Muhafazakar sosyal ağ GETTR’ye fon sağlayan Çinli milyarder kripto dolandırıcılığından tutuklandı

Donald Trump’ın yörüngesindeki en zengin adamlardan biri, ABD tarafından dolandırıcılıkla suçlandı. ABD’de yaşayan Çinli bir kaçak olan Guo Wengui, tutuklanmış(Yeni bir sekmede açılır) Çarşamba günü ve bir dizi elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı, banka dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlamalarıyla vuruldu. Milyarder 2014 yılında Çin’den kaçtı ve New York’ta yaşıyor. Çin hükümeti tarafından aranıyor. Guo’nun […]

Muhafazakar sosyal ağ GETTR’ye fon sağlayan Çinli milyarder kripto dolandırıcılığından tutuklandı

Donald Trump’ın yörüngesindeki en zengin adamlardan biri, ABD tarafından dolandırıcılıkla suçlandı.

ABD’de yaşayan Çinli bir kaçak olan Guo Wengui, tutuklanmış(Yeni bir sekmede açılır) Çarşamba günü ve bir dizi elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı, banka dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlamalarıyla vuruldu. Milyarder 2014 yılında Çin’den kaçtı ve New York’ta yaşıyor. Çin hükümeti tarafından aranıyor.

Guo’nun iddia edilen sahtekarlığının büyük bir kısmı, Himalaya Doları adlı bir stablecoin ve Himalaya Coin adlı bir kripto tokeni içeren bir kripto para birimi “ekosistemi” olan Himalaya Borsasıydı.

AYRICA BAKINIZ:

Kripto ve diğer çevrimiçi dolandırıcılıklar, 2022’de kurbanlardan 10 milyar doların üzerinde para aldı

Guo vardı sunulan(Yeni bir sekmede açılır) Yatırımcılar için kripto yoluyla para kazanma ve Çin hükümetini devirme fırsatı olarak Himalaya Borsası. Gerçekte, görünüşe göre yatırımları doğrudan Guo’nun banka hesaplarına gidiyordu. Guo’nun bu plan kapsamında kurbanlarından 262 milyon dolar topladığı iddia ediliyor.

ABD’ye geldiğinden beri Guo, muhafazakar siyasetteki figürlerle ilişkilendirildi.

Temmuz 2021’de, eski Trump yönetimi iletişim direktörü Jason Miller, GETTR adlı muhafazakarlar için yepyeni bir alternatif sosyal medya platformu başlattı. Kısa bir süre sonra, bir rapor(Yeni bir sekmede açılır) The Daily Beast’ten Guo’nun sosyal ağın önemli bir mali destekçisi olduğunu ortaya çıkardı.

“İlk tohum parasının bir kısmı geldi [Guo’s] aile vakfı,” Miller o sırada satış noktasına söyledi. Miller ayrıca Guo’nun şirkette doğrudan bir yatırımcı olmadığını iddia etti.

Ancak, göre iddianame(Yeni bir sekmede açılır) ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davada, Guo’nun yasadışı yollardan elde ettiği fonların büyük bir kısmı “GETTR USA, Inc.” adına bir banka hesabında tutuldu.

Yetkililer, dolandırıcılık olduğu iddia edilen gelirleri içeren 21 farklı banka hesabından toplam 634 milyon dolar ele geçirdi. Bu miktarın 2,7 milyon dolarından fazlası GETTR hesabında tutuldu.

Guo ayrıca, GETTR’nin işleyişinde dolandırıcı olduğu iddia edilen kişinin alenen izin verdiğinden daha bütünleyici olmuş olabilir. Guo’nun kendi medya kuruluşu GTV’nin sunucusu The Daily Beast’e göre GETTR’nin ” [Guo’s] tüm hayat iş.” GTV sunucusu, Guo’nun GETTR’nin meşale logosunu yarattığını bile iddia etti.

Mashable yorum için GETTR’ye ulaştı ve yanıt aldığımızda bu parçayı güncelleyecek.

Guo ayrıca eski başkan Trump’ın 2016 siyasi stratejisti Steve Bannon ile de bir ilişki kurdu çünkü her ikisi de Çin’in iktidardaki Çin Komünist Partisi’nin başlıca eleştirmenleri. Aslında Bannon, Ağustos 2020’de yetkililer tarafından dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandığında, tutuklandığı yer Guo’nun yatındaydı.

Guo’nun iş ortağı Kin Ming Je de Çarşamba günü suçlandı ve ek bir adaleti engelleme suçlamasıyla vuruldu.

“İddia edildiği gibi, birçok kişi tarafından Miles Guo olarak bilinen Ho Wan Kwok [and Guo Wengui]ABD Başsavcısı Damian Williams yaptığı açıklamada, çevrimiçi takipçilerini 1 milyar dolardan fazla dolandırmak için karmaşık bir komploya öncülük etti” dedi.

Williams’a göre Guo, sahtekarlıkla kazandığı zenginliklerini kendisine ve yakın aile üyelerine “50.000 metrekarelik bir malikane, 3,5 milyon dolarlık bir Ferrari ve hatta 36.000 dolarlık iki şilte ve 37 milyon dolarlık lüks bir yatı finanse etmek” gibi pahalı lüksler satın almak için kullandı.

Bu makalenin yayınlandığı tarihte, New York’taki yetkililer araştırmak(Yeni bir sekmede açılır) Guo’nun Çarşamba sabahı erken saatlerde tutuklandığı otelde yangın çıktı.

Teknory