Open AI CEO’su, ‘AI güvenliği’ konusundaki anlaşmazlıkların bildirilmesinin ardından kovuldu

Şaşırtıcı bir şekilde Sam Altman, Cuma günü OpenAI CEO’su görevinden kovuldu. Şok edici karar, Altman’ın diğer yönetim kurulu üyeleriyle olan ilişkilerinde “sürekli olarak samimi” olmadığını tespit eden “kurul tarafından yapılan müzakereli inceleme sürecinin” ardından açıklandı. İçinde Blog yazısı Open AI yönetim kurulu tarafından yayınlanan bu şeffaflık eksikliğinin, kurulun sorumluluklarını etkili bir şekilde yerine getirme becerisini […]

Open AI CEO’su, ‘AI güvenliği’ konusundaki anlaşmazlıkların bildirilmesinin ardından kovuldu

Şaşırtıcı bir şekilde Sam Altman, Cuma günü OpenAI CEO’su görevinden kovuldu. Şok edici karar, Altman’ın diğer yönetim kurulu üyeleriyle olan ilişkilerinde “sürekli olarak samimi” olmadığını tespit eden “kurul tarafından yapılan müzakereli inceleme sürecinin” ardından açıklandı. İçinde Blog yazısı Open AI yönetim kurulu tarafından yayınlanan bu şeffaflık eksikliğinin, kurulun sorumluluklarını etkili bir şekilde yerine getirme becerisini engellediği değerlendirildi.

Açık heyecanAltman, OpenAI’de geçirdiği zamana olan sevgisini dile getirdi ve gelecek planlarının ipuçlarını verdi. Altman’ın ayrılışıyla birlikte, OpenAI’nin kurucu ortaklarından Greg Brockman da başlangıçta yönetim kurulu başkanlığından istifa etti, ayrıca saatler sonra şirketten tamamen ayrılacağını duyurdu. Daha önce Open AI’nin CTO’su olan Mira Murati artık geçici CEO olarak görev yapıyor.

Altman’ın görevden alınması beklenmedik bir durumdu; özellikle de son zamanlarda yapay zekaya yönelik düzenleyici tepkilerin şekillendirilmesindeki aktif rolü ve yapay zeka politikasıyla ilgili yüksek profilli etkinliklere ve tartışmalara katılımı göz önüne alındığında. Altman, Açık Yapay Zeka’nın halka açık yüzü oldu. Geçtiğimiz yıl boyunca ChatGPT ve Dall-E gibi dönüştürücü yapay zeka ürünlerinin patlayıcı büyümesini denetledi.

Ayrılışının spesifik nedenleri belirsizdir. Bloomberg Ve Bilgi Altman’ın görevden alınmasının yapay zeka güvenliği ve gelişme hızı konusundaki iç anlaşmazlıklarla ilgili olduğu bildirildi. Buna göre SınırOpen AI baş bilim adamı ve kurucu ortağı Ilya Sutskever, Altman’ı görevden alma hamlesinde “araçsal” oldu.

Altman öyle ya da böyle yapay zeka dünyasında önemli bir figür olmaya devam edecek. Yakında yeni bir şirket duyuracağını görmek bizi şaşırtmaz.


Open AI CEO’su, ‘AI güvenliği’ konusundaki anlaşmazlıkların bildirilmesinin ardından kovuldu

Teknory