New York Times, telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açtı

New York Times az önce gelişen üretken yapay zeka endüstrisine pruvanın üzerinden bir atış yaptım. Federal bölge mahkemesinde açılan bir davada, Zamanlar dava açıldı ChatGPT yapımcısı OpenAI ve onun ana mali destekçisi Microsoft, telif hakkı ihlal eden içerik oluşturmak için saygın gazetenin gazeteciliğini yaygın şekilde kullandığını iddia ederek, belirtilmemiş milyarlarca dolarlık tazminat ödedi. Verilen örnekler […]

New York Times, telif hakkı ihlali nedeniyle OpenAI ve Microsoft’a dava açtı

New York Times az önce gelişen üretken yapay zeka endüstrisine pruvanın üzerinden bir atış yaptım.

Federal bölge mahkemesinde açılan bir davada, Zamanlar dava açıldı ChatGPT yapımcısı OpenAI ve onun ana mali destekçisi Microsoft, telif hakkı ihlal eden içerik oluşturmak için saygın gazetenin gazeteciliğini yaygın şekilde kullandığını iddia ederek, belirtilmemiş milyarlarca dolarlık tazminat ödedi. Verilen örnekler arasında ChatGPT ve Microsoft’un Bing yapay zekasının, Times’tan veya yan kuruluşlarından gelen ödeme duvarlı metinleri neredeyse kelimesi kelimesine uygun bir kaynak olmadan yayınlaması ve hatta yanlış bilgiler içermesi yer alıyordu. öyleydi uygunsuz bir şekilde atfedilen Zamanlar.

AYRICA BAKINIZ:

Sadece sen değilsin. OpenAI, ChatGPT’nin ‘tembel’ olduğunu doğruladı.

Times’a göre bu, böyle bir dava açan ilk Amerikan medya kuruluşudur ve herkes bu tür şeyleri tam olarak nasıl yasallaştıracağını bulmaya çalışırken sektörde potansiyel dalgalanma etkileri yaratmaktadır. Üretken yapay zekanın daha az “yapay zeka” olduğu ve daha çok “mevcut internet içeriğini kullanıcıya geri aktardığı” ve bu içeriğin genellikle telif hakkıyla korunan materyaller içerdiği bir sır değil. Bariz endişe, kullanıcıların ChatGPT’yi Times kaynaklı sözde gazetecilik oluşturmak için kullanabilmeleri, böylece gerçekte bilgi verme ihtiyaçlarını azaltabilmeleridir. Zamanlar tıklamalar ve para.

Times’ın kendi davasıyla ilgili raporundaki ilginç noktalardan biri, gazetenin görünüşe göre bu konuyu OpenAI ve Microsoft ile barışçıl bir şekilde çözmeye çalışması ve sonuç alamamasıdır. Gazete, bir “ticari anlaşma” ve “teknolojik korkuluklar” içerebilecek dostane bir çözüm bulmak için Nisan ayında teknoloji şirketleriyle temasa geçti ancak bu görüşmeler hiçbir yere varmadı.

Noel ile Yeni Yıl arasında her zamanki habersiz boşluğu beklediğimiz için şaka yapıyoruz.

Konular
Yapay Zeka OpenAI

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow