OnePlus 12 bile favori eski uygulamalarınızın tümünü potansiyel olarak çalıştırabilir

TL;DR OnePlus, şu anda Çin’de mevcut olan OnePlus 12’ye Tango’yu dahil etti. Tango, eski uygulamalar için uyumluluğu geliştiren ve yalnızca 64 bit SoC’lerin bu 32 bit uygulamaları çalıştırmasına olanak tanıyan, 32 bit’ten 64 bit’e ikili bir çeviricidir. OPPO ve OnePlus telefonları, eski SoC’lerde de 32 bit uygulama performansını artırmak için Tango’yu kullanacak. Yeni Qualcomm Snapdragon […]

OnePlus 12 bile favori eski uygulamalarınızın tümünü potansiyel olarak çalıştırabilir

TL;DR

  • OnePlus, şu anda Çin’de mevcut olan OnePlus 12’ye Tango’yu dahil etti.
  • Tango, eski uygulamalar için uyumluluğu geliştiren ve yalnızca 64 bit SoC’lerin bu 32 bit uygulamaları çalıştırmasına olanak tanıyan, 32 bit’ten 64 bit’e ikili bir çeviricidir.
  • OPPO ve OnePlus telefonları, eski SoC’lerde de 32 bit uygulama performansını artırmak için Tango’yu kullanacak.

Yeni Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 harika görünüyor ve 2024’te çıkacak en iyi Android telefonların bazılarında bu özelliğin yer aldığını göreceğiz. Ancak Snapdragon 8 Gen 3, Qualcomm’un ilk 64 bitlik tek SoC’si çünkü 64 bit çekirdeklerde çalışacak şekilde güncellenmemiş eski uygulamalardan bazıları bu SoC’ye sahip telefonlarda çalışmayacaktır. Xiaomi gibi şirketler, 32 bit uygulamaları çalıştırmalarına izin vermek için Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro’ya bir çeviri katmanı ekledi ve görünüşe göre OnePlus da OnePlus 12 ile aynı rotayı izliyor.

Android geliştiricisi realMlgmXyysd bize şu anda Çin’de mevcut olan OnePlus 12’nin Tango Tercümanı ile birlikte gönderildiğini açıkladı. Tango, eski uygulamalar için uyumluluğu artıran, 32 bit’ten 64 bit’e ikili bir çeviricidir. Bu, yalnızca 64 bit SoC’lere sahip yeni telefonların, bu eski 32 bit uygulamaları işlevlerini bozmadan veya başka herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymadan çalıştırmasına olanak tanır.

Geliştirici ayrıca bize, OnePlus ve OPPO’nun resmi olarak 32 bit uygulamaları destekleseler bile eski SoC’lerde de 32 bit uygulama performansını artırmak için Tango’yu kullanacağını açıkladı. Geliştirici, testlerinde Tango çevirmeninin uygulamaların yerel 32 bit SoC çekirdeğinden daha iyi performans göstermesine olanak sağladığını buldu.

OnePlus’ın durumunda, OnePlus 12’nin Çin’deki ilk yazılım derlemesinde, Tango tercümanını kullanmasına izin verilen 600’den fazla uygulamanın izin verilenler listesi kullanıldı. En yeni yazılım yapısı, bu izin verilenler listesini rahatlatarak herhangi bir 32 bit uygulamanın telefonda çalıştırılmasına olanak tanıyor.

Hem Xiaomi 14 serisi hem de OnePlus 12’deki Tango tercümanının şu anda telefonun Çince yazılım yapılarında bulunduğunu unutmayın. Aynı şeyin telefonun uluslararası yazılım yapılarına dahil edileceğinin garantisi yoktur. Çin, bu pazardaki uygulama durumu nedeniyle çok sayıda 32 bit uygulamaya sahipken Google, Google Play Store’da yalnızca 32 bit uygulamaları kabul etmeyi uzun süre önce durdurdu. Bu gereklilik birkaç yıldır yürürlükte olduğundan, küresel pazarı hedefleyen telefonların 32 bit uygulama çeviri katmanıyla gelmesi için daha az neden var, ancak biz her zaman sürprizlere açığız.


OnePlus 12 bile favori eski uygulamalarınızın tümünü potansiyel olarak çalıştırabilir

Teknory