Neden bu Dünya Günü’nde ve her gün gadget’larınızla çevreye duyarlı olmayı düşünmelisiniz?

Hepimiz daha önce orada bulunduk – yeni bir elektronik aleti kutusundan çıkardıktan sonra diz boyu ambalaj malzemeleri içinde bulunduk. Karton, vakumla şekillendirilmiş plastik ve strafor dağları norm gibi görünüyor. Bu malzemeler pahalı ve kırılgan ürünleri korumak için gerekli olsa da, bunlardan üretilen fazla atık gezegen için büyük bir endişe kaynağıdır. Dünya çapında sevk edilen paketler, […]

Neden bu Dünya Günü’nde ve her gün gadget’larınızla çevreye duyarlı olmayı düşünmelisiniz?

Hepimiz daha önce orada bulunduk – yeni bir elektronik aleti kutusundan çıkardıktan sonra diz boyu ambalaj malzemeleri içinde bulunduk. Karton, vakumla şekillendirilmiş plastik ve strafor dağları norm gibi görünüyor. Bu malzemeler pahalı ve kırılgan ürünleri korumak için gerekli olsa da, bunlardan üretilen fazla atık gezegen için büyük bir endişe kaynağıdır. Dünya çapında sevk edilen paketler, pandemi öncesi seviyelerin neredeyse iki katına ulaştı. 205 milyar(yeni bir sekmede açılır) 2024’te bekleniyor. Atık malzemelerin gezegenin ekosistemleri üzerinde ani bir felaket etkisi yaratması nedeniyle bu büyük büyüme, ambalaj atığı krizini daha da vahim hale getirdi.

Çalışmalar, plastik torbalar gibi esnek plastiklerin okyanus hayvanları arasında en yüksek ölüm sayısı(yeni bir sekmede açılır). Daha fazla plastik atığın dünya okyanusları üzerinde doğrudan bir etkisi var ve yaşamlarımızı da doğrudan etkiliyor. Bu, atıkları yönetmenin ve çevre üzerindeki etkisini azaltmanın acilen daha sürdürülebilir yollarını bulmamız gerektiği anlamına geliyor.

Bu hedefi göz önünde bulunduran HP, malzeme ve yöntemlerin döngüselliğe bağlı olmasını sağlayarak tüketim mallarının ve elektronik ürünlerin paketlenme biçiminde önemli bir değişikliğe öncülük ediyor. Temelde, ilke oldukça basittir: bir daire düşünün. Tek seferlik bir amaca yönelik malzemeler yaratmak yerine, yeniden kullanım ve geri dönüşümü teşvik etmek için kaynaklar kullanılır ve onlara yeni bir hayat verilir. Döngüsellik ile sürdürülebilirlik sadece bir kavram değil, gezegenimizin doğal kaynaklarını korumaya yönelik pratik ve dönüştürücü bir yaklaşımdır.

Döngüselliği harekete geçirmek

Dairesellik, özellikle tüketici elektroniği olmak üzere ambalaj malzemeleri için benzersiz bir zorluk teşkil ediyor. HP Inc. Sürdürülebilirlik Ürün Müdürü Jon Hagen, “Ambalajın birincil amaçlarından biri, bir ürünü fabrikadan müşterimize giderken korumaktır” dedi. “Plastik ambalaj, aşınmalara ve çizilmelere karşı korumada etkilidir; Zorluk, maliyet etkisini en aza indirirken aynı derecede etkili olan daha sürdürülebilir alternatifler aramaktır.”

Bu nedenle döngüsellik tasarım ve fikir oluşturma ile başlar. Örneğin, mat bir fare ön kapınıza giderken, parlak bir fareye göre aşınmaya karşı daha az korumaya ihtiyaç duyar ve daha az paketleme gerektirir. Ve marka veya tasarımdan ödün vermeden sürdürülebilir değişiklikler yapılabilir. HP, ambalajlarını daha çevre dostu su bazlı mürekkeple tasarlayarak, hala şık görünen, daha kolay geri dönüştürülebilir ambalajlar yarattı. Bu ince ayarlar küçük gelebilir, ancak hepsi daha sürdürülebilir bir tüketici deneyimi sağlar.

Sınıfının en iyisi kutudan çıkarma deneyimi oluşturma

Ambalaj döngüsellik içinde sabitlendiğinde, müşterilerin “bunu ne yapacağım?” İçine yerleştirilmiş küçük bir ürün için yer fıstığı dolu büyük bir kutuyu kazarken anlarlar. Öncelikle açıkça işaretlenmiş geri dönüştürülebilir malzemeler(yeni bir sekmede açılır)geri dönüştürülmüş elyaf, pamuk, pirinç kabuğu veya bambu gibi kompost dostu bileşenlerden yapılan tek kullanımlık malzemelerin yanı sıra teknoloji perakendecileri, ürünlerinde olduğu kadar ambalajlarında da yenilikçi olabilir.

HP bu konuda örnek teşkil etmektedir. 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik ambalajları yüzde 75 azaltma taahhüdü(yeni bir sekmede açılır) 2018’deki seviyelerle karşılaştırıldığında. 2021’e gelindiğinde, bu hedefin yarısından fazlasını bulmuşlardı.

Kullanılmış elektronik kutuları geri dönüşüm kutularına atmak iyi hissettiriyor. Peki ya ömrünün sonuna yaklaşan bir yazıcı veya masaüstü bilgisayar? HP teklifleri net yönergeler ve fırsatlar(yeni bir sekmede açılır) bu bileşenleri çöp kutusuna atmak yerine geri dönüştürmek için. Örneğin, HP’nin Gezegen Ortakları programı aracılığıyla şirket, 1 milyardan fazla mürekkep kartuşu geri dönüştürüldü(yeni bir sekmede açılır) ve hizmet sonunda ürünleri kurtarmak ve yeniden kullanmak için sistemlere sahiptir. Bu geri dönüştürülmüş kartuşlar, mürekkep kartuşları, dizüstü bilgisayarlar, ekranlar ve yazıcılar gibi yeni HP ürünleri oluşturmak için okyanusa giden milyarlarca plastik şişe ve elbise askısı gibi diğer plastik atıklarla birleştirilir.

Çemberi genişletmek

Peki HP bu değişimi nasıl yapabildi? kısmen teşekkürler 3 boyutlu baskı(yeni bir sekmede açılır). Uygun maliyetli sürdürülebilir paketleme seçeneklerinin yokluğunda şirket, kalıplanmış elyaf ve kağıt hamuru üreticileri için daha iyi araçlar yaratmak üzere 3D baskı işinden yararlandı. Bu, tedarikçilerin HP’nin ve birçok büyük şirketin ihtiyaç duyduğu türden paketleme malzemeleri oluşturmasına olanak sağladı. HP şimdi bu çözümü, sektörler genelinde daha sürdürülebilir paketleme seçeneklerini ölçeklendirme çabasıyla diğer işletmelere getiriyor.

Döngüsellik, tedarikçilerin, üreticilerin ve tüketicilerin ayrılmaz bir rol oynadığı bir ortaklıktır. Bu birbirine bağlılık, hepimizin yaşadığı, nefes aldığı, keşfettiği ve yenilik yaptığı tek gezegene olan bağlılığımızı hatırlatıyor. Çünkü daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek, bir günlük bir girişimden veya üretim uygulamalarındaki büyük bir değişiklikten gelmez. Bu, bizim ve gezegenimiz için kalıcı, etkili bir değişim oluşturan küçük ince ayarlardan ve günlük seçimlerden gelir.

Teknory