Meta, AB kullanıcı verilerini ABD’ye gönderdiği için 1,3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı

Facebook’un ana şirketi Meta, Avrupa Birliği’nin veri koruma kurallarını ihlal ettiği için 1,2 milyar euro (1,3 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı. Sorun, Facebook’un Avrupa kullanıcı verilerini işleme biçimi etrafında dönüyor. İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu’na (DPC) göre, sonuçlar(yeni bir sekmede açılır) Pazartesi günü Meta Ireland ile ilgili soruşturmasının ardından, Facebook’un kullanıcı verilerini Avrupa’dan ABD’ye aktarması, Avrupa’nın […]

Meta, AB kullanıcı verilerini ABD’ye gönderdiği için 1,3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı

Facebook’un ana şirketi Meta, Avrupa Birliği’nin veri koruma kurallarını ihlal ettiği için 1,2 milyar euro (1,3 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı.

Sorun, Facebook’un Avrupa kullanıcı verilerini işleme biçimi etrafında dönüyor. İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu’na (DPC) göre, sonuçlar(yeni bir sekmede açılır) Pazartesi günü Meta Ireland ile ilgili soruşturmasının ardından, Facebook’un kullanıcı verilerini Avrupa’dan ABD’ye aktarması, Avrupa’nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kurallarını ihlal ediyordu.

AYRICA BAKINIZ:

Dolandırıcılar, Meta ve Google’ın kimliğine bürünmek için doğrulanmış Facebook sayfalarını hackliyor

Özetle, Facebook AB’deki müşterilerinin kişisel verilerini alıp ABD’ye aktardığında, veriler potansiyel olarak ABD istihbarat servisleriyle paylaşılabilir. Gizlilik Kalkanı adlı bir anlaşma, AB kullanıcı verilerinin AB Adalet Divanı’nın belirlediği 2020 yılına kadar ABD’deki şirketlere ücretsiz olarak aktarılmasına izin veriyordu. gerçekten korumadı(yeni bir sekmede açılır) AB kullanıcılarının ABD gözetiminden elde edilen verileri. Ancak Facebook, Gizlilik Kalkanı geçersiz kılındıktan sonra bile AB kullanıcılarının kişisel verilerini aktarmaya devam etti ve bu da AB düzenleyicilerinin soruşturmasını tetikledi.

Bu para cezasıyla Facebook, 2021’de bir GDPR ihlali nedeniyle (sürpriz) 886 milyon dolar para cezasına çarptırılan Amazon’u geride bırakarak, AB tarafından şimdiye kadar verilen en büyük para cezası için isteksiz kayıt sahibi olacak. Euronews(yeni bir sekmede açılır)Meta karara itiraz etmeyi planlıyor.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Twitter, Facebook ve Daha Fazlasının Yerini Alacak Alternatif Sosyal Ağlar


DPC ayrıca Facebook’un (ancak Instagram gibi diğer Meta şirketlerinin değil) kullanıcıların kişisel verilerini gelecekte ABD’ye aktarmasını yasakladı. Şirketin artık veri aktarımlarını durdurması için beş ayı ve göndermiş olduğu verileri silmek için altı ayı var.

Meta daha önce, şirketin kullanıcı verilerini ABD’ye gönderemeyecek duruma gelmesi durumunda Avrupa’da Facebook ve Instagram’ı kapatmak zorunda kalabileceğini söylemişti. olan ABD’ye olabilir(yeni bir sekmede açılır) önümüzdeki birkaç ay boyunca.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow