Obsidian’da Etiketler Nasıl Eklenir?

Etiketler, Obsidian’da notları düzenlemenize yardımcı olabilecek tümcecikler veya anahtar sözcüklerdir. Etiketleri oluşturarak, okumak istediğinizde belirli notları daha hızlı bulabilirsiniz. Obsidian’da etiket oluşturma süreci nispeten basittir. Bir hashtag ve bir anahtar kelime veya konu yazmanız yeterlidir. Obsidian Vault, etiketinizi otomatik olarak algılar. Yeni başlayan biriyseniz, Obsidian’da etiket oluşturma sürecinin tamamını öğrenmek için bu makaleyi okuyun. Obsidian’da […]

Obsidian’da Etiketler Nasıl Eklenir?

Etiketler, Obsidian’da notları düzenlemenize yardımcı olabilecek tümcecikler veya anahtar sözcüklerdir. Etiketleri oluşturarak, okumak istediğinizde belirli notları daha hızlı bulabilirsiniz. Obsidian’da etiket oluşturma süreci nispeten basittir. Bir hashtag ve bir anahtar kelime veya konu yazmanız yeterlidir. Obsidian Vault, etiketinizi otomatik olarak algılar.

Yeni başlayan biriyseniz, Obsidian’da etiket oluşturma sürecinin tamamını öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Obsidian’da Etiketler Nasıl Oluşturulur

Obsidyen kullanıcıları etiketler, bağlantılar ve klasörler arasında seçim yapabilir. Üç öğenin tümü, uygulamadaki notlarınızı düzenlemenize olanak tanır. Kullanılacak olan, notlarınızı nasıl görüntülemeyi tercih ettiğinize bağlıdır. Bazı insanlar etiketlerle başlar ve ardından notları daha önemli hale geldikçe bağlantılarla başlar. Diğerleri yalnızca nesnelerin, insanların, nesnelerin kategorilerinin veya yerlerin etiketlerini veya etiketlerini seçer.

Ek olarak, bazı Obsidyen kullanıcıları daha az önemli şeyleri etiketler ve en önemli olanlara bağlantı verir. Etiketleri nasıl ve ne zaman kullanacağınıza özgürce karar verebilirsiniz. Obsidian’da notlara nasıl etiket ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Düzenleyiciye bir hashtag simgesi (#) yazın.
 2. Yanına bir anahtar kelime girin.
 3. Etiketiniz şöyle görünmelidir: #Recipe. Etiketlerin büyük/küçük harfe duyarlı olmadığını unutmayın.

Örneğin, sistem “#Tarif” ve “#tarif” öğelerini, biri büyük harfle yazılmış biri büyük harfli olmasa bile yalnızca etiketler olarak algılar ve anlar. Üstelik tag oluşturan kelimeler arasında boşluk bırakamazsınız. Örneğin #PradaÇanta yerine #PradaPurse veya #Prada_Purse yazmalısınız. Obsidian’da bir etiket oluştururken yalnızca aşağıdaki karakterleri kullanın:

 • Vurgulamak
 • eğik çizgi
 • Tire
 • Sayı
 • Alfabe.

Ek olarak, sayısal karakterler içeren sayısal olmayan bir karakter eklemelisiniz. Örneğin #2023 yerine #a2023 yazın.

YAML Frontmatter’da Meta Verilere Etiketler Nasıl Eklenir?

Obsidian’da etiket oluşturmanın en hızlı yolu, YAML. YAML’de meta verilerinize bir etiket ekleyebilirsiniz. İşte örnekler:

Meta Verilere Etiket Ekleme

Meta verilere bir etiket eklemek için bu kodu kullanın:

Tag: #book

Birden Çok Etiket Ekleme

Aynı anda birçok etiket eklemek isterseniz, kod şu şekilde görünecektir:

Tags:

-book

-reading

Tek Satır Etiketleri

Başka bir yol, bir satıra etiketler eklemek ve bunları şu şekilde virgülle ayırmaktır:

Tags: books, reading

Tek Bir Satırda Meta Verilere Birçok Etiket Ekleyin

Alternatif olarak, aşağıdaki gibi tek bir satırda birden çok etiket meta verisi oluşturabilirsiniz:

Tags: (books, reading)

Obsidian Notes’ta YAML Tabanlı Etiketleri Kullanma

YAML eklentisinde etiketler oluşturduktan sonra bunları Obsidian notlarınızda kullanabilirsiniz. Bunu sadece aşağıdaki gibi bir kodla yapmanız gerekir:

Tags:

-article-post

-article-podcast

YAML Otomatik Tamamlama Özelliğini Kullanma

YAML, Obsidian’daki etiketlerinizle kullanabileceğiniz Otomatik Tamamlama adlı değerli bir özellik sağlar. Daha hızlı ve daha doğru çalışmanıza izin verebilir. Otomatik Tamamlama ile, Obsidian’ın etiketleme sistemini bozabilecek gereksiz etiketler yapmaktan kaçınabilirsiniz. Bu nedenle, özelliği şu şekilde kullanın:

 1. İlk üç tireyi (—) yazın.
 2. Altlarına “etiketler” ve ardından iki nokta üst üste girin.
 3. Ardından, sol çift alıntıyı girin, boşluk bırakın, bir hashtag (#) yazın, anahtar kelimeyi girin ve sağdan çift tırnak ile bitirin.
 4. İlk etiketiniz için yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, sonucunuz şöyle görünmelidir:

tags:  “        #article_post”

YAML otomatik tamamlama aracını kullanarak birçok etiket oluşturmak istediğinizi varsayalım. Kod şu şekilde görünmelidir:

tags:  “     #article_post   #article_podcast   ”

Kodu şu şekilde de yazabilirsiniz:

tags: (“   #article_post  #article_podcast  ”)

Veya bu şekilde:

tags: 
  “   #article_post”
  “   #article_podcast”

Etiketlerle Notlar Nasıl Bulunur?

Etiketleri oluşturduktan sonra, bunları Obsidian’da ilgili notları bulmak için kullanmalısınız. İşte bunu başarmanın yolları:

 1. Obsidyen arama kutusuna “tag:” yazın ve ihtiyacınız olan öğeyi bir listeden seçin.
 2. “Etiket Bölmesi”ne gidin ve ihtiyacınız olan “etiket adını” seçin.
 3. Notlarınızda belirli bir etiketi ararken arama kutusuna “#tagname” yazın. Örneğin #Twitter, #YouTube vb. yazabilirsiniz.

Obsidian’da bir Etiketler eklentisi olan Komut paletini kullanıyorsanız, bu eklentide “Etiketler: Etiketleri göster”i seçin. Bundan sonra, bulmak istediğiniz etikete tıklayın.

Etiket Türleri: İç İçe Etiketler Nedir?

İlgili konular için etiketler oluştururken iç içe türü kullanmalısınız. İç içe geçmiş etiketlere hiyerarşik etiketler de denir. Bunlar, en önemli etiketlerinizin alt etiketleri gibidir. İlgili etiketleri bulmak ve filtrelemek istiyorsanız, iç içe geçmiş etiketler size yardımcı olacaktır. Yuvalanmış etiketler, Obsidyen notlarınızın birden çok alanında ilgili birçok etiketi bulabilir.

Basit bir hiyerarşik etiket yapısı oluştururlar. Ana etiketiniz “sosyal medya içeriği” ise, uygun iç içe etiketler “Facebook”, “Instagram”, “Twitter” vb. olabilir. Obsidyen notlarınız için iç içe bir etiket oluşturmanın doğru yolu, eğik çizgi eklemektir etiket adı. İşte doğru iç içe etiket: #animals/evcil hayvanlar/köpekler. Obsidian ile karmaşık notlar alıyorsanız iç içe etiketleri çok pratik bulacaksınız.

Mümkün olduğu kadar çok alt başlık oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bir notta, bir veya daha fazla ana etiketin altına yerleştirilmiş birçok etiket bulunabilir. Bu nedenle, notlarınız geniş olduğunda etiketler ve iç içe geçmiş etiketler klasörlerden daha iyi bir seçimdir. Çapraz referanslamayı basitleştirebilir ve notlar arasındaki korelasyonları belirlemenize yardımcı olabilirler.

Obsidyen’e Ne Zaman Etiket Ekleneceğini Bilmek

Karmaşık Projeler

Obsidian’da birçok adım veya alt konu içeren bir proje yapılırken etiketler güvenilirdir. Daha önce belirtildiği gibi, ana etiketleriniz için iç içe geçmiş etiketler oluşturabilirsiniz. Bunlar mantıksal bir etiket hiyerarşisine yol açacaktır. Belirli notları ararken, arama eklentisine ilgili iç içe etiket yazabilirsiniz.

Görsel Estetik

Etiketlerin notlarda nasıl göründüğünü beğendiyseniz, bunları klasörlere ve bağlantılara uygulayabilirsiniz. Etiket Bölmesini kullanarak tüm etiketleri görüntüleyebilirsiniz. Ana etiketlerin ve iç içe geçmiş etiketlerin sınıflandırmaları açıktır. Ana etiketinizin Köpek Hastalıkları olduğunu varsayalım. Etiket Bölmesi, altında “kalça displazisi”, “göz glokomu” ve “saçkıran” gibi iç içe geçmiş etiketleri listeler.

Bağlantılar notların içinde gizlenerek doğrudan görüntülenmelerini imkansız hale getirir. Öte yandan, etiketler, Etiket Bölmesinde o kadar iyi düzenlenmiştir ki, konular ve alt konular arasında ayrım yapabilirsiniz. Ancak notları okurken dikkatinizin dağılmaması için aşırı etiketler oluşturmaktan kaçınmalısınız.

Notların Aktarılması

Obsidian uygulamanızdaki bazı notları başka bir web sistemine aktarmayı planlıyorsanız, etiketlerden kaçınmalısınız. Etiketleri kullanmayla ilgili sorun, hashtag’lerin hedef sayfaya kopyalanma şeklidir. Okuyucuların kafasını karıştırabilirler ve en iyi çözüm onları silmektir. İç içe etiketler, notları Obsidian’dan bir bilgisayara aktardıktan sonra daha da dikkat dağıtıcı olabilir. wordpress blog veya Orta sayfa.

Ayrıca, “Düzenleme Modu” ve “Okuma Modu”ndaki kopyala-yapıştır notları, hedef sayfada farklı sonuçlar üretecektir. Notlarınızı başka bir yerde kullanmak istiyorsanız, başka bir sınıflandırma yöntemi kullanmak isteyebilirsiniz. Aksi halde etiket kullanmak size ekstra iş verecektir.

SSS

Etiket bölmesini nasıl etkinleştirebilirsiniz?

Tek yapmanız gereken Obsidian uygulamanıza giriş yapmak. Ardından, Komut Paletini açın ve “Etiketler:Etiketleri Göster” ifadesini arayın. Etiket bölmesini ihtiyacınız olan yere kaydırın.

Obsidian’ınıza ifadeler ekleyebilir misiniz?

Düzenleyiciye bir emoji eklemek istiyorsanız, bu oldukça basit. Doğrudan emojiye tıklayın veya ok tuşlarını kullanarak arayın. Favori emojinizi eklemek için enter tuşuna basın.

Notlarınızı Etiketlerle Gruplandırın

Etiketler, Obsidian’da farklı notaları gruplandırmanın ve sınıflandırmanın pratik bir yoludur. Etiketleri oluşturduktan sonra notları bulmak için bunları kullanın. Bir etikete veya iç içe geçmiş bir etikete tıkladıktan sonra, sistem onu ​​içeren tüm notları üretecektir. Öğrendiğiniz gibi, Obsidian’da topluluk eklentisi olsun ya da olmasın etiketler oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz yöntem hedeflerinize bağlıdır.

Obsidian’a nasıl etiket ekleneceğini öğrenmek isteyen bir acemi misiniz? Bu makaledeki ipuçları size yardımcı oldu mu? Yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory