Polis, kürtaj arayanları kovuşturmak için Facebook sohbet günlüklerini kullanıyor

Roe v. Wade davasının tersine çevrilmesinin hemen ardından kadınlar, regl takip uygulamalarındaki verilerin kürtaj yaptırdıkları için kovuşturmada kullanılabileceğinden endişe ediyorlardı. Artık kadınların ve rahmi olan kişilerin çevrimiçi sohbet günlüklerine, doğrudan mesajlara ve arama çubuklarına yazdıklarını dikkate almaları gerekiyor. AYRICA BAKINIZ: Roe sonrası dünyada regl uygulamaları: Bilmeniz gerekenler A gelen rapor İçeriden(Yeni bir sekmede açılır) notlar […]

Polis, kürtaj arayanları kovuşturmak için Facebook sohbet günlüklerini kullanıyor

Roe v. Wade davasının tersine çevrilmesinin hemen ardından kadınlar, regl takip uygulamalarındaki verilerin kürtaj yaptırdıkları için kovuşturmada kullanılabileceğinden endişe ediyorlardı. Artık kadınların ve rahmi olan kişilerin çevrimiçi sohbet günlüklerine, doğrudan mesajlara ve arama çubuklarına yazdıklarını dikkate almaları gerekiyor.

AYRICA BAKINIZ:

Roe sonrası dünyada regl uygulamaları: Bilmeniz gerekenler

A gelen rapor İçeriden(Yeni bir sekmede açılır) notlar ProPublica(Yeni bir sekmede açılır) kürtaj ilacı satan en az dokuz çevrimiçi eczanenin – Abortion Ease, BestAbortionPill.com, PrivacyPillRX, PillsOnlineRX, Secure Abortion Pills, AbortionRx, Generic Abortion Pills, Abortion Privacy ve Online Abortion Pill Rx – kullanıcıların web adresleri gibi bilgileri paylaştığını tespit etti , göreli konum ve Google gibi üçüncü taraf sitelerde arama verileri. Bu tür bir değiş tokuş, bu verileri kolluk kuvvetlerinin taleplerinin bir parçası olarak keşfetmeye açar.

Ancak kolluk kuvvetlerinin talepleri yeni bir şey değil.

İçeriden vakasına işaret ediyor Jessica Burgess(Yeni bir sekmede açılır), kızının memleketi Nebraska’da yasadışı kürtaj yapmasına yardım etmekle suçlanıyor. Burgess’e karşı açılan davada önemli bir delil, sohbet günlükleri(Yeni bir sekmede açılır) Facebook’ta kürtaj ilacı bulmayı tartışan Meta tarafından kolluk kuvvetlerine sağlandı. Kanıt talebi yapıldı önce Yüksek Mahkeme, Roe v. Wade’i bozdu.

Sosyal medya şirketlerinin genellikle yasal olarak, kullanıcı verileri için kolluk kuvvetlerinin taleplerine uyması gerekir. Herkes tarafından görülebilen ve bir mahkemede kullanılabilen genel kullanıcı içeriğinin aksine, konum, arama veya mesajlaşma geçmişi gibi özel kullanıcı içeriği izin belgesi ile elde edilmelidir. Haziran 2022 itibariyle,(Yeni bir sekmede açılır) Meta, 200.000’den fazla bilgi talebi aldığını ve bunların yaklaşık %76’sını yerine getirdiğini söyledi.

2022’de Google, kürtaj kliniklerini ziyaret eden kullanıcıların konum geçmişini otomatik olarak sileceğini duyurdu. Google, verilerin kanıt olarak kullanılması söz konusu olduğunda “aşırı derecede geniş veya yasal olarak sakıncalı olan taleplere karşı çıkacağını” söyledi, ancak Mashable’dan Alex Perry’nin belirttiği gibi, bu ifade çok fazla hareket alanı bırakıyor.

Ancak Santa Clara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk profesörü olan Eric Goldman, İçeriden sosyal medyanın, kolluk kuvvetlerinin kadınları kürtaj yaptıkları için kovuşturmaya yönelik daha büyük oyununda bir “piyon” olduğu.

Peki riskinizi en aza indirmek için ne yapabilirsiniz? İnternette söylediklerinizin çoğunun olabilmek kürtajın yasa dışı olduğu eyaletlerde kürtaj kovuşturması söz konusu olduğunda aleyhinize kullanılabilir. Güvendiğiniz insanlarla telefon, mesaj veya sosyal medya yerine yüz yüze konuşun. Bu arada, ülke genelindeki kürtaj fonlarına ve üreme adaleti ağlarına nasıl bağışta bulunabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Teknory