Musk, Twitter’ı satın aldığı ay SpaceX’ten 1 milyar dolar borç aldı: Rapor

44 milyar dolar. Elon Musk, Twitter’ı Ekim 2022’de bu kadar bedelle satın aldı. 1 milyar dolar. Bir rapora göre Musk, aynı sıralarda kurduğu roket üreticisi SpaceX’ten bu kadar borç almıştı. yeni rapor itibaren Wall Street Dergisi. Rapor, Musk’un özel şirketlerinden birinden aldığı 1 milyar dolarlık krediyi Twitter satın almasıyla kesin olarak ilişkilendiremedi ancak iki olayın […]

Musk, Twitter’ı satın aldığı ay SpaceX’ten 1 milyar dolar borç aldı: Rapor

44 milyar dolar. Elon Musk, Twitter’ı Ekim 2022’de bu kadar bedelle satın aldı.

1 milyar dolar. Bir rapora göre Musk, aynı sıralarda kurduğu roket üreticisi SpaceX’ten bu kadar borç almıştı. yeni rapor itibaren Wall Street Dergisi.

Rapor, Musk’un özel şirketlerinden birinden aldığı 1 milyar dolarlık krediyi Twitter satın almasıyla kesin olarak ilişkilendiremedi ancak iki olayın bağlantılı olması muhtemel görünüyor. Tesla CEO’su ve SpaceX kurucusunun serveti yaklaşık 200 milyar dolar, ancak elinde kesinlikle o kadar para yok; bu para, başta Tesla hisseleri olmak üzere varlıklara bağlı. Musk başlangıçta Twitter’ı satın almak için anlaşmadan çekilmeye çalışsa da, sonunda bir dizi yatırımcının yardımıyla anlaşmayı sürdürdü.

Wall Street Journal’ın raporuna göre Musk, SpaceX’e verdiği 1 milyar dolarlık krediyi ertesi ay faiziyle birlikte hızlı bir şekilde geri ödedi. Raporda ayrıca Musk’un bir sonraki ay yaklaşık 4 milyar dolarlık Tesla hissesi sattığı belirtiliyor.

Gibi Talih açıklıyorMusk’ın “alışılmışın dışında” hareketi muhtemelen Tesla’nın hisselerine minimum etki yaratma girişimiydi. Örneğin açığa satış yapanlar, Musk’ın Twitter satın alımına fon sağlamak amacıyla elektrikli otomobil şirketindeki hisselerinin bir kısmını satabileceğini tahmin ediyordu. Buna ek olarak Tesla hisseleri bu dönemde keskin bir düşüşle karşı karşıyaydı ve bu da Musk’un hisselerinin büyük bir kısmını satma kabiliyetini zorlaştırıyordu.

Okuyucular muhtemelen Musk’un SpaceX’ten bu kadar miktarda borç almasına izin verilip verilmediğini sorgulayacaklardır. Cevap ise evet. SpaceX’in Federal İletişim Komisyonu’na sunduğu bir dosyaya göre, SpaceX özel bir şirket ve Musk “yüzde 42 hisseye ve oy gücünün neredeyse yüzde 79’una” sahip olduğunu söylüyor.

Ancak SpaceX’ten gelen 1 milyar dolarlık kredi, şirketin Starship programına ve Starlink uydularına yoğun yatırım yaptığı bir dönemde geldi. Sadece bir yıl önce Musk, SpaceX’in harcamaları nedeniyle potansiyel olarak iflasla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarmıştı. SpaceX’in devlet tarafından finanse edilen projelerde yer alması ve NASA gibi kurumlarla birlikte çalışmasıyla, kredi potansiyel olarak SpaceX şirketinden çok daha geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilirdi.

SpaceX kredisi artık geri ödendi. Ancak Musk’ın X olarak yeniden markalaştırdığı Twitter, şimdi Musk’un harcadığını geri kazanma sorunuyla karşı karşıya. Musk’a göre şirketin reklam geliri düştü yüzde 60 sosyal medya platformunu satın aldığı zamanki halinden.

Teknory