Linux’ta Metin Dosyası Nasıl Oluşturulur

Linux’ta yeniyseniz, metin dosyası oluşturmayı öğrenmek isteyebilirsiniz. Deneyimli Linux kullanıcıları, metin dosyalarının nasıl oluşturulacağını öğrenmenin önemini bilirler, bu nedenle bu, yeni başlayanlar için yaygın bir istektir. Linux’ta metni manipüle etmek, tam işlevselliğine hakim olmak için esastır. Neyse ki, öğrenmesi nispeten kolaydır. Bu makale, Linux’ta hızlı bir şekilde bir metin dosyası oluşturmanın birkaç farklı yolunu gösterecektir. […]

Linux’ta Metin Dosyası Nasıl Oluşturulur

Linux’ta yeniyseniz, metin dosyası oluşturmayı öğrenmek isteyebilirsiniz. Deneyimli Linux kullanıcıları, metin dosyalarının nasıl oluşturulacağını öğrenmenin önemini bilirler, bu nedenle bu, yeni başlayanlar için yaygın bir istektir. Linux’ta metni manipüle etmek, tam işlevselliğine hakim olmak için esastır. Neyse ki, öğrenmesi nispeten kolaydır.

Bu makale, Linux’ta hızlı bir şekilde bir metin dosyası oluşturmanın birkaç farklı yolunu gösterecektir. Çoğu durumda, Linux içindeki bir metin düzenleyiciyi veya komut satırını kullanabilirsiniz.

Nano’yu kullan

Nano, genellikle Ubuntu tabanlı Linux sistemleriyle önceden yüklenmiş olarak gelen popüler bir metin düzenleyicisidir. Basit ve kullanımı kolay bir düzenleyicidir. Linux için başka metin editörleri de var, ancak Nano yeni başlayanlar için en kolay olanıdır. Nano kullanarak bir metin dosyası oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Nano metin düzenleyiciniz yoksa indirin burada.
 2. “Control + Alt + T” tuşlarını basılı tutarak yeni bir terminal penceresi açın.
 3. “nano example.txt” yazın ve Enter’a basın. “Örnek”i metin dosyanız için istediğiniz adla değiştirin.
 4. Pencerenin altında “Komut Listesi”ni bulacaksınız. Tüm komutları görmek için “Control + G” tuşlarına basın. Bunlar, yeni metin dosyasını oluştururken size yardımcı olacaktır.
 5. Klavyeyi ve komut listesindeki komutları kullanarak metin belgenizi yazın.
 6. Dosyayı kaydetmek için “Control + O” tuşlarına basın.
 7. Komut istemine geri dönmek ve Nano’dan çıkmak için “Control + X” tuşlarını basılı tutun.

Vim’i kullan

Vim metin düzenleyicisini kullanarak bir Linux metin dosyası da oluşturabilirsiniz. Çoğu Ubuntu tabanlı Linux sistemi, Vim önceden yüklenmiş olarak gelir. Vim, Nano’ya benzer. Temel fark, daha fazla özelliğe ve daha dik bir öğrenme eğrisine sahip olmasıdır. Bir metin dosyası oluşturmak üzere bu yöntemi kullanmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Zaten sahip değilseniz Vimindirin ve kurun.
 2. Yeni bir terminal penceresi açmak için “Control +Alt + T” tuşlarına basın.
 3. “vim example.txt” yazın ve Enter tuşuna basın. “Örnek”i dosya için seçtiğiniz adla değiştirin.
 4. Vim’i “Komut Modunda” açmak için “I” tuşuna dokunun. Pencerenin altında “Ekle” kelimesi görünür.
 5. Artık Vim’in “Ekle Modu”nda olduğunuza göre, metin belgenizi yazabilirsiniz.
 6. Sizi “Komut Modu”na geri götürmek için Esc tuşuna basın.
 7. Dosyanızı kaydetmek için “:w” yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 8. Komut istemine geri dönmek ve Vim’den çıkmak için “:q” yazın ve Enter tuşuna basın.

Kedi Komutunu Kullanın

Bir metin düzenleyici kullanmayı tercih etmiyorsanız, Cat komutunu kullanarak Linux’ta bir metin dosyası oluşturabilirsiniz. Bir metin dosyasını hızlı bir şekilde oluşturup kaydetmenin yararlı bir yoludur.

 1. “Control + Alt + T” tuşlarına basarak yeni bir terminal penceresi açın.
 2. “$ cat > example.txt” yazıp Enter tuşuna basın,
  “Örnek” kelimesini dosya için kullanmak istediğiniz adla değiştirin.
 3. Dosyada olmasını istediğiniz metni yazın.
 4. Geri Dön tuşuna basın ve ardından “Kontrol + D” tuşlarına basın. Bu, Linux’a tüm metni eklediğinizi söyleyecektir. Her zamanki komut istemi görünecektir.
 5. Metin dosyanızın kaydedildiğinden emin olmak için “$ ls” yazın, yeni kaydedilen dosyayı göreceksiniz.

Dokunma Komutunu Kullanın

Linux’ta hızlı bir şekilde metin dosyası oluşturmanın başka bir yolu da Dokunma komutunu kullanmaktır. Ancak, bu yöntemi kullanırken, dosyayı oluşturduğunuzda metin giremezsiniz. Bu yöntemi kullanmak en çok aynı anda birden çok metin dosyası oluşturmak istediğinizde faydalıdır. Açıklama amacıyla, aynı anda birden çok metin dosyasının nasıl oluşturulacağını göstereceğiz. İşte nasıl yapıldığı:

 1. Yeni bir komut penceresi açmak için “Control + Alt + T” tuşlarını basılı tutun.
 2. Örneğin, üç yeni metin dosyası oluşturmak istiyorsanız, “$ touch example1.txt example2.txt example3.txt” yazın ve “example” kelimesini kullanmak istediğiniz dosya adlarıyla değiştirin.
 3. Dosyaları kaydetmek için Enter tuşuna basın.
 4. Dosyaların kaydedildiğinden emin olmak için “$ ls” yazarak kontrol edebilirsiniz.

Touch komutunu kullanarak birden çok metin dosyası oluşturduğunuza göre, bunlara metin eklemek isteyeceksiniz. Bunun bir metin düzenleyici kullanılarak yapılması gerekecek. Bu örnek için Nano kullanacağız.

 1. “$ nano example.txt” yazın ve “example” kelimesini oluşturduğunuz dosyanın adıyla değiştirin.
 2. Enter düğmesine basın.
 3. Buradan gerekli metni yazabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, “Control + X” tuşlarını basılı tutun ve Enter tuşuna basın.

Linux’ta Metin Dosyaları Oluşturma Çözüldü

Linux’ta bir metin dosyası oluşturmak, birkaç farklı yöntem kullanılarak gerçekleştirilebilir. Dokunma veya Cat komutlarını Linux’ta terminal komut isteminden kullanabilirsiniz. Alternatif yöntemler, tipik olarak çoğu Ubuntu tabanlı Linux sisteminde önceden oluşturulmuş Vim veya Nano gibi metin düzenleyicileri gerektirir.

Linux’ta bir metin dosyası oluşturmayı denediniz mi? Bu makalede belirtilen yöntemlerden birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory