James Cameron, Avatar’ın “alakasız” kültürel etki iddialarını eleştirdi

Cameron Frew ❘ Yayınlanan: 2022-11-30T17:17:33 ❘ Güncellenmiş: 2022-11-30T17:17:41 Bu, Avatar’a yönelik en yaygın eleştirilerden biri: insanlar hiçbir kültürel etki yaratmadığını söylüyor – ancak James Cameron buna “alakasız bir argüman” damgasını vurarak aynı fikirde değil. Avatar hala tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi olabilir, ancak herhangi bir kültürel etki yaratmada nasıl başarısız olduğunu kimse söylemeden […]

James Cameron, Avatar’ın “alakasız” kültürel etki iddialarını eleştirdi

Yayınlanan: 2022-11-30T17:17:33

Güncellenmiş: 2022-11-30T17:17:41

Bu, Avatar’a yönelik en yaygın eleştirilerden biri: insanlar hiçbir kültürel etki yaratmadığını söylüyor – ancak James Cameron buna “alakasız bir argüman” damgasını vurarak aynı fikirde değil.

Avatar hala tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi olabilir, ancak herhangi bir kültürel etki yaratmada nasıl başarısız olduğunu kimse söylemeden ondan bahsederseniz şanslısınız.

Orijinal filmin 2009’da vizyona girmesinden bu yana ana akım sinema değişti; en önemlisi, MCU, paylaşılan evrenler ve nostaljiye hakim strateji ile stüdyoların çalışma şeklini büyük ölçüde geliştirdi.

Avatar aynı ligde faaliyet göstermiyor. Bu tek seferlik, orijinal bir bilimkurgu gişe rekorları kıran bir filmdi ve James Cameron’ın insanların film hakkındaki iddialarına ayıracak vakti yok.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

James Cameron, Avatar eleştirilerine cevap verdi

ile yapılan bir röportajda Hollywood MuhabiriCameron, Avatar’ı çevreleyen ve artan kültürel ilgisizlik iddialarına değindi.

Şöyle dedi: “Piyasada ‘Ah, hiç gerçek bir kültürel etki yarattı mı?’, ‘Karakterlerin isimlerini hatırlayan var mı?’

“İnsanların Jake Sully’yi hatırlama olasılığı, diyelim ki Luke Skywalker’dan daha azsa, bunun nedeni kısmen Avatar’ın kendi mitolojisinde yalnızca bir film olmasıdır.

“Olağanüstü bir başarı elde ettiğinizde, önümüzdeki üç yıl içinde geri gelirsiniz. Sektör böyle işliyor. Kuyuya geri dönersiniz ve zamanla bu kültürel etkiyi yaratırsınız.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

“Marvel’in karakterlerin çapraz tozlaşmasıyla bir evren inşa etmek için belki 26 filmi vardı. Yani alakasız bir argüman. Bakalım bu filmden sonra neler olacak.”

ile daha önce yapılan bir röportajda İmparatorlukCameron ayrıca şunları söyledi: “Troller kimsenin umurunda olmayacak ve karakterlerin adlarını veya filmde olan bir lanet şeyi hatırlamayacaklar.

“Sonra filmi tekrar izliyorlar ve ‘Ah, tamam, afedersiniz, hemen şimdi çenemi kapatayım’ diyorlar. Bu yüzden endişelenmiyorum.”

Avatar 2, 16 Aralık 2022’de sinemalarda. Film hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Teknory