PlayStation 5 Kontrol Cihazınızın Pil Ömrünü Artırmanın 5 Yolu

Chesnot/Getty Images PlayStation 5’in DualSense kablosuz kumandası şimdiye kadarki en gelişmiş kumandalardan biridir. Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler, yerleşik bir mikrofon/kulaklık jakı, hoparlörler ve benzeri gibi oyun deneyiminizi geliştiren çeşitli özellikler sunar. Ancak, bu kontrol cihazını piyasadaki diğerlerinden ayıran özellikler, kontrol cihazının piline bağlıdır ve işte burada işler ters gitmeye başlar. Lansmanından bu yana tasarımı […]

PlayStation 5’in DualSense kablosuz kumandası şimdiye kadarki en gelişmiş kumandalardan biridir. Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler, yerleşik bir mikrofon/kulaklık jakı, hoparlörler ve benzeri gibi oyun deneyiminizi geliştiren çeşitli özellikler sunar. Ancak, bu kontrol cihazını piyasadaki diğerlerinden ayıran özellikler, kontrol cihazının piline bağlıdır ve işte burada işler ters gitmeye başlar. Lansmanından bu yana tasarımı ve performansıyla ilgili olumlu geri dönüşler alan PlayStation 5, ancak kullanıcıları en çok rahatsız eden şey kontrol cihazının pil ömrü.

Şu anda Sony, 1.560 mAh pile sahip paket DualSense kablosuz denetleyici ve standart denetleyiciden daha pahalı olmasına rağmen yalnızca 1.050 mAh pile sahip yeni DualSense Edge kablosuz denetleyici olmak üzere iki PlayStation 5 denetleyici satıyor. Orijinal DualSense denetleyici ile ilgili olarak şirket, 12 ila 15 saatlik bir pil ömrü vaat ediyor. Bununla birlikte, birkaç inceleme, denetleyicinin kullanıma bağlı olarak ortalama sekiz ila on saat sürdüğünü iddia ediyor. Bu, bazı kullanıcılar için endişe verici olsa da, Sony’nin birinci sınıf PlayStation 5 denetleyicisi DualSense Edge, tek bir şarjla yaklaşık altı saat dayanıyor ve bu da büyük bir değiş tokuş.

Bu, PlayStation 5 sahiplerinin DualSense kontrol cihazının zayıf pil ömrüyle yetinmesi gerektiği anlamına mı geliyor yoksa bu konuda yapabilecekleri bir şey var mı? Satın almayı yeniden düşünen PS5 sahiplerinden biriyseniz, DualSense kontrol cihazının pil ömrünü artırabilecek bazı yararlı tekniklerimiz var.

Denetleyicinin ışıklarını ve hoparlörünü kapatın

Daha önce bahsedildiği gibi, PlayStation 5 kontrol cihazının kısa pil ömrü, beraberinde gelen tüm harika özelliklerden kaynaklanmaktadır ve pil ömrünü artırmak için bazılarını devre dışı bırakmanız gerekir. DualSense denetleyicinizden daha fazlasını elde etmek için gösterge ışıklarını kısın. İşin garibi, Sony tamamen kapatmanıza izin vermiyor. Bununla birlikte, parlaklığını azaltmak için bir seçenek var.

 1. Kontrol Merkezine erişmek için PlayStation düğmesine basın.
 2. Ok tuşları veya kontrol çubukları ile Aksesuarlar menüsüne gidin.
 3. DualSence Kablosuz Denetleyiciyi (veya DualSense Edge) seçmek için aşağı kaydırın ve Denetleyici Ayarlarına gidin.
 4. Son olarak, Denetleyici Göstergelerinin Parlaklığını seçin ve açılır menüden Dim’i seçin.

PlayStation 5 kontrol cihazınızın pil ömründen tasarruf etmenin başka bir yolu da yerleşik hoparlörleri kapatmaktır. Gösterge ışıkları gibi, hoparlör de kontrol cihazınızın pilinin makul bir miktarını tüketir ve istediğinizden daha hızlı tüketir.

 1. Kontrol Merkezini çağırmak için PlayStation düğmesine basın.
 2. Aksesuarlar bölümünü açın ve DualSence Kablosuz Denetleyiciyi (veya DualSense Edge) seçin.
 3. Şimdi Denetleyici Ayarlarını ve ardından Denetleyiciyi (Genel) açın ve Denetleyici Hoparlörü seçeneğini bulun.
 4. Kontrol çubuklarını kullanarak, kontrol cihazının sesini minimuma ayarlamak için ses kaydırıcısını en sola sürükleyin.
 5. Not: Bazı video oyunları, ses ipuçları vermek için DualSense kontrol cihazının hoparlörünü kullandığından, oyunların içindeki erişilebilirlik ayarlarından da hoparlörü kapatmanız gerekir.

Dokunsal Geri Bildirimi ve Tetikleme Efektini Devre Dışı Bırak

Yoğun ekran eylemiyle denetleyicideki dokunsal geri bildirimden hoşlanıyor musunuz? Sony, sürükleyici bir his sağlamak için DualSense ve DualSense Edge denetleyicilerine çift aktüatör eklemiştir. Oyuna bağlı olarak, rakibe aldığınız her darbede veya arabanızı pistten çıkardığınızda gümbürtü atmaya programlanmışlardır. Yine de, bu aktüatörler, uzun oyun seansları sırasında kontrol cihazının pilinin büyük bir kısmını çıkarabilir. Bu nedenle, PlayStation 5 kontrol cihazınızın pil ömrünü artırmak istiyorsanız, titreşim yoğunluğunu düşük olarak ayarlamak veya tamamen kapatmak mantıklıdır.

 1. DualSense kablosuz denetleyicideki PlayStation düğmesine basın ve Kontrol Merkezi’nden Aksesuarlar’ı seçin.
 2. DualSense Kablosuz Denetleyiciyi (veya DualSense Edge) seçin ve Denetleyici Ayarlarına gidin.
 3. Denetleyici (Genel) menüsünde, Titreşim Yoğunluğunu Zayıf olarak ayarlayın. Dokunsal geri bildirim olmadan oynamak sizin için sorun değilse ve önemli olan tek şey kumandanın pil ömrüyse, Titreşim Yoğunluğu menüsünden Kapalı’yı seçerek titreşimleri kapatın.

PlayStation 5 kontrol cihazının bir diğer önemli özelliği olan Adaptive Triggers, tetikleyicilerin direncini oyun içi ortamlarınıza ve eylemlerinize göre ayarlar. Ancak Uyarlanabilir Tetikleyiciler, denetleyicide bir elektrik motoru, bir dişli çark ve bir kol dahil olmak üzere çeşitli donanım bileşenlerine güvenir. Sonuç olarak, tüm bu bileşenler denetleyicinin pilindeki yükü artırarak pili hızla boşaltır. Bu nedenle, pil ömrü en yüksek önceliğinizse, Denetleyici (Genel) menüsündeki Tetikleyici Etki Yoğunluğu seçeneğini zayıf veya kapalı olarak ayarlayın.

Kullanılmadığında denetleyiciyi kapatın

Bunlar PlayStation 5 kontrol cihazınızın pilini tüketen özellikler olsa da, daha fazla kablosuz oyun süresi elde etmenize yardımcı olabilecek güç ve şarjla ilgili birkaç ayar vardır. PS5 kumandasını masanın üzerinde bırakıp kapınızdaki kişiye bakmanız veya önemli bir telefon aramasını yanıtlamanız gereken zamanlar olabilir. Konsoldan bir süre uzakta olabilirsiniz, ancak kumanda pilini kullanmaya devam eder.

Bazı kullanıcılar denetleyiciyi kapatmayı ve ertesi gün almayı unuturlar, ancak onu ölü bulurlar. Kumanda kullanılmadığında pili harcamamak için bir güç zamanlayıcısı ayarlayın.

 1. PlayStation 5’in ana ekranından Ayarlar menüsüne gidin.
 2. Sistem’i seçin ve ardından Güç Tasarrufu’na basın.
 3. Şimdi Kontrol Cihazları Kapatılana Kadar Süreyi Ayarla menüsünü açın ve rahat bir seçenek seçin. En iyi sonuçları elde etmek için, zamanlayıcıyı 10 dakikaya ayarlayın, böylece siz bu süre veya daha uzun süre evde olmadığınızda kumandanız otomatik olarak kapanacaktır.

Bir zamanlayıcı ayarlamak istemiyorsanız PlayStation 5 kumandasını manuel olarak kapatabilirsiniz. Denetleyiciyi kapatmanın iki yolu vardır.

 1. Kontrol cihazındaki PlayStation düğmesini yaklaşık 15 saniye veya mavi ışık sönene kadar basılı tutun.
 2. Alternatif olarak, PlayStation düğmesine basabilir ve Kontrol Merkezi’nden Aksesuarlar > DualSense Kablosuz oyun Kumandası (veya DualSense Edge) bölümüne gidip Kapat’ı seçebilirsiniz.

Denetleyicinizin Dinlenme Modu sırasında şarj olduğundan emin olun

Artık PlayStation 5 kontrol cihazınızın pil ömrünü artırmanıza yardımcı olabilecek güçle ilgili ayarları bildiğinize göre şarj seçeneklerini tartışalım. Konsolunuzun Dinlenme Modu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Dinlenme Modu, bilmeyenler için güncellemeleri indirebilen ve konsolun USB-A bağlantı noktaları aracılığıyla oyun kumandanızı şarj edebilen düşük güçlü bir bekleme modudur. Dinlenme Modunun kontrol cihazınızı şarj etmesini istediğiniz süreyi bile ayarlayabilirsiniz.

 1. Ana Ekrandan, Ayarlar menüsünü açın.
 2. Sistem’i seçmek için aşağı kaydırın ve ardından Güç Tasarrufu seçeneğine basın.
 3. Şimdi, Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikler açılır menüsünü açın ve USB bağlantı noktalarına Güç Besleme altında, Her Zaman veya üç saat öğesini seçin. Genel olarak, PlayStation 5 kontrol cihazının kutudaki USB kablosuyla şarj edilmesi üç saat sürer.

Dinlenme Modunda şarj olurken kontrol cihazının LED’i turuncu yanıp sönüyor. Normal bir oyuncuysanız, Dinlenme Modu, molalar sırasında oyun kumandalarınızı şarj etmenize yardımcı olabilir. Bu yöntemler, PlayStation 5 kontrol cihazından biraz daha fazla mesafe almanıza yardımcı olsa da, başvurabileceğiniz birkaç ipucu daha var. İlk olarak, profesyonel bir oyuncu veya yayıncıysanız, fazladan bir PS5 denetleyiciye sahip olmak, tek bir birime güvenmekten daha iyidir. Ek olarak, kumanda konsoldan güç alırken aynı anda pilini şarj ettiğinden, uzun bir USB kablosunu istediğiniz kadar oynatabilirsiniz. Son olarak, PlayStation 5 kontrol cihazınızı aşırı şarj etmekten kaçının.

Teknory