanın ileriye doğru ilerlemesinden çok daha fazla kaçınamayacak gibi görünüyor.

Hava Kuvvetleri kısa bir süre önce, yüksek teknolojili, pilotsuz dronlar çağında yüksek irtifa istihbaratını toplama yöntemini “yeniden şekillendirmek” amacıyla 2026 mali yılında U-2’yi emekliye ayıracağını duyurdu. Mevcut U-2 filosunu Eylül 2025’in sonuna kadar çalışır durumda tutma planlarını gösteren bütçe belgeleri Kongre’ye sunuldu.

Bundan sonra USAF, belki de geçmişte en az bir kez emekli olması planlanan RQ-4 Global Hawk dronlarının sürekli kullanımı yoluyla veya tamamen yeni bir şeyle devam ederek farklı bir yöne gitmeyi planlıyor.

Teknory