Nasıl Çalışırlar ve Ne İçin Kullanılırlar?

Eski ABD ordusu çavuşu Herb Friedman’ın dediği gibi, gürültü savaşta her zaman “düşmanı tehdit etmek ve kendi halkınızın moralini yükseltmek için” kullanılmıştır. Bunun kesinlikle bir etkisi olsa da, teknoloji gerçek ses tabanlı silahların kullanımına izin verdiğinde işler değişti. Bu tür ilk modern silahlardan biri, Birleşik Devletler ordusu tarafından “Uzun Menzilli Akustik Cihaz” veya LRAD ile […]

Nasıl Çalışırlar ve Ne İçin Kullanılırlar?

Eski ABD ordusu çavuşu Herb Friedman’ın dediği gibi, gürültü savaşta her zaman “düşmanı tehdit etmek ve kendi halkınızın moralini yükseltmek için” kullanılmıştır. Bunun kesinlikle bir etkisi olsa da, teknoloji gerçek ses tabanlı silahların kullanımına izin verdiğinde işler değişti.

Bu tür ilk modern silahlardan biri, Birleşik Devletler ordusu tarafından “Uzun Menzilli Akustik Cihaz” veya LRAD ile konuşlandırıldı. Bu silah 2000’li yılların ortalarında Irak’taki savaş sırasında kullanıldı ve bildirildiğine göre 150 desibele yaklaşan ses dalgaları patlatabiliyordu. Buna göre CDCbu, kulaklara zarar verebilecek ve ağrıya neden olabilecek bir havai fişek sesi kadar yoğun.

Bir LRAD, basit bir hoparlöre benzer ve hoparlör/megafon tarzında kullanılabilir. Bununla birlikte, belirli bir alanda güçlü, odaklanmış bir ses patlaması yönetmek için de ayarlanabilir. Sesle ilgili olarak, sesten ziyade yoğunluk önemlidir ve bu korkunç silahın öne çıktığı yer burasıdır. Ses yapımcısı Cory Choy, Popüler Mekanik bir LRAD’a maruz kalmanın “güneşe bakmanın ses eşdeğeri … korkunç, mide bulandırıcı bir acı” gibi olduğu bir röportajda.

İnsan kulağı 2000 Hertz ile 4000 Hertz arasındaki seslere karşı çok hassastır. Sonuç olarak, LRAD bu özel bölgede faaliyet göstermektedir. Sesin dağılması, en çok dar bir alanda etkili olduğu anlamına gelir, ancak böyle bir LRAD silahının yoğun gazabı korkutucudur.

Teknory