Nitröz oksit birçok insanda ciddi sinir hasarına neden olur

Tehlikeli ilaç 06. Temmuz 2024 19:38 Robert Klatt Nitröz oksit birkaç yıldır ilaç olarak suistimal ediliyor. Hasta verileri artık aşırı dozda anestezinin ne sıklıkla omurilik ve sinir hasarına yol açtığını gösteriyor. Aziz Denis (Fransa). Nitröz oksit (nitröz oksit) tıpta 200 yılı aşkın bir süredir hastaları kısa süreliğine uyuşturmak için anestezik olarak kullanılmaktadır. Ancak tıbbi gözetim […]

Nitröz oksit birçok insanda ciddi sinir hasarına neden olur

Tehlikeli ilaç

Robert Klatt

Nitröz oksit birkaç yıldır ilaç olarak suistimal ediliyor. Hasta verileri artık aşırı dozda anestezinin ne sıklıkla omurilik ve sinir hasarına yol açtığını gösteriyor.


Aziz Denis (Fransa). Nitröz oksit (nitröz oksit) tıpta 200 yılı aşkın bir süredir hastaları kısa süreliğine uyuşturmak için anestezik olarak kullanılmaktadır. Ancak tıbbi gözetim altında insan sağlığına zarar vermeyecek kadar küçük miktarlar kullanılır. Almanya’da ve diğer birçok ülkede, gülme gazı birkaç yıldır uyuşturucu olarak giderek daha fazla suiistimal ediliyor. Özellikle gençler ve genç yetişkinler, yalnızca birkaç dakika süren sarhoş edici bir etkiyi deneyimlemek için balonlardan gülme gazını solurlar. Ancak gaz sıklıkla aşırı dozda kullanıldığından, uzun vadede önemli hasarlar meydana gelebilir.


Aşırı dozda nitröz oksit vücutta fonksiyonel B12 vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu, sinir sistemine zarar vererek ayakların ve ellerin uyuşmasına neden olabilir. Özellikle ciddi vakalarda kalıcı felç meydana gelir ve bu durumun semptomları B12 vitamini alınarak tamamen tersine çevrilemez. Ayrıca aşırı dozda nitröz oksit, kalbe ve akciğerlere zarar verebilir ve kan oluşumunu bozabilir. Bu, kardiyak aritmilere, felçlere ve nefes alma sorunlarına yol açabilir ve bunların bazıları boğulmayla sonuçlanabilir.


Azot oksit kullanıcılarının hastanede tedavisi

Centre Hospitalier de Saint-Denis’teki araştırmacılar, artık kaç nitro oksit kullanıcısının hastanede tedavi edilmesi gerektiğini ve bunların sağlıklarında ne gibi zararlar yaşadıklarını inceledi. Yayınlarına göre Nöroloji Dergisi 2018 ve 2021 yılları arasında Paris’in büyük bölgesinde hastaneye kaldırılan, şiddetli nitröz oksit zehirlenmesi yaşayan kişilerden elde edilen verileri incelediler.

Azot oksitin neden olduğu sinir sisteminde hasar

Hasta verileri, şiddetli nitröz oksit zehirlenmesinin sıklıkla omurilikte hasara (%25), sinir sistemine (%37) veya bunların bir kombinasyonuna (%38) neden olduğunu göstermektedir. Semptomlar istisnai durumlarda yalnızca uyuşturucu tüketiminden hemen sonra ortaya çıktı. Çoğu hasta nitröz oksit tükettikten iki ila on iki ay sonrasına kadar semptom yaşamadı. Azot oksit hastalarının çoğunluğu, pek çok işsiz (%37) de dahil olmak üzere, zayıf sosyoekonomik kökenden gelen 20 ila 25 yaş arası genç yetişkinlerden (%60) oluşuyordu.


Analiz edilen veriler aynı zamanda trendin seyrini de gösteriyor. 2019 sonu itibarıyla Paris’in büyük bölgesinde böyle bir vaka belgelenmemişti. 2020’den itibaren nitröz oksit zehirlenmelerinin sıklığı önemli ölçüde arttı ve 2021’in ortalarında zirveye ulaştı. Çalışma, etkilenen yaş grubunda nitröz oksidin neden olduğu sinir hasarı insidansının, nitröz oksidin neden olmadığı benzer bozukluklara göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. 100.000 kişiden 7,48’i nitröz oksit tüketiminden dolayı ciddi sinir hasarına maruz kalıyor. Ancak omurilik iltihabı ve Guillain-Barré sendromu 100.000 kişide sırasıyla yalnızca 0,35 ve 2,47’de görülüyor.

Yeni yasalar gerekli

Araştırmanın yazarlarına göre veriler, gençlerin giderek zararlı miktarlarda nitröz oksit tükettiğini açıkça gösteriyor. Bu nedenle politikacıları farkındalık kampanyaları oluşturmaya ve yeni yasalar çıkarmaya çağırıyor. Nitröz oksit, Almanya’da parti ilacı olarak da bilinen bir sorundur, ancak şu anda tüketim seviyeleri ve uzun vadeli sonuçları hakkında hiçbir veri bulunmamaktadır. Alman Nöroloji Derneği şu anda sorunun boyutunu belirlemek için bir anket yürütüyor. Almanya’da satışı ve tüketimi henüz yasaklanmadığı için, gülme gazının özel kişilere satışını kısıtlayan yasal düzenlemeler yapılması çağrısında bulunuyor.

Nöroloji Dergisi, doi: 10.1007/s00415-024-12264-w


Nitröz oksit birçok insanda ciddi sinir hasarına neden olur

Teknory