Montana, TikTok’u yasakladı. TikTok, Montana’yı dava etti.

TikTok, birkaç gün sonra Pazartesi günü Montana’ya dava açtı Vali Greg Gianforte, uygulamayı eyalette yasaklayacak bir yasayı imzaladı. Bu, şirketin yasağı engellemek için yaptığı ilk resmi hamle. Yeni yasa – SB 419 – uygulamanın eyalet çapında ilk yasağı ve ABD’deki kolayca en agresif yasak. TikTok’un Montana’daki hükümet cihazlarında kullanılmasını yasaklayan bir yasağı takip ediyor; diğer […]

Montana, TikTok’u yasakladı.  TikTok, Montana’yı dava etti.

TikTok, birkaç gün sonra Pazartesi günü Montana’ya dava açtı Vali Greg Gianforte, uygulamayı eyalette yasaklayacak bir yasayı imzaladı. Bu, şirketin yasağı engellemek için yaptığı ilk resmi hamle.

Yeni yasa – SB 419 – uygulamanın eyalet çapında ilk yasağı ve ABD’deki kolayca en agresif yasak. TikTok’un Montana’daki hükümet cihazlarında kullanılmasını yasaklayan bir yasağı takip ediyor; diğer eyaletlerde benzer yasaklar. SB 419, mahkeme tarafından durdurulmadığı takdirde 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek. TikTok, Mashable’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, “İşimizi ve Montana’daki yüzbinlerce TikTok kullanıcısını korumak için Montana’nın anayasaya aykırı TikTok yasağına meydan okuyoruz.” The Verge’e anlattı(yeni bir sekmede açılır) Bir açıklamada. Son derece güçlü emsaller ve gerçekler temelinde yasal mücadelemizin galip geleceğine inanıyoruz.”

Dava savunuyor(yeni bir sekmede açılır) Montana’nın yasağının “Birinci Değişikliği ihlal ederek ifade özgürlüğünü kısıtladığını, ABD Anayasasını diğer birçok açıdan ihlal ettiğini ve federal yasa tarafından engellendiğini” söyledi. Bu argüman bir TikTok PR özel değil – ACLU gibi sivil özgürlükler grupları, tasarıya yönelik aynı eleştiriyi dile getirdi. Vali Gianforte yasa tasarısını imzaladıktan sonra, Montana ACLU’nun politika direktörü Keegan Medrano, Montana valisi ve yasama meclisinin “uygulamayı kendilerini ifade etmek, bilgi toplamak, ve küçük işletmelerini Çin karşıtı duygular adına yönetiyorlar.”

Tüm bunlar, Montana’daki bir grup TikTok yaratıcısının, eyalet sakinlerinin konuşma paylaşmak ve almak için bir foruma katılmasına izin vermeyerek Montanan’ın İlk Değişiklik Haklarını ihlal ettiğini iddia ederek eyalete yasak için dava açmasından sadece birkaç gün sonra geldi.

AYRICA BAKINIZ:

TikTok içerik oluşturucuları, yasak nedeniyle Montana’ya dava açıyor

“Montana’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politikası veya ulusal güvenlik çıkarları olması gerektiğine inandığı şeyleri ilerleten yasaları çıkarma yetkisi yoktur ve Montana, bazı konuşmaların bu forum aracılığıyla paylaşıldığı algısına dayanarak iletişim için tüm bir forumu yasaklayamaz. Birinci Değişiklik, tehlikelidir” yaratıcının kostümü okur(yeni bir sekmede açılır). “Montana, sahibi veya yayınladığı fikirler nedeniyle Wall Street Journal’ı yasaklayamayacağı gibi, sakinlerinin TikTok’u görüntülemesini veya yayınlamasını yasaklayamaz.”

En azından takdire şayan bir mücadele olmadan yasağın yürürlüğe girmesi pek olası değil. Ama olsa bile, TikTok yasağını aşmanın yolları var.

Teknory