OpenAI, yerel haberleri desteklemek için 5 milyon dolarlık ortaklık duyurdu

OpenAI, Amerikan Gazeteciliği Projesi(yeni bir sekmede açılır) (AJP), yapay zeka ve medyanın geleceği için önemli bir adım olan yerel haberleri desteklemek için. Salı günü, OpenAI ilan edildi(yeni bir sekmede açılır) yerel haber kuruluşlarını destekleyen bir girişim hayırseverliği olan AJP ile 5 milyon dolarlık bir ortaklık. Ortaklık, yerel haber merkezlerinde yapay zeka uygulamalarını denetleyecek, yerel haber […]

OpenAI, yerel haberleri desteklemek için 5 milyon dolarlık ortaklık duyurdu

OpenAI, Amerikan Gazeteciliği Projesi(yeni bir sekmede açılır) (AJP), yapay zeka ve medyanın geleceği için önemli bir adım olan yerel haberleri desteklemek için.

Salı günü, OpenAI ilan edildi(yeni bir sekmede açılır) yerel haber kuruluşlarını destekleyen bir girişim hayırseverliği olan AJP ile 5 milyon dolarlık bir ortaklık. Ortaklık, yerel haber merkezlerinde yapay zeka uygulamalarını denetleyecek, yerel haber kuruluşlarına yapay zeka destekli araçların uygulamalarını keşfetmeleri için hibeler ve AJP ve haber kuruluşları portföyü için 5 milyon dolar değerinde API kredisi sunacak bir “AI stüdyosunu” finanse edecek. OpenAI’nin GPT-4 gibi araçlarını kullanmak için.

AYRICA BAKINIZ:

FTC, potansiyel tüketici zararları için OpenAI’yi araştırıyor

OpenAI ve üretken yapay zeka araçları ChatGPT ve DALL-E, yanlış bilgilerin çoğalması, medyanın telif hakkı ihlali ve ayrıca modellerini eğitmek için önyargıları güçlendirme ve kişisel verilerin kullanılmasıyla ilgili endişeleri dile getirdi. Daha geçen hafta, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC), OpenAI teknolojilerinin kara kutusunu açmak ve modellerinin nasıl eğitilip geliştirildiğinin iç işleyişini anlamak amacıyla OpenAI hakkında bir soruşturma başlattığı bildirildi.

OpenAI, kamuya açık bir şekilde federal düzenlemeye açıktı, ancak perde arkasında şirket daha yumuşak bir düzenleme için kulis yaptı. Bazı AI uzmanları tavsiye etmek(yeni bir sekmede açılır) OpenAI’nin düzenleyicilerle işbirliği, işlerinin nasıl düzenlendiği konusunda söz sahibi olmalarını sağlamaktır. Şirketin Associated Press ile ortaklık(yeni bir sekmede açılır) ve şimdi AJP, OpenAI’nin ChatGPT ve benzeri uygulamaların medya kuruluşlarından adil kullanım kapsamı dışında içerik yaydığına yönelik eleştirilerin önüne geçerek potansiyel telif hakkı sorunlarını proaktif bir şekilde ele aldığını gösteriyor.

Ortaklığa bakmanın bir başka yolu da, AJP aracılığıyla yerel haberlerin, OpenAI’nin dönüştürücü teknolojisinin medyayı etkileme biçimini etkileme fırsatına sahip olmasıdır. “Üretken yapay zekanın bu ilk günlerinde, yerel haber kuruluşlarının ve topluluklarının bunun sonuçlarını şekillendirmeye dahil olmalarını sağlama fırsatına sahibiz. Bu ortaklıkla, yapay zekanın gazeteciliği tehlikeye atmak yerine geliştirmesinin yollarını desteklemeyi amaçlıyoruz. AJP CEO’su Sarabeth Berman duyuruda şunları söyledi: Yerel haberler, sivil katılımın ve yanlış bilgi ve önyargılarla mücadelenin kritik bir yönüdür, ancak genellikle gelişmek ve hatta hayatta kalmak için fon ve kaynaklardan yoksundur.

OpenAI’nin medya ortaklıkları, AI’nın modern toplumla ilişkisinin hızla gelişen sınırına yeni bir adımı temsil ediyor. Ancak bu adımın ne anlama geldiği hala belirsiz.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow