Obsidyen’de Şablon Nasıl Yapılır?

Obsidian, tüm büyük sistemlerde çalışan ve notları ve projeleri modern, profesyonel bir şekilde yönetebilen ücretsiz bir not alma aracıdır. Araçtan yararlanmanın en iyi yollarından biri, notlarınıza tutarlı bir yapı kazandırmak için kendi şablonlarınızı oluşturmaktır. Bu makale size Obsidyen şablonları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak. nasıl yapılır?”/> Obsidyen Şablonları Oluşturma Bazen notlarınızda önceden tanımlanmış bir […]

Obsidyen’de Şablon Nasıl Yapılır?

Obsidian, tüm büyük sistemlerde çalışan ve notları ve projeleri modern, profesyonel bir şekilde yönetebilen ücretsiz bir not alma aracıdır. Araçtan yararlanmanın en iyi yollarından biri, notlarınıza tutarlı bir yapı kazandırmak için kendi şablonlarınızı oluşturmaktır. Bu makale size Obsidyen şablonları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.

nasıl yapılır?”/>

Obsidyen Şablonları Oluşturma

Bazen notlarınızda önceden tanımlanmış bir yapıya sahip olmak yararlı olabilir. Bir şablonun kullanışlı olduğu yer burasıdır. Sisteminizi kurmak ve kendi Obsidyen şablonunuzu oluşturmak için şu adımları izleyin:

Şablon Depolamayı Ayarlamakla Başlayın

Obsidian yerleşik şablonlar ve klasörlerle gelmediğinden, şablonlarınızı saklamayı kolay ve düzenli hale getirmek için bir klasör oluşturmanız gerekecektir. Aşağıdaki adımları kullanmak basittir:

 1. Obsidyen uygulamasını açın.
 2. Sol üst menüden “Yeni Klasör Oluştur”u seçin.
 3. Klasörü “Şablonlar” veya tercih ettiğiniz herhangi bir adla adlandırın.
 4. “Ayarlar” menüsüne tıklayın (dişli simgesi).
 5. “Şablonlar” bölümünü seçin.
 6. “Şablon Klasörü Konumu”nu yeni şablonlar klasörünüze yönlendirin.

Artık Obsidian, oluşturduğunuz tüm orijinal şablonları saklamaya hazır! Ayrıca çevrimiçi bulduğunuz tüm şablonları kullanmak üzere bu klasörde saklayabilirsiniz.

Şablon Eklentisini Etkinleştirme

Bir şablonu kullanmadan önce onları da etkinleştirmeniz gerekir. Obsidian’ı şablonları kullanacak şekilde ayarlamak için bu adımları izleyin.

 1. Obsidyen uygulamasını açın.
 2. “Ayarlar” menüsüne tıklayın (dişli simgesi).
 3. “Çekirdek eklentiler”i seçin.
 4. “Şablonlar” bölümüne gidin.
 5. “Şablonlar” ve “Komut Paleti” özelliklerinin her ikisinin de etkinleştirildiğinden emin olun.

Şablon Oluşturma

Şimdi ilk şablonunuzu oluşturma zamanı.

 1. Obsidyen uygulamasını açın.
 2. Boş olacak yeni bir not açın. Yeni bir not oluşturmak için artı işaretine tıklayın.
 3. Şablon için istediğiniz tasarımdaki notu biçimlendirin.
 4. Gelecekte kullanmak üzere yeni bir şablon kaydetmek için notu “.template” uzantısıyla kaydedin.

Yeni bir not açtığınızda, artık o not için kullanmak üzere menüden bu şablonu seçebilirsiniz.

Obsidyen Şablonlarını Kullanma

Artık yeni bir şablon oluşturduğunuza ve onu doğru yerde sakladığınıza göre, onu kullanma zamanı. Şablonunuzu bir sonraki notunuza aktarmak için bu adımları izleyin.

 1. Obsidyen uygulamasını açın.
 2. “Komut Paleti”ni açın.
 3. Aramanıza başlamak için “Şablon” yazın.
 4. “Şablon ekle”yi seçin.
 5. Tercih ettiğiniz şablonu seçin.

Şablonunuz geçerli nota eklenecek ve onu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Obsidian’a daha aşina hale geldikçe, şablonları eklemek için bir kısayol:

 1. “Şablon ekle”yi tıklayın.
 2. Geçerli nota eklemek istediğiniz şablonu seçin. İmleç konumunuza eklenecektir.

Şablon fikirleriyle deneyler yapın ve Obsidyen notlarınıza hangi yaratıcı şeyleri ekleyebileceğinizi görün.

Şablon Ne Zaman Kullanılır?

Şablonlar, zamandan ve emekten tasarruf etmek için birçok durumda kullanılabilir. İşte Obsidyen şablonlarını kullanmanın en iyi yollarından birkaçı.

Not alma

Şablonlar, günlük notlarınızı düzenlemenin harika bir yoludur. Bir not alma şablonu kullanmak, notlarınız ne zaman yazılırsa yazılsın, tutarlılığı korur. Bunları belirli bölümlere ayırmak veya notlarınızı düzenlemek için belirli başlıklar kullanmak istiyorsanız, her belirli not oluşturduğunuzda bunları girmek zorunda kalmamanız için bunlar bir şablon üzerinde oluşturulabilir.

Veri toplama

Tarifler veya sahip olduğunuz video oyunlarının listesi gibi topladığınız verileri depolamak için Obsidian’ı kullanırken, veri koleksiyonunuzdaki diğer öğelerle kolayca derlenebilmesi için bilgileri ayarlamak üzere şablonlar kullanın. Bilgileri tutarlı bir düzende depolamak, verilerinizi faydalı şekillerde düzenlemenize yardımcı olur.

Listeleri Düzenleme

Bir şablon, bir nottaki temel metnin diğerindeki temel metinle eşleşmesini sağlayabilir. Örneğin, alışveriş listeleri veya görev listeleri için, şablonlar size metni yararlı bir sırayla girmeniz ve zamandan ve emekten tasarruf etmeniz için ihtiyaç duyduğunuz organizasyon yapısını sağlayabilir.

Takım çalışması

Bir ekiple bir proje üzerinde çalışırken, her ekip üyesinin çalışmak için aynı forma sahip olması önemlidir. Şablonlar, her kişinin notları veya projeleri için aynı yapıyla çalışmasını sağlayabilir.

Referans Not Alma

Yazmak veya referanslar için not almak üzere Obsidian’ı kullanırken, şablonlar ihtiyaç duyduğunuz bilgileri her bir kaynaktan ayırmanıza yardımcı olabilir. Farklı bölümler için kalın başlıklar kullanarak, kaynaklarınızdaki başlık ve yazarlar gibi bilgileri net bir şekilde organize edebilirsiniz.

Proje Yönetimi

Obsidian, not alma veya proje yönetimi için iş uygulamalarında son derece yararlıdır. Bir şablon, tutarlı ve hızlı bir şekilde kurulan profesyonel bir his verebilir. Şablonlar, iş arkadaşlarınızdan girdi istediğinizde ve daha kolay derleme için bu girdinin nasıl alınacağını biçimlendirmek istediğinizde de kullanışlıdır. Notlarınız için tutarlı bir kurulumla projeleri yönetmek daha kolaydır.

Obsidian için Hazır Şablonlar Nerede Bulunur?

Başkalarının ne tür Obsidyen şablonları oluşturduğunu görmek için internette arama yapabilirsiniz. adresinde birçok şablon bulunabilir. obsidyen web sitesi. Obsidyen kullanıcıları, şablon fikirlerini paylaştıkları Discord ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde de varlık gösterirler. Obsidian forumlarını hem şablonlar hem de Obsidian’ı kullanarak genel yardım için arayabilirsiniz.

Şablonlarda Değişkenleri Kullanma

Obsidian, kullanıcılara şablonlara değişken ekleme seçeneği sunar. Bunlar dinamik, otomatik olarak değişen ve güncellenen metin parçalarıdır. Örneğin, Obsidyen şablonunuzda time kullanmak, yer tutucuyu geçerli saatle güncelleyecektir. Date kullanmak, tarihi dinamik olarak güncelleyecek ve metinde title, notun başlığıyla değiştirilecektir. Değişkenler, siz notlarınızı düzenlerken zamandan tasarruf etmenizi sağlayan başka bir araçtır.

Obsidyen Şablonları

Obsidian, kişisel ve profesyonel alanlarda güçlü bir araçtır ve verimliliği ve organizasyonu geliştirmeye yardımcı olabilir. Kendi şablonlarınızı oluşturmak, aracı tam olarak ihtiyacınız olan biçime göre özelleştirecektir.

Hangi Obsidyen şablonlarını yaptınız? Bu şablonlar kişisel veya iş yaşamınızı nasıl geliştirdi? İpuçlarınızı ve fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Teknory