İşte Google’ın Apple’ın RCS duyurusuna yanıtı

Google, yıllardır Apple’ı zengin iletişim hizmetlerini (RCS) benimsemeye ikna ediyor. Hatta Apple’a standardı desteklemesi konusunda baskı yapmak için #GetTheMessage reklam kampanyasını oluşturacak kadar ileri gitti. Artık Apple nihayet pes ettiğinden Google, şirketin duyurusuna yanıt verdi. İnternetteki pek çok kişiyi şaşırtan Apple, bugün 2024’ten itibaren iMessage’a RCS desteği eklemeyi planladığını duyurdu. Google’ın baskı taktiklerine rağmen bu […]

İşte Google’ın Apple’ın RCS duyurusuna yanıtı

Google, yıllardır Apple’ı zengin iletişim hizmetlerini (RCS) benimsemeye ikna ediyor. Hatta Apple’a standardı desteklemesi konusunda baskı yapmak için #GetTheMessage reklam kampanyasını oluşturacak kadar ileri gitti. Artık Apple nihayet pes ettiğinden Google, şirketin duyurusuna yanıt verdi.

İnternetteki pek çok kişiyi şaşırtan Apple, bugün 2024’ten itibaren iMessage’a RCS desteği eklemeyi planladığını duyurdu. Google’ın baskı taktiklerine rağmen bu hamlenin nedeni büyük olasılıkla Apple’ın Avrupa Birliği ile olan hukuki anlaşmazlıkların önüne geçmek istemesi.

Apple’ın RCS’yi benimsemesiyle bunun yeşil ve mavi balon ikileminin sonu olacağını varsayabilirsiniz. Şart değil. Apple, GSMA’nın Evrensel Profilini desteklemeyi planlıyor ancak söylendi 9’dan 5Mac’e Google’ın RCS sürümü gibi, RCS’nin üzerine uçtan uca şifreleme (E2EE) ekleyen herhangi bir özel uzantı kullanmaz.

Android Otoritesi Apple’ın son duyurusu hakkında yorum yapmak için Google ile iletişime geçti. Google’ın bir sözcüsü yanıt verdi:

Hangi telefona sahip olursa olsun herkes birbiriyle modern ve güvenli yollarla iletişim kurmayı hak ediyor. Bu nedenle RCS’nin benimsenmesini hızlandırmak için mobil sektörle yakın işbirliği içinde çalıştık ve Apple’ın bugün RCS’yi benimsemek için ilk adımını attığını görmekten mutluyuz. Apple’ın, RCS’yi geliştirmek ve mesajlaşmayı daha adil ve güvenli hale getirmek için GSMA ile devam eden çalışmalarımıza katılmasını memnuniyetle karşılıyoruz ve bunu iOS’ta herkes için işe yarayacak şekilde uygulamak için onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Bundan sonra yeşil ve mavi balon durumu devam etse bile, Apple’ın RCS’yi desteklemesi yine de tüm kullanıcılar için bazı olumlu sonuçlar doğuracaktır. Örneğin, bu hamle, şifrelemenin yanı sıra Google Mesajlar ve iMessage arasında daha yüksek dosya boyutu desteğine de yardımcı olacaktır.

İşte Google’ın Apple’ın RCS duyurusuna yanıtı

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow