Ne şapkası? Xiaomi çok büyük kar rakamları bildiriyor.

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Xiaomi’nin 2023 1. Çeyrek mali sonuçları büyük karlar ortaya koydu. Bu, çeşitli donanım kategorilerindeki önemli brüt kar marjlarını içerir. Bu, Xiaomi’nin daha önce donanım kar marjlarını %5 ile sınırlama sözü vermesine rağmen geldi. 2018’de Xiaomi, donanım için net kar marjını %5 ile sınırlama sözü verdi. Şirketin çeşitli ürünler için […]

Ne şapkası?  Xiaomi çok büyük kar rakamları bildiriyor.

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Xiaomi’nin 2023 1. Çeyrek mali sonuçları büyük karlar ortaya koydu.
  • Bu, çeşitli donanım kategorilerindeki önemli brüt kar marjlarını içerir.
  • Bu, Xiaomi’nin daha önce donanım kar marjlarını %5 ile sınırlama sözü vermesine rağmen geldi.

2018’de Xiaomi, donanım için net kar marjını %5 ile sınırlama sözü verdi. Şirketin çeşitli ürünler için premium fiyatlandırma hamleleri, son yıllarda bu iddiayı sorgulattı. Şimdi, şirket yayınladı 2023 1. Çeyrek mali sonuçlarıve büyük kâr rakamları elde ediyor.

Xiaomi’nin en son finansal sonuçları, genel olarak brüt kar marjının %19,5’e ulaştığını gösteriyor (2022’nin ilk çeyreğinde %17,3’ten). Bu arada şirket, akıllı telefonlardaki brüt kar marjının (bir yıl önceki %9,9’dan) %11,2’ye ulaştığını söylüyor. Şirket ayrıca IoT ve yaşam tarzı ürünleri için %15,7’lik rekor bir brüt kar marjının yanı sıra internet hizmetlerinde %72,3’lük bir marjın altını çizdi.

Xiaomi Q1 2023 kar marjı

Donanımla ilgili rakamlar, görünüşe göre şirketin donanım satışlarındaki kar marjını %5 olarak sınırlayacağına dair 2018 iddiasıyla çelişiyor. Xiaomi, “Tüm donanım işimizde her zaman genel olarak %5’lik bir kâr marjını koruyacağız” dedi. Android Yetkilisi 2021’de.

Peki bu, Xiaomi’nin %5’lik kar marjı sınırının geçmişte kaldığı anlamına mı geliyor? Peki, bir 2021 kazanç sunumu donanım için net kar marjı %5,0’i aşarsa, şirketin “%5,0’in üzerindeki fazlalığı kullanıcılarımıza iade edeceğini” belirtiyor. Bu, markanın önceki bir iddiasını yansıtıyor.

Aynı 2021 kazanç sunumu, şirketin donanım işinin 2021’de %2,0’den daha az net kâr elde ettiğini belirtiyor. Bu nedenle, Xiaomi’nin düşük kâr elde etmek için bir yasal boşluk bulma olasılığı var.

Yine de Xiaomi’ye bu son kazançların ışığında bu %5’lik kâr sınırının geçmişte kalıp kalmadığını sorduk. Şirket bize geri dönerse/geri dönerse makaleyi güncelleyeceğiz.

Ne şapkası? Xiaomi çok büyük kar rakamları bildiriyor.

Teknory