Meta İşten Çıkarmalar Cüce Elon’un Twitter’ı Metaverse Şüpheciliği Büyürken Sıkıntılar

Meta’nın sorunları, muhtemelen Mark Zuckerberg’in internetin gelecekte nasıl görüneceğine dair fikri olan “Metaverse”e yoğun bir şekilde yatırım yapmaya karar vermesiyle başladı. Metaverse sanal gerçeklik etrafında toplanmıştır ve Facebook kurucusunun planları gerçekleşirse insanlar onu çalışmak, sosyalleşmek ve oyun oynamak için kullanacak. Ancak Meta’nın “Metaverse” geliştiren departmanı olan Reality Labs, her yıl milyarlarca dolar kaybediyor. Zuckerberg’in Meta’nın […]

Meta İşten Çıkarmalar Cüce Elon’un Twitter’ı Metaverse Şüpheciliği Büyürken Sıkıntılar

Meta’nın sorunları, muhtemelen Mark Zuckerberg’in internetin gelecekte nasıl görüneceğine dair fikri olan “Metaverse”e yoğun bir şekilde yatırım yapmaya karar vermesiyle başladı. Metaverse sanal gerçeklik etrafında toplanmıştır ve Facebook kurucusunun planları gerçekleşirse insanlar onu çalışmak, sosyalleşmek ve oyun oynamak için kullanacak. Ancak Meta’nın “Metaverse” geliştiren departmanı olan Reality Labs, her yıl milyarlarca dolar kaybediyor. Zuckerberg’in Meta’nın daha kârlı departmanlarından kaynak ve personel çekip onları Metaverse projesine odakladığına dair bir öneri de var.

Zuckerberg’in Metaverse’in gelecek olduğuna inandığı oldukça açık olsa da, herkes bu kadar hevesli değil. Facebook hisseleri geçtiğimiz yıl boyunca düştü ve birçoğu Zuckerberg’in Metaverse itişini yatırımcıların çekinmesine neden olan önemli faktörlerden biri olarak vurguladı. Meta’nın personeli bile Metaverse’de çalışma fikrine pek hevesli görünmüyor. Son zamanlarda, yöneticilerin Meta’nın ana VR iş uygulaması olan Horizon Workrooms’ta toplantı yapmaya zorlandıklarına dair raporlar ortaya çıktı.

Bununla birlikte, bu toplantılara katılması istenen personelin çoğu, şirketin popüler Quest 2 kulaklıklarından birine bile sahip değildi ve bazılarının, başa takılan ekranları kutudan çıkarma zahmetine girmediği bildirildi. Şüpheciliğe rağmen, Zuckerberg’in amacını görmek kolay. Metaverse gerçekten gelecekse, şirketini ana oyuncu yapmayı hedefliyor. Meta, gelecekteki dijital evrende yapılan işlemlerin çoğundan pay alsaydı, tarihteki en büyük iş hareketlerinden biri olurdu. Ne yazık ki Zuckerberg için, şirketinin onun planlarına ayak uyduramaması ihtimali de var.

Teknory