Korkunç AT&T ihlali, 70 milyona kadar Sosyal Güvenlik numarasını karanlık ağa sızdırıyor

AT&T abonesiyseniz kredi raporlarınızı yakından takip etmek isteyebilirsiniz. Şirket, yaklaşık 7,6 milyon cari hesap sahibinin ve yaklaşık 65,4 milyon eski hesap sahibinin “yaklaşık iki hafta önce dark web’de yayınlanan bir veri setinde yer aldığını” açıkladı. İhlalin nasıl meydana geldiği veya doğrudan AT&T’yi mi yoksa tedarikçilerinden birini mi kapsadığı belli olmasa da şirket, isimler ve Sosyal […]

Korkunç AT&T ihlali, 70 milyona kadar Sosyal Güvenlik numarasını karanlık ağa sızdırıyor

AT&T abonesiyseniz kredi raporlarınızı yakından takip etmek isteyebilirsiniz. Şirket, yaklaşık 7,6 milyon cari hesap sahibinin ve yaklaşık 65,4 milyon eski hesap sahibinin “yaklaşık iki hafta önce dark web’de yayınlanan bir veri setinde yer aldığını” açıkladı.

İhlalin nasıl meydana geldiği veya doğrudan AT&T’yi mi yoksa tedarikçilerinden birini mi kapsadığı belli olmasa da şirket, isimler ve Sosyal Güvenlik numaraları gibi kişisel bilgilerin yer aldığını söylüyor. Ön analiz, verilerin 2019 ve öncesine ait olduğunu gösteriyor ancak AT&T hâlâ “iç ve dış siber güvenlik uzmanları tarafından desteklenen sağlam bir soruşturma” yürütüyor.

Şirket, ele geçirilen verilerin muhtemelen kişisel mali bilgiler veya arama geçmişi içermediğini bildirdi.

AT&T, sistemlerine yetkisiz erişim olduğuna dair kanıt bulunmadığını ve durumdan etkilenmiş olabilecek tüm mevcut ve eski müşterilere ulaşacağını söyledi. Şirket, olayın “AT&T’nin operasyonları üzerinde önemli bir etkisi olmadığını” belirtiyor.

AT&T sizinle temasa geçerse yapabileceğiniz pek bir şey yok ama sızıntının göründüğü kadar kötü olmadığını umarız. AT&T “geçerli olduğu durumlarda masrafları bize ait olmak üzere kredi izleme olanağı sunacak”, böylece herhangi bir şüpheli etkinliği izleyebileceksiniz. Ayrıca AT&T, etkilenmiş olabilecek herkesin şifrelerini de sıfırlamıştır; bu şifreler, hesabınızda değişiklik yaparken ekstra bir koruma katmanı sağlayan pin kodlarıdır. Yeni bir PIN ayarlamak için şuraya gidin: Kablosuz şifre Hesabınızın bölümü.

Korkunç AT&T ihlali, 70 milyona kadar Sosyal Güvenlik numarasını karanlık ağa sızdırıyor

Teknory