OpenAI, web tarayıcısı GPTBot’u ve nasıl engelleneceğine ilişkin talimatları başlattı

OpenAI, GPT-4 gibi yapay zeka modellerini geliştirmek için bir web gezgini başlattı. İsminde GPTBot, sistem AI’nın yeteneklerini eğitmek ve geliştirmek için İnternet üzerinden tarama yapar. Bir araştırmaya göre, GPTBot kullanmak, doğruluk ve güvenlik gibi yönler söz konusu olduğunda mevcut AI modellerini iyileştirme potansiyeline sahiptir. OpenAI tarafından blog yazısı. “GPTBot kullanıcı aracısı ile taranan web sayfaları […]

OpenAI, web tarayıcısı GPTBot’u ve nasıl engelleneceğine ilişkin talimatları başlattı

OpenAI, GPT-4 gibi yapay zeka modellerini geliştirmek için bir web gezgini başlattı.

İsminde GPTBot, sistem AI’nın yeteneklerini eğitmek ve geliştirmek için İnternet üzerinden tarama yapar. Bir araştırmaya göre, GPTBot kullanmak, doğruluk ve güvenlik gibi yönler söz konusu olduğunda mevcut AI modellerini iyileştirme potansiyeline sahiptir. OpenAI tarafından blog yazısı.

“GPTBot kullanıcı aracısı ile taranan web sayfaları potansiyel olarak gelecekteki modelleri iyileştirmek için kullanılabilir ve ödeme duvarı erişimi gerektiren, kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri (PII) topladığı bilinen veya politikalarımızı ihlal eden metinlere sahip kaynakları kaldırmak için filtrelenir.” postalamak.

Ancak web siteleri, web gezginine erişimi kısıtlamayı seçebilir ve GPTBot’un sitelerine erişimini kısmen veya tamamen devre dışı bırakarak engelleyebilir. OpenAI, web sitesi operatörlerinin, tarayıcının IP adresini veya bir sitenin Robots.txt dosyasını engelleyerek tarayıcıya izin vermeyebileceğini söyledi.

AYRICA BAKINIZ:

Google’ın Bard AI sohbet botu, bilgisayar korsanları tarafından kullanılmaya açıktır. ChatGPT de öyle.

Daha önce OpenAI, verileri nasıl topladığı ve bunun gibi şeyler için sıcak suya indi. Telif hakkı ihlali ve gizlilik ihlalleri. Geçtiğimiz Haziran ayında AI platformu, ChatGPT’yi eğitmek için kişisel verileri “çaldığı” için dava edildi.

Devre dışı bırakma işlevleri, kullanıcılara hangi kişisel verilere erişilebileceği üzerinde daha fazla kontrol sağlayan sohbet geçmişini devre dışı bırakma gibi özelliklerle yakın zamanda uygulandı.

ChatGPT 3.5 ve 4 çevrimiçi veri ve metin konusunda eğitimli Eylül 2021’e kadar. Şu anda bu veri kümesinden içerik kaldırmanın bir yolu yok.

GPTBot’un web sitenizin içeriğini kullanmasını nasıl önleyebilirsiniz?

OpenAI’ye göre şunları yapabilirsiniz: GPTBot’a izin verme esas olarak web gezginlerine bir web sitesinden nelere erişebilecekleri veya erişemeyecekleri konusunda talimat veren bir metin dosyası olan sitenizin Robots.txt dosyasına ekleyerek.


Kredi: Ekran Görüntüsü / OpenAI.

Ayrıca, bir web tarayıcısının hangi bölümleri kullanabileceğini özelleştirerek belirli sayfalara izin verebilir ve diğerlerine izin vermeyebilirsiniz.

Sitenizin sayfalarında GPTBot'a izin vermemek veya izin vermemek için kullanılan kod.


Kredi: Ekran Görüntüsü / OpenAI.

Teknory