OpenAI’nin yeni geçici CEO’su Mira Murati kim?

OpenAI’nin yeni geçici CEO’su Mira Murati kim? Sam Altman’ın olduğunu duymuş olabilirsiniz. dışarı OpenAI’de. Ama Altman hakkında bu kadar yeter. O eski bir haber. AYRICA BAKINIZ: Sam Altman, OpenAI’nin ateşlenmesi konusundaki sessizliğini bozuyor. Altman’ın ani ayrılışını paylaşan aynı duyuruda Murati, ChatGPT yaratıcısının yeni geçici CEO’su olarak seçildi. Bununla birlikte, OpenAI ve yeni CEO’sunun geçişi, Murati’nin […]

OpenAI’nin yeni geçici CEO’su Mira Murati kim?

OpenAI’nin yeni geçici CEO’su Mira Murati kim?

Sam Altman’ın olduğunu duymuş olabilirsiniz. dışarı OpenAI’de. Ama Altman hakkında bu kadar yeter. O eski bir haber.

AYRICA BAKINIZ:

Sam Altman, OpenAI’nin ateşlenmesi konusundaki sessizliğini bozuyor.

Altman’ın ani ayrılışını paylaşan aynı duyuruda Murati, ChatGPT yaratıcısının yeni geçici CEO’su olarak seçildi. Bununla birlikte, OpenAI ve yeni CEO’sunun geçişi, Murati’nin bir süredir OpenAI’de üst düzey yönetici pozisyonunda olması nedeniyle muhtemelen sorunsuz olacak.

OpenAI’nin yeni CEO’su Murati hakkında bilmek isteyebileceğiniz bazı şeyler burada.

Murati’nin kısa geçmişi

Murati, 1988 yılında Arnavutluk’ta doğdu. 16 yaşında Pearson College UWC’ye katılmak üzere Kanada’ya taşındı. 2012 yılında Dartmouth’tan makine mühendisliği alanında lisans derecesi ile mezun oldu. Okuldayken Goldman Sachs’ta staj yaptı.

Murati Tesla’da çalıştı

Tesla CEO’su Elon Musk’un OpenAI ile önceden bağlantıları var, yani şirketin ilk kurucularından biri olmasına rağmen daha sonra şirketin gidişatıyla ilgili anlaşmazlıklar sonrasında bağlarını kopardı.

Artık Musk, OpenAI’nin mevcut CEO’sunu da işe aldığını söyleyebilir. Murati, Tesla’da EV şirketinde kıdemli ürün müdürü olarak üç yıl geçirdi. Murati Tesla’dayken Model X’in geliştirilmesine yardımcı oldu.

Bundan önce bir Fransız havacılık şirketinde mühendis olarak çalışıyordu. Tesla’dan ayrıldıktan sonra sensör ve VR teknolojisi şirketi Leap Motion’da ürün ve mühendislik bölümünün başkan yardımcısı olarak çalıştı.

Murati OpenAI’ye ne zaman katıldı?

Murati, OpenAI’ye 2018 yılında katıldı ve ChatGPT’nin oluşturulmasında rol aldığı için arkasındaki “beyinlerden” biri olarak kabul ediliyor. Kısa sürede şirketin CTO’su oldu.

CTO olarak Murati profilli Geçen yıl OpenAI ve ChatGPT sohbet robotu olay yerinde birkaç kez patladı. O göründü içinde Günlük Gösteri Geçen yıl yapay zekayı ve onun hem iyi hem de kötü potansiyelini tartıştık.

Murati ayrıca yapay zeka konusunda düzenleme ihtiyacını da destekledi.

AYRICA BAKINIZ:

Beyaz Saray yapay zeka düzenlemesine bomba gibi düştü: sektörü sarsacak 10 yeni talimat

Murati, “OpenAI ve bizim gibi şirketlerin bunu kontrollü ve sorumlu bir şekilde kamuoyunun bilincine taşıması önemli” dedi. Zaman bu senenin başlarında. “Fakat biz küçük bir grup insanız ve bu sisteme çok daha fazla girdiye ve teknolojilerin ötesine geçen çok daha fazla girdiye ihtiyacımız var; kesinlikle düzenleyiciler, hükümetler ve diğer herkes.”

Şu anda 35 yaşında olan Murati, gelişmekte olan yapay zeka sektörünün en büyük şirketinin geçici CEO’su olarak görev yapıyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow