MCU’nun Boğulan İtibarını Kurtarmak Konusunda Angela Bassett’in Potansiyel Oscar Kazanması Neden Çömelme Anlamına Gelmiyor?

Marvel Studios aracılığıyla görüntü / Apeksha Bagchi aracılığıyla Remix MCU filmler birçok kez Oscar’a aday gösterildi – Görsel Efektler, Ses Kurgusu vb. Siyah Panter (2018) En İyi film dalındaydı ve şimdi, Angela Bassett için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda. Ancak Marvel’in ilk kayda değer Akademi Ödülünü alma şansı ancak […]

MCU’nun Boğulan İtibarını Kurtarmak Konusunda Angela Bassett’in Potansiyel Oscar Kazanması Neden Çömelme Anlamına Gelmiyor?

Marvel Studios aracılığıyla görüntü / Apeksha Bagchi aracılığıyla Remix

MCU filmler birçok kez Oscar’a aday gösterildi – Görsel Efektler, Ses Kurgusu vb. Siyah Panter (2018) En İyi film dalındaydı ve şimdi, Angela Bassett için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda. Ancak Marvel’in ilk kayda değer Akademi Ödülünü alma şansı ancak şimdi gerçekten yüksek. Ne yazık ki, MCU’yu hızla tükenen şöhret stokunun derinliklerinden çekmede yalaka bir fark yaratmayacak.

Bassett zaten Altın Küre’yi kazandı ve Oscar kazanması, MCU’nun sinema olarak nitelendirilmediğini vurgulayan Martin Scorsese ve Quentin Tarintino gibilerinin şiddetli iddialarıyla çelişmek için yeterli olurdu. Bu senaryo iki yıl önce olsaydı, ne zaman Yenilmezler: Oyunsonu büyük sinema rekorları kırmış ve büyük film yapımının nasıl bir şey olduğunun en üst örneği olduğunu kanıtlamış olsa da, kategorideki diğer adaylarla birlikte Bassett’in adının bile bulunması, tüm Marvel aleyhtarlarına güçlü bir yanıt olabilirdi.

Angela Bassett, Black Panther'de Ramonda rolünde
Marvel Studios aracılığıyla görüntü

Ama şimdi, o gıpta ile bakılan ödülü almak için sahneye çıksa bile, Marvel Sinematik Evrenini savunmaya hazır kişiler listesine pek çok yeni isim eklemeyecek. Evet, Hong Chau gibilerini alt ederdi (Balina), Kerry Condon (Inisherin’in Banshees’i), Jamie Lee Curtis (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) ve Stephanie Hsu (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) – dünyanın Scorses’larının aday gösterilen rolleri ile daha rahat olacağı aktrisler.

Hak edilmiş bir galibiyet olacak ve Bassett’in parlayan özgeçmişine katkıda bulunacak olsa da, stüdyo kendisini son üç yılda olağanüstü bir titizlikle kendi çukurunu kazmaya adadığında, MCU’yu mevcut dengesiz durumundan yükseltmek için hiçbir şey yapmayacaktır. yıl. Böylesine büyük bir franchise işletmek, isabet ve ıskalamalarla dolup taşmasına rağmen, son zamanlarda stüdyo, endişe verici bir gaddarlıkla ikincisine yapıştı.

Evet, gibi filmler Wakanda sonsuza kadar Ve Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok franchise’ın ne kadar iyi olma potansiyeline sahip olduğunun kesin hatırlatıcılarıdır, ancak ne yazık ki göze batan sorunları daha az belirgin hale getirmeyen istisnalar haline geldiler.

Dördüncü Aşama ile ilgili en büyük sorun, filmlerin ve şovların çoğunun daha geniş kapsayıcı hikayeden nasıl kopuk kaldığıydı. Evet, ilk üç aşamada her süper kahramanın daha büyük hesaplaşmalar için bir araya gelmeden önce kendi dertlerine daldığı filmler vardı. Ancak o zaman bile, hikayeleri birbirleriyle ve her aşamanın oyunsonu ile bağlantılıydı.

Tatiana Maslany ve Megan Thee Stallion
Marvel Studios/Disney Plus aracılığıyla görüntü

Şimdi? Neredeyse tanıştığımız her yeni süper kahraman kendi dünyasında kaybolmuş durumda. evet beğenenler Loki, Eve Dönüş Yok, Ve Çılgınlığın Çoklu Evreninde Doctor Strange çok yönlü olay örgüsünü ördü ama geri kalanı? Hawkeye, She-Hulk, Ms. Marvel, Thor: Love and Thunder, Moon Knight, Eternals, vs., Multiversal sohbet odasına katılmak için gönülsüz bir girişimde bile bulunmadı.

Bunların çoğu, MCU’ya yeni karakterler eklemek amacıyla yaratıldı ve bu bile iyi yapılmadı. Ya gerçekten önemli bir izlenim yaratmayı başaramıyorlar – America Chavez kimse var mı? – veya ölüme kadar yapılmış MCU formülüne o kadar çok sarılmışlar ki, sunumları ne kadar abartılı olursa olsun, ilk çıkışları en iyi ihtimalle mülayim hissettiriyor.

Sevgili Wanda’nın arkı bile bundan rahatsız oldu. Dördüncü Aşamaya girişi, WandaVision içten bir keder keşfiyle başladı, ancak MCU’nun kötü CGI serisini başlatmasıyla sona erdi (stüdyonun VFX sanatçılarını fazla çalıştırmayı ne kadar sevdiğini görmek garip), bu da Faz Beş’in kalıcı fikstürü olacak gibi görünüyor. Kuantum herhangi bir kanıttır. Ve sonra kötü adam olarak yeniden dirilişi Çılgınlığın Çoklu Evreni Disney Plus serisinin franchise’a enjekte etmeyi başardığı benzersizliği etkili bir şekilde geçersiz kıldı.

Hatırlamak Scorsese ne dedi MCU’yu neden sinema olarak kategorize etmediğini tanımlamaya çalışırken?

“Orada olmayan vahiy, gizem ya da gerçek bir duygusal tehlike. Hiçbir şey risk altında değil. Resimler, belirli bir dizi talebi karşılamak için yapılmıştır ve sınırlı sayıda temanın varyasyonları olarak tasarlanmıştır.

Eh, MCU geçmişte bir dizi talebi karşılasa ve tema listesine bağlı kalsa bile, doğru yapıyordu. Ama son zamanlarda, uyarlamaların arkasındaki parlak beyinler tedbiri elden bırakmış gibiler — Aşk ve Gök Gürültüsü parodi moduna kayma eğiliminin en iyi örneği olması, Taika Waititi’nin komik olmanın bunu yapan tek şey olmadığını nasıl anlayamadığını gösteriyor. Thor: Ragnarok başarı.

Angela Bassett’in kazanması, MCU ve onun sadık fandomu için bir zafer olacaktır, ancak serinin şovları ve filmleri yaydığı hızlı tempo göz önüne alındığında, ne kadar bayatlaştığını veya ilerlediği gerçeğini unutmak giderek daha zor hale geliyor. ona doğru aşırı hızda çok makul ölüm.

Teknory