Meta Quest 2 ve PSVR2: Satın almadan önce bilmeniz gerekenler

Artık tüketici düzeyinde VR’yi benimsemenin pek çok yolu var. Nasıl seçersin? Bugün her ikisinin de erdemlerini ortaya koyarken cevaplamaya çalışacağım soru bu. PlayStation VR 2 ve Meta Görev 2 kulaklıklar. Bunlar, VR alanında çok farklı iki “rakip”, ancak Quest 2’nin 400 $’dan ve PSVR2’nin 550 $’dan gelmesiyle, kolayca en uygun fiyatlı iki seçenek. AYRICA BAKINIZ: […]

Meta Quest 2 ve PSVR2: Satın almadan önce bilmeniz gerekenler

Artık tüketici düzeyinde VR’yi benimsemenin pek çok yolu var. Nasıl seçersin?

Bugün her ikisinin de erdemlerini ortaya koyarken cevaplamaya çalışacağım soru bu. PlayStation VR 2 ve Meta Görev 2 kulaklıklar. Bunlar, VR alanında çok farklı iki “rakip”, ancak Quest 2’nin 400 $’dan ve PSVR2’nin 550 $’dan gelmesiyle, kolayca en uygun fiyatlı iki seçenek.

AYRICA BAKINIZ:

PlayStation VR2, mükemmel bir uygulamaya ihtiyaç duyan mükemmel bir kulaklıktır

Ancak her kulaklıkla tam olarak ne elde edersiniz? Hadi kazalım ve öğrenelim.

PSVR2 ve Meta Quest 2: Özellikler

Sony’nin kulaklığı yakışıklı.
Kredi bilgileri: Kyle Cobian/Mashable

Spesifikasyonlar söz konusu olduğunda, PSVR2 ile Meta Quest 2 arasında gerçekten bir rekabet yoktur. Ancak bunun, tartışmanın kaybeden tarafında kulaklık için neden mutlaka kötü bir şey olmadığını anlamak için biraz bağlam uygulamanız gerekir.

bizim arkadaşlar IGN(Yeni bir sekmede açılır) VR kulaklık özelliklerini karşılaştırmak için kullanışlı küçük bir tablo hazırlayın, ancak burada da bir özet sunacağım. PSVR2’nin lens çözünürlüğü (muhtemelen en önemli özellik), göz başına 2000×2040’ta gelen, 1.000 $’ın altındaki herhangi bir kulaklıkta alacağınız kadar iyidir. Karşılaştırıldığında, Quest 2’nin lens çözünürlüğü göz başına 1832×1920’dir.

bu bir değil büyük düşüş, ancak PSVR2’nin lensleri OLED, Quest 2’ler ise LCD. Bu, PSVR2’ye görüntü kalitesinde bir avantaj sağlar.

Her iki kulaklığın da “içten dışa izleme” özelliği vardır; bu, onları çalıştırmak için herhangi bir ayar yapmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bu, hareket takibi için ayrı bir kamera çevre birimi kullanan orijinal PSVR gibi bir şeyin aksine duruyor. PSVR2 ve Meta Quest 2 bu açıdan daha özgürdür.

Meta Quest 2 kulaklığı

Ama Meta’nınki de öyle!
Kredi bilgileri: Zlata Ivleva/Mashable

Bahsedilen…Özgürlük söz konusu olduğunda Quest 2’nin büyük bir avantajı var. Tüm beygir gücü kulaklığın içindeyken tamamen kablosuz. Öte yandan PSVR2’nin çalışabilmesi için her zaman USB-C aracılığıyla bir PlayStation 5’e (kendi başına 400 ABD Doları veya 500 ABD Doları olan) bağlanması gerekir. Avantajı, PS5’in gücünü tek başına Quest 2’den daha iyi görünen deneyimler yaratmak için kullanabilmesidir. Ancak, Görev 2 olabilmek Yeterince güçlü bir oyun PC’sine bağlanarak PC’ye özel VR oyunlarına erişimin kilidini açın.

Diğer çeşitli özelliklere bakıldığında, her kulaklığın iniş ve çıkışları vardır. PSVR2’nin 110 derecelik görüş alanı, Quest 2’nin 90 derecelik eşdeğerini gölgede bırakır, ancak Quest 2’de ses için yerleşik hoparlörler bulunurken, PSVR2’de kablolu kulaklık kullanmanız istenir. PSVR2, Quest 2’de olmayan gerçekten şık bir göz izleme özelliğine sahiptir. PSVR2’nin başlığında ve denetleyicilerinde dokunsal sensörler bulunur, Quest 2’de yoktur. Kaptın bu işi.

Günün sonunda, sadece daha yeni ve daha gelişmiş olduğum için PSVR2 için bundan vazgeçmem gerekiyor. Ancak Quest 2 ile devam etmenin kesin avantajları da var.

Kazanan: PlayStation VR2

PSVR2 ve Meta Quest 2: Oyunlar

VRChat ekran görüntüsü

VRChat’in inanılması için görülmesi gerekir.
Kredi bilgileri: VRChat

Karşılaştırma gerçekten adil olmadığından, Sony’nin kulaklığı için işler daha da hileli hale geliyor. Bir kulaklığın bir içerik kitaplığı oluşturmak için yılları varken, diğeri daha yeni başlıyor.

Söylemeye gerek yok, Quest 2 bu kategoriyi kazanıyor. İnternette çok fazla harika VR oyunu, uygulaması ve deneyimi var. Oculus mağazası(Yeni bir sekmede açılır). Sabre yendi, Aramızda Sanal GerçeklikVe Bonelab hepsi popüler ve saygınlığın bir kombinasyonudur. Ayrıca, güzel kaotik uygulamalar gibi oyun dışı uygulamaların tamamına sahip olursunuz. VRChat.

Yine de PSVR2’ye burada biraz çiçek verelim. Lansman dizisi yaklaşık 30 oyun derinliğindedir ve aşağıdakiler gibi Quest oyunlarının geliştirilmiş sürümlerini içerir: Sabre yendi Ve Yıldız Savaşları: Galaksinin Kenarından Masallar. İçinde en az bir büyük ayrıcalık var Ufuk: Dağın ÇağrısıQuest 2’nin veremeyeceği bir şeyi size vermek için PS5’in beygir gücünden yararlanan bir oyun. PSVR2’nin henüz tekil bir öldürücü uygulaması olmayabilir, ancak Sony önümüzdeki birkaç yıl içinde platformu düzgün bir şekilde desteklerse, kütüphanesi sonunda Quest 2’ye rakip olacak şekilde büyüyebilir.

Kazanan: Görev 2

Karar

Ortalık yatıştıktan sonra, PSVR2 ile Quest 2 arasındaki seçim objektif olmaktan çok felsefi olacaktır. VR’den ne istiyorsunuz? Mümkün olan en iyi özelliklere sahip saf bir oyun deneyimi mi yoksa çok daha geniş bir deneyim kitaplığı ile daha çok yönlü ve uygun fiyatlı bir şey mi istiyorsunuz?

Halihazırda bir PS5’iniz yoksa, cevap açık. PS5 ve PSVR2’nin toplam maliyetinin yarısından daha ucuza bir Quest 2 alın ve şehre gidin. Kakofonik sevinci yaşayın VRChat ve ter at Sabre yendi. Kafanızdan çıkıntı yapan bir telin yokluğunun tadını çıkarın. VR meraklıları için harika bir kulaklık.

AYRICA BAKINIZ:

VRChat’in tuhaf ve harika dünyası, bu karanlık zamanların eğlenceli bir panzehiridir.

Mesele şu ki, PSVR2 de öyle. Halihazırda bir PS5’iniz varsa, PSVR2, Quest 2’de elde edilmesi o kadar kolay olmayan üst düzey konsol VR oyunlarına açılan bir kapıdır. Üstün özellikleri, dokunsal özellikleri ve göz takibi, sonunda Quest 2’nin sağlayabileceği VR kullanımlarının kilidini açabilir. gerçekten tekrar etmeyin. Tek yapmanız gereken, Sony’nin sonuna kadar devam edeceğine ve PSVR2’yi yıllarca destekleyeceğine inanmanız.

Son cümleyi okuduktan sonra her PlayStation Vita sahibinin sırtından aşağı bir ürperti geçti.

Her neyse, teknolojik gelişmeleri önemseyen ve bu fiyat aralığında alabileceğim en iyi VR’yi isteyen biri olarak, genel kazanan için PSVR2’yi seçmeliyim. Yine de şaşırtmayın: Bu çok yakın bir yarış ve Quest 2’ye gitmek için pek çok iyi neden var.

Kazanan: PlayStation VR2

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow