İşte Cadillac’ın Fütüristik EV Sedan’ı Neden Beklemeye Değer?

Yepyeni Cadillac Celestiq, markanın 1900’lerin başında kazandığı “Dünya Standardı” itibarını yeniden tanımlamak için 2024’te geliyor. Cadillac markası bazılarının haberi olmadan otomobil sektöründe birçok ilkin öncülüğünü yapmıştır. Örneğin, Cadillac modern seri üretim hattını başlatan tescilli bir hareket olan değiştirilebilir parçalar üreten ilk otomobil üreticisiydi. Ek olarak, 1906’da kapalı kabinli bir otomobilin ve çığır açan bir elektrik […]

İşte Cadillac’ın Fütüristik EV Sedan’ı Neden Beklemeye Değer?

Yepyeni Cadillac Celestiq, markanın 1900’lerin başında kazandığı “Dünya Standardı” itibarını yeniden tanımlamak için 2024’te geliyor.

Cadillac markası bazılarının haberi olmadan otomobil sektöründe birçok ilkin öncülüğünü yapmıştır. Örneğin, Cadillac modern seri üretim hattını başlatan tescilli bir hareket olan değiştirilebilir parçalar üreten ilk otomobil üreticisiydi. Ek olarak, 1906’da kapalı kabinli bir otomobilin ve çığır açan bir elektrik sisteminin (elektronik ateşleme ve çalıştırma) seri üretimini yapan ilk kişiydi.

Cadillac, amiral gemisi Celestiq lüks EV ile geçmişin ihtişamını geri getiriyor. Tamamen elle yapılan ilk modern Cadillac olacak ve markanın Lyriq EV’den sonraki ilk elektrikli otomobili olacak. Amiral gemisi bir araca yakışan Celestiq, 1930’ların ve 1960’ların tasarım üslubunu, yani Cadillac’ın altın çağını çağrıştırıyor. Cadillac Global Başkan Yardımcısı Rory Harvey yakın zamanda yaptığı açıklamada, “Celestiq, kendisinden önceki hiçbir Cadillac’a benzemiyor ve müşteri deneyimi de aynı derecede olağanüstü,” dedi. basın bülteni.

Şaşırtıcı yol varlığı

Cadillac, Celestiq için ısmarlama, altı parçalı, dökme alüminyum bir mimari geliştirdi. Cadillac henüz otomobilin boyutlarını açıklamadı, ancak Escalade’den daha uzun olacağını ve 59 inçten uzun olmayacağını düşünüyoruz. 1936 V16 Aerodinamik Coupe ve 1957 Eldorado Brougham gibi klasik Caddy’lere benzeyen daha kısa bir ön ve genişletilmiş arka sarkıntılara sahiptir. Fastback tavan, dramatik bir şekilde süpüren bir profil sunmak için hatchback tarzı bir arka uçla sonuçlanıyor.

Eski zamanların büyük Caddy’lerinden farklı olarak, Celestiq için motivasyon, GM’nin Ultium pili ve çift elektrik motorları sayesindedir. Cadillac, Celestiq’in 600 beygir gücü ve 640 fit-pound tork ürettiğini ve 3,8 saniyede 0-100 km/s hıza ulaşmaya yettiğini iddia ediyor. Ayrıca, standart 111 kWh pil paketi, tek bir şarjla 300 mile kadar menzil sunar. Suyu biterse, yaklaşık 10 dakikada 125 kilometreyi doldurmak için 200 kW DC hızlı şarj sistemine sahiptir.

Lüks çekirdek, performans DNA’sı

Performansına rağmen, Cadillac Celestiq özüne kadar lüks bir grand tourer olmayı sürdürüyor. Rahat bir sürüş sağlamak için özel 23 inç jantlara ve köpük dolgulu ve kendinden contalı teknolojiye sahip ısmarlama lastiklere sahiptir. Akustik lamine cam pencereler, 7,5 mm’lik cam tavan ve yenilikçi yol gürültüsünü engelleyen sistem, yol gürültüsünü azaltmaya yardımcı olur.

Ancak Cadillac, Celestiq’in gerçek bir sürücü arabası olduğunda ısrar ediyor. Bunun için araca daha fazla bastırma kuvveti oluşturmak için aktif bir arka spoyler, manyetik amortisörlü uyarlanabilir havalı süspansiyon (Cadillac CT5-V Blackwing süper sedanda görüldüğü gibi), dinamik arka direksiyon ve aktif yalpalama kontrolü sağladı. Lüks odaklı havasına rağmen, bu performans özellikleri Celestiq’in sürüş dinamiklerini bir spor araba gibi değiştirmesine izin vermelidir.

Celestiq’in lüks çekirdeğini güçlendirmek, ekranlarla göz kamaştıran teknoloji meraklısı bir kabindir. Önde ve ortada 55 inçlik yüksek çözünürlüklü ekran ve 11 inçlik ekran, Mercedes-Benz Hypersecreen’e paranın karşılığını veriyor. Bu arada, arka yolcular çift 12,6 inç dokunmatik ekrana ve arka koltuklar arasında sekiz inç ekrana sahip oluyor. Ses, 41 hoparlörlü bir ses sistemi sayesinde sağlanırken, cam tavan, ışıktan opaklığa geçiş yapan “askıya alınmış parçacık teknolojisine” sahiptir ve dört yolcunun tümü, dört bölüm boyunca tavanın opaklığını kontrol edebilir. Son olarak Cadillac, eller serbest sürüşü sağlayan Ultra Cruise adlı güncellenmiş bir Super Cruise eller serbest sürüş sistemi vaat ediyor.

Bir sorun var. Cadillac Celestiq 300.000 dolardan başlıyor. Ancak karşılığında hiçbir Celestiq birbirine benzemeyecek ve sahipler hayallerindeki Celestiq’i görevlendirmek için özgür iradeye sahip olacak. Harvey, “Her müşteri, araçlarını tam olarak istedikleri gibi yapmak için kişiselleştirilmiş bir yolculuk yaşayacak” dedi. Cadillac, herhangi bir dönemde yalnızca altıdan fazla Celestiq üretme sözü vererek onu en çok beklenen modern EV’lerden biri haline getiriyor.

Teknory